1. Anasayfa
 2. ATP

Cengiz Aksu: Sakatlıklar beni olgunlaştırdı!

Cengiz Aksu: Sakatlıklar beni olgunlaştırdı!
0

RÖPORTAJ: SERDAR SÖZKESEN

2021 senin için nasıl geçti?

Kariyerim açısından 2021 iyi geçmedi. Sezon başında Antalya Open’da ilk kez ATP turnuvasında elemelerde oynadım ve iyi de performans sergiledim. Sezonun geri kalanı için kendime güven gelmişti. Fakat bu defa da sakatlık sorunu yaşadım ve omzumu yırttığım için kortlardan 6 ay uzak kalmak zorunda kaldım.

Peki bu sakatlığın ne durumda?

Şu an omzum iyi durumda. Tendonumdan sakatlık yaşadığım için süreç biraz uzadı. Doktorumun bilgisi dahilinde bir süre daha servis atmamam gerekiyor. Bu süreçte güçlendirme egzersizleri yapıyorum. Şubat ayının ortalarından itibaren kortlara geri dönmeyi planlıyorum. Aslında şu an tek problemim servis atamamak ve smaç yapamamak. Yoksa forehand, backhand ve vole konusunda sorunum yok.

Sakatlık konusunda uzun zamandır çok şanssızım. 2019’da da 5 aylık bir dönemde sakatlık sebebiyle tenis oynayamamıştım. Üzerimde bir talihsizlik var, vücut yapım da sanırım buna zemin hazırlıyor. Fakat son dönemde yaşadığım sakatlıklar beni daha olgun bir hale getirdi ve yaşadığım her anın kıymetini bilerek hareket ediyorum.

Seni en çok hangi turnuvalarda seyredeceğiz?

Yaşadığım sakatlık sebebiyle ATP’de 1500’lere kadar düştüğüm ve yeri geldiği zaman wild card almakta sorun yaşamadığım için sezonun ilk yarısında Antalya’da toprak turnuvalarında oynayacağım. Daha sonrasında sert kort turnuvalarını kovalayacağım, omzum el verdiği müddetçe.

2022’de hedeflerin neler?

İlk olarak tabii ki sakatlık yaşamadan sezonu tamamlamak istiyorum. Sonuçta tenise açım. 15K’lık turnuvalarda daha önce teklerde yarı final oynadım. Bu yıl finaller oynamak ve şampiyonluklar yaşamak istiyorum. 2021’in başında ATP 900 numarasıydım ve bu yıl içinde tekrar o sıralara gelmek hedefindeyim. Nihai hedefim ise istikrarlı sonuçlar alarak 2022’nin sonunda ilk 500’lere kadar ilerleyerek bir Challenger elemesi oynayacak seviyeye gelmek.

Novak Djokovic’in Avustralya’da yaşadıklarını nasıl değerlendiriyorsun?

Djokovic aşıya karşı ama bu onun fikri ve saygı duymak lazım. Tennis Australia onu oraya çağırmışsa turnuvaya da alması gerekiyordu. Kaldı ki havaalanında saatlerce bekletilmesi de tam bir skandaldı. Politikanın devreye girdiğini ve aşı karşıtları ile aşılılar savaşı gibi bir durum ortaya konmak istendi. Olan Djokovic’e oldu ve vizesi iptal oldu. 

*: Bu röportaj ilk olarak Kort Dergisi’nin 37’nci sayısında (Ocak 2022) yayımlanmıştır. Kort Dergisi’ni Turkcell Dergili kve Türk Telekom e-dergi uygulamaları üzerinden de indirebilirsiniz…
 

Bu Habere Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir