1. Anasayfa
 2. TÜRKİYE

Çağla’ya doping şoku! – Kortdergi.com

Çağla’ya doping şoku! – Kortdergi.com
0

ITF’in web sitesinde yayınlanan habere göre, 32 yaşındaki sporcumuz Çağla Büyükakçay’ın ağustos ayında Cluj’daki turnuvada alınan idrar örneğinde Raktopamin adlı yasaklı madde kullandığı ve lisansının geçici olarak askıya alındığı bilgisine yer verildi.

2-8 Ağustos tarihleri arasında Romanya’nın Cluj şehrinde düzenlenen WTA turnuvasında idrar örneği alınan ve Kanada’nın Montreal eyaletindeki Dünya Anti Doping Ajansı’ndaki (WADA) laboratuvarlarda incelemesi yapılan sonuçlar geldi.

5 Ekim’de ise Çağla Büyükakçay’a sonucun pozitif çıktığı ve programın 2.1 ile 2.2 ile maddeleri gereğince bir oyuncu örneğinde yasaklı maddenin varlığı ve bu maddenin kullanımı (Raktopamin) bilgisi verildi. Yasaklı maddelerden biri olan bu maddenin, dopingle mücadelede ihlal anlamına geldiği biliniyordu ve bunun karşılığında da lisansının geçici olarak iptali isteniyordu. Raktopamin, 2021 WADA Yasaklılar Listesi’nde S1 kategorisi adı altında yasaklanmıştı.

Çağla ise sonuç üzerine Bağımsız Panel Başkanı’na itiraz hakkını kullandı fakat, 4 Kasım’da yayınlanan haberde itirazın reddedilmesi ile beraber lisansı da geçici olarak iptal edildi.

Büyük spor markalarında indirimler başladı… https://www.athleticzone.com.tr/ 

Hayvanlarda kas kütlesini arttırmak için kullanılan sentetik bir madde olan Raktopamin’in süpermarketlerde satılan etlerin %20’sinde de olduğu biliniyor. ABD’de ise bu madde, domuz, sığır ve hatta hindilerde dahi kullanılıyor.

Konu hakkında Çağla Büyükakçay’ın bir açıklama yapması bekleniyor.

Gelişmeleri aşağıdaki hesaplarımızdan da takip edebilirsiniz…

Instagram: https://www.instagram.com/kortdergisi/

Twitter: https://twitter.com/KortDergisi

Facebook: https://www.facebook.com/KortDergi/ 

 

Bu Habere Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir