1. Anasayfa
 2. ATP

2020 ‘umut’ları – 9: Sarp Ağabigün

2020 ‘umut’ları – 9: Sarp Ağabigün
0

Türkiye’nin gelecekte erkek ve kadın tenisinde söz sahibi olması beklenen 24 yaş altı 14 oyuncusu ile farklı ve keyifli bir röportaja imza attık. Tüm raketlerimize aynı soruları sorduk ve ortak paydada buluştuk: “2020 yılında umudumuz tam!”

RÖPORTAJ: SERDAR SÖZKESEN

Kadınlarda İpek Soylu, Berfu Cengiz, İpek Öz, Zeynep Sönmez, Ayla Aksu, İlay Yörük ve Melisa Ercan’a; erkekler tarafında ise Cem İlkel, Altuğ Çelikbilek, Ergi Kırkın, Cengiz Aksu, Sarp Ağabigün, Yankı Erel ve Baran Cengiz’e biz sorduk, onlar cevapladı.

Türk tenisinin geleceğinden, geliştirmesi gereken yönlerine ve unutamadıkları anlara kadar çok şey konuştuk. 2020’de zorlu rekabette söz sahibi olmak isteyen ve ATP / WTA sıralamasında gözü yükseklerde olan 14 genç raketimize biz de gönülden inanıyoruz.

İşte Türk tenisine ayna tutacağına inandığımız röportajımızda, sporcularımıza yönelttiğimiz sorular:

1. Kendinizi 3 kelime ile nasıl anlatırsınız?

2. 2020 hedefleriniz arasında neler var?

3. Kariyerinizde en unutamadığınız anınız hangisidir?

4. Öz eleştiri yaparsanız, en çok hangi yönünüzü geliştirmeniz gerektiğini düşünüyorsunuz?

5. Fizik gücü, mental gücü ve yetenek… Günümüz tenisinde bu kelimeleri önem derecesine göre sıralar mısınız?

6. Türk tenisinin geleceği hakkında neler düşünüyorsunuz?

7. ITF’in puanlama sisteminin, oyuncuların haklarını koruduğunu düşünüyor musunuz?

8. En beğendiğiniz tenisçi ya da tenisçiler kimler?

9. Grand Slam ana tablosu oynamak mı, yoksa 250’lik turnuvada çeyrek final oynamak mı?

10. Günün birinde Grand Slam kazanacak olsanız, en çok hangisinde şampiyon olmak isterdiniz? Neden?

11. Tenis kariyeriniz bitmeden gerçekleştirmek istediğiniz en önemli şey nedir?

SARP AĞABİGÜN (Yaş: 22 Kulüp: Enka Spor)

1. Güler yüzlü, kararlı ve yardımsever…

2. 2020 yılında teklerde ilk 400 içine girmeyi hedefliyorum. 2019 sezonu kapanmadan iyi bir çıkış yakaladım ve o çıkışın devamının gelmesi için çaba göstereceğim. Çiftlerde de ilk 200 içinde yer almayı hedefliyorum. Çiftlerde kendime daha çok güveniyor ve performansımın daha iyi olduğunu düşünüyorum.

3. Kariyerimde unutamadığım birkaç an var tabii… Antalya Open’da Dominic Thiem ile antrenman, İstanbul Open’da Andrey Rublev ile maçımız…

4. Fiziksel ve mental yönümü geliştirmem şart. Bu iki unsur, zaten tüm tenisçiler için geçerli.

5. Günümüz tenisinde fizik gücü ve mental gücü ilk iki sırada yer alıyor. Dünya tenisinde zaten belli bir seviyeden sonra fiziksel ve mental dayanıklılık çok öne çıkıyor.

6. Türk tenisinin geleceğini parlak görüyorum. Son yıllarda iyi bir ivme yakaladık ve bunun devamının geleceğini düşünüyorum. Özellikle junior arkadaşlarımızın bizlerden daha iyi noktalara geleceğine inanıyorum. Ancak hep daha iyisi için sponsorluk desteklerinin olması şart!

7. Biliyorsunuz puan sistemi sezon başında değişikliğe uğradı. Ancak oyuncular beklediği çıkışı yakalayamadı ve dünyada farklı tepkiler verildiği için eski sisteme geri dönüş yapıldı. Ben değişim öncesi sistemin daha mantıklı olduğunu düşünüyorum, yani şu an doğru puanlama sistemini kullanıyoruz.

8. Şimdi normalde herkes Roger Federer ve Rafael Nadal der; ama ben biraz farklı düşünüyorum. Federer ve Nadal’ın tenisine hayranlığım çok büyük olmakla birlikte, en beğendiğim tenisçiler arasında Stan Wawrinka ve Gael Monfils yer alıyor. Kort içerisindeki duruşları ve eğlenceli karakterleri ile dünya tenisine gerçekten renk katıyorlar.

9. Elbette Grand Slam ana tablosu oynamak… Nasıl bir basketbolcu, basketbola başladığında NBA oynama hayalleri kurar ise, biz tenisçiler de Grand Slam oynamayı hedeflerimize katar ve orada yer almayı çok önemli ve gurur verici buluruz.

10. Roland Garros’ta şampiyon olmayı çok isterdim. Çünkü Nadal gibi bir yıldızın dışında öyle mükemmel bir turnuvayı kazanan çok az kişi var. Bir de Stan Wawrinka. (gülerek) Onlardan biri olarak tarihe geçmek paha biçilemez olurdu…

11. Kariyerim bitmeden gerçekleştirmek istediğim en önemli şey, teklerde ve/veya çiftlerde ilk 100 içerisine girebilmek ve orada uzun süre kalabilmek istiyorum.

*: Bu röportaj, Kort Dergi 25’inci sayısında yayımlanmıştır. Dergimizi aşağıdaki linkten indirebilmeniz mümkün…

http://dergilik.com.tr/magazine/43970

Dergimizin içeriğine şuradan ulaşabilirsiniz…

Kort Dergi 25'inci sayısı çıktı!

Bu Habere Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir