Reklam
Reklam

Barty bulutların üstünde!

Barty bulutların üstünde!

Barty bulutların üstünde!
30 Mart 2019 - 22:29

İlk kez Miami'de finalde boy gösteren ikilinin mücadelesinde, Karolina Pliskova'yı 7-6, 6-3 ile mağlup eden Ashleigh Barty, en büyük zaferini elde etti.


İki raket de ilk kez Miami'de ve zorunlu Premier turnuvasında finalde boy gösterirken, mücadeleleri nefes kesti.

Açılış seti kıran kırana geçerken, üçüncü oyunda Pliskova, altıncı oyunda ise Barty servis kırdı. Kalan bölümde taraflar servis oyunlarında hata yapmadılar ve setin kazanan tarafını tie-break belirledi. Bu bölümde oyun seviyesini en üst noktaya getiren 22 yaşındaki Barty, 7-1 ile tie-break'i hanesine yazdırdı.


Setin sonunda sinirli görünen Pliskova'nın yanına gelen koçu Conchita Martinez, oyuncusuna yüksek motivasyon içeren sözler söyledi.

İkinci sette Pliskova'nın gerginliği sürerken, daha ilk oyunda beş kez servisini kırdırma tehditinde kaldı. Sonuncusunu savuramayan Çekyalı oyuncu, rakibinin servisinde de bir şey yapamayınca bir yerde sete 2-0 geriden başladı.

2019'da ilk, toplamda 7'nci finalini oynayan Ashleigh Barty, mükemmel bir konsantrasyon içerisinde oynadığı maçın genelinde, rakibinin servis oyunlarında sürekli agresif bir tutum sergiledi. 11 dakika süren ve 6 kez beraberliğin yaşandığı üçüncü oyunda Pliskova yine iki kez servis kırma puanını çevirdi. Koç Martinez bir kez daha bu bölümde oyuncusunun yanına geldi.


Setin kalanında Barty servislerini kolay kazanırken, Pliskova yine zorlandı ve Avustralyalı raket, bir 'break'in verdiği avantajı korudu. Setin sonunda sıfıra karşı servis kıran 22 yaşındaki Barty seti 6-3, maçı da 2-0 kazanarak, kariyerinin en büyük zaferini elde etti.

HABER: Nerede final, orada Federer!

Bir saat 39 dakika süren mücadelede Pliskova 22 winner ve 30 basit hata ile oynarken, Barty ise 15 ace attığı maçı 41 winner ve 22 basit hata istatistikleri ile bitirdi. Ayrıca 22 yaşındaki raket, ilk servislerinden %86 ile puan çıkartarak, muazzam oynadı.

WTA'de bu sezon oynanan 14 turnuvada 14 farklı şampiyon çıktı. 
 

Pazartesi açıklanacak listede 9 numaraya çıkıp, kariyer derecesini elde edecek olan Ashleigh Barty, bu sezon 18-3'lük galibiyet kaydı ile turun en iyi galibiyet yüzdesine (%85,7) sahip oyuncusu oldu.

Barty, finale gelene kadar sırasıyla; Dayana Yastremska, Samantha Stosur, Kiki Bertens, Petra Kvitova ve Anett Kontaveit'ı eledi. Son 3 maçını TOP10 raketlere karşı oynadı.
Ashleigh Barty, Samantha Stosur'dan sonra TOP10'a giren ilk Avustralyalı kadın oldu.
27 yaşındaki Pliskova bu sezon 21-5'lik derecesi ile hala turun en fazla galibiyet alan ismi olurken, yeni açıklanacak listede 4 numaranın sahibi olacak.