Reklam
Reklam

AYIN KULÜBÜ: TARSUS TENİS KULÜBÜ

1999 yılında kurulan Tarsus Tenis Kulübü’nün Başkanı Dr. Levent Alpaltaş; kulübünün tarihini, hedeflerini ve başarılarını anlattı…

AYIN KULÜBÜ: TARSUS TENİS KULÜBÜ
01 Haziran 2021 - 12:13

LEVENT ALPALTAŞ:

"Tarsus Tenis Kulübü 1999 yılında kuruldu. Kulübümüzü kurduğumuzda Tarsus’ta tenis kortu yoktu. Tarsus Belediye Başkanı’ndan tesis kurmak için arazi talebimiz oldu. O dönem başkanımız Burhanettin Kocamaz, mevcut yeri kulübümüze tahsis etti. Kulüp yönetimi ve üyelerimizin desteği ile toplam 7 adet uluslararası standartlarda kort (toprak zemin) yaptık.


Amacımız Tarsus’ta tenis sporunu tanıtmak ve bu sporu halka yaymaktı. Bu amaçla her yaş grubuna tenis kursları açtık. Türkiye Tenis Federasyonu Performans Ulusal Tenis Turnuvaları ve Senyör Tenis Turnuvaları düzenledik. 2011 yılında Çukurova Kalkınma Ajansı ve Tarsus Belediyesi ile birlikte ‘Raket Tutan Eller’ projesini yaptık. Ajanstan maddi destek sağladık. Göçle gelen ailelerin çocuklarına 6 ay süreyle malzeme temini yaparak tenis eğitimi verdik. Toplamda 48 çocuğa ulaştık.2013 yılında Mersin’de düzenlenen Akdeniz Oyunları’na katılan Erkek Milli Takımımız kulübümüzde kamp yaptı. O dönemdeki TTF Başkanımız Osman Tural ve yönetim kurulunu da kulübümüzde ağırladık. ‘Tarsus Cup’ adıyla TTF uluslararası 10 bin dolar ödüllü tenis turnuvasının birincisini 2010 yılında düzenledik.

Büyük spor markalarında indirimler başladı... https://www.athleticzone.com.tr/

Tarsus Cup ITF Turnuvalarını Tarsus’un tanıtımına katkı sağlamak amacıyla açılış törenini her yıl ayrı bir tarihi mekânda gerçekleştirdik. 10 bin yıllık tarihi olan ilçemizde Tarsus Cup’ın birincisinin açılışını tarihi Roma yolunda, ikincisini Kleopatra Kapısı’nda, üçüncüsünü tarihi Tarsus Evleri’nde, dördüncüsünü ise St. Paul Evi ve Kuyusu önünde yaparak ulusal ve yerli basında haber olmasını sağladık.

2013 Akdeniz Oyunlari TTF Başakanı Osman Tural ve Yönetimi

Farklı ülkelerden gelen tenisçiler alt yapı oyuncularımıza rol model oldu. Sekiz yıl üst üste bu turnuvayı yaptık. Ancak son yıllarda maddi imkânsızlıklardan dolayı Tarsus Cup’ı düzenleyemedik. 2013 yılında düzenlediğimiz Tarsus Cup’ta Milli tenisçimiz Marsel İlhan şampiyon oldu. Seyircilerimiz, tenisçimizin maçlarını ilgi ile takip etti.


Senyör Milli Takımı'na seçilen tenisçilerimiz: Ferhat Karatürk (45+), Dilek Fesli (35+), Feray Akyılmaz (45+) ve Elvan Alpaltaş. Ayrıca 2020 yılında düzenlenen TTF Senyör Türkiye Şampiyonası’nda (60+) kulüp oyuncularımız başarı gösterdi. Zeki Tosun, 35+’da Türkiye ikincisi, Ceren Aykut ise 35+’da yarı final oynadı. Zeki Tosun - Emir Aykurt ikilisi 35+’da çiftlerde Türkiye ikincisi oldu. Takım Şampiyonası’nda 55+ Erkek Takımımız Türkiye dördüncüsü oldu.
 

Performans Turnuvaları Ödül Töreni

Kulübümüzde 118 lisanslı oyuncu var. Bu sayıyı arttırmak istiyoruz. Altyapımızdan yetişen Mert Naci Türker, hâlen ITF Turnuvaları’nda Tarsusumuzu temsil etmektedir. Tarsus Tenis Kulübü, sivil toplum örgütü ile Belediye iş birliğinin çok güzel bir örneğini göstermiştir. Belediyemizin gösterdiği arazide kulübümüz uluslararası turnuvalar düzenleyebilecek bir tesis meydana getirmiştir."
 

2013 - Marsel İlhan - ITF şampiyonu

Geçmiş dönem belediye başkanlarımız Burhanettin Kocamaz ve Şevket Can’a çok teşekkür ediyoruz. Bu dönem Belediye Başkanımız Dr. Haluk Bozdoğan ile birlikte tenis sporunu halka yayma amacıyla yeni projelere başladık; ancak pandemi nedeniyle ara vermek zorunda kaldık. Kulübümüze destek olan ve emeği geçen herkese teşekkür ederim.

*: Bu yazı ilk olarak Kort Dergi'nin 32'nci sayısında yayımlanmıştır. Kort Dergi'yi Turkcell Dergilik ve Türk Telekom e-dergi uygulamaları üzerinden de indirebilir; cep telefonu, tablet, laptop ya da masa üstü bilgisyaranızdan her zaman okuyabilirsiniz...