REKLAM REKLAM

Djokovic bir ‘ilk’in peşinde!

kategorisinde, 26 Eki 2018 - 09:16 tarihinde yayınlandı
Djokovic bir ‘ilk’in peşinde!

Dünya 2 numarası Novak Djokovic, 1973’ten bu yana takip edilen sıralamalarda, aynı sezon içinde TOP20’nin dışında kalıp, sezonu 1 numarada bitiren ilk tenisçi olmanın eşiğinde.

 

ATP’de 45 yıldır oyuncuların performanslarına göre her hafta sıralamalar belirleniyor. Bu zaman dilimi içerisinde, sezonu 1 numarada bitiren raketlerin hiçbiri, sezon içinde TOP20’den hiç uzaklaşmadı. Bu kategoride bu sezon bir ‘ilk’ yaşanabilir.

Novak Djokovic, 2018 yılına 12 numarada başlasa da, sezon onun için hiçte iyi geçmemiş ve Avustralya Açık, Indian Wells, Miami turnuvalarında çok kötü bir performansa imza atmıştı. Roland Garros çeyrek finalinde hiç beklemediği Marco Cecchinato mağlubiyeti de onun 22 numaraya kadar düşmesine sebep olmuştu. Yılın ilk 5 ayında TOP10’dan kimseyi mağlup edememişti ve acilen bir çıkış yoluna ihtiyaç duyuyordu.

Nisan ayının başında eski koçu Marian Vajda ile tekrar çalışmaya başlayan Sırp raket, toprak sezonunda fena olmayan bir ivme kazansa da asıl çıkışı 21 numara olarak katıldığı Wimbledon’ı kazanarak yaptı. Kendine güven gelen ve peşi sıra Cincinnati, Amerika Açık ve Shanghai’da da zafere ulaşan Djokovic, adeta ‘terminatör’ günlerinden resitaller sundu. Bu etkileyici süreçte Federer, Nadal, Del Potro, Zverev ve Anderson (2 kez) gibi TOP10 oyuncularını da mağlup etti.

Son 18 maçını kazandı, son 28 maçın 27’sini yine zaferle bitirdi. Önlenemez yükselişi, şüphesiz rakiplerini de fazlasıyla korkutuyor. Önümüzdeki hafta başlayacak sezonun son Masters turnuvası olan Paris Bercy’de yine olağan favori, ondan başkası değil. Daha da önemlisi, bu turnuvayı kazanırsa tam 2 yıllık aranın ardından yeniden dünya 1 numarası olacak. Kaldı ki Nadal ile aralarında sadece 215 puan fark var ve Nole, Paris’te şampiyon olamasa da Nadal’ın kendisinden bir tur erken elenmesi halinde dahi, 1 numaranın yeni sahibi olacak.

Dünya 1 numarası Rafael Nadal, Amerika Açık yarı finalinde Del Potro ile oynadıktan sonra herhangi bir maça çıkmadı. Haliyle Paris’te işi kolay olmayacak. Kondisyon eksikliği ona problem çıkartabilir. Olası Djokovic ile oynayacağı finalde de Sırp raket kesinlikle favori taraf olacak.

Geçen seneden koruması gereken puan olmadığı için Djokovic, Paris’te şampiyon olursa 1.000 puan daha kazanacak ve kasım ayının ortasında düzenlenecek sezon sonu finallerinde 1 numarayı koruyup, 2015 yılından sonra sezonu tekrar zirvede (toplamda beşinci kez) tamamlaması çok olası görünüyor.

Şüphesiz, 31 yaşındaki oyuncunun, son 5 aydaki olağanüstü performansının mimarı Vajda’dan başkası değil. Arada Andre Agassi ile kötü bir tecrübe yaşayan ve sakatlığı ile beraber geçici de olsa kariyeri çıkmaza giren Djokovic, şimdi eski koçu Vajda ile yine tura hükmetmeye devam ediyor. O, hem Federer, hem de Nadal için çok büyük bir tehdit ve kariyerini nerede bitireceği hala belirsiz, çünkü onun bir limiti yok!

2018’in ikinci yarısını adeta tek başına domine eden ve Rogers Cup hariç, tüm majör turnuvaları kazanan Djokovic’i bakalım durdurabilen olacak mı?

 

Tüm Yazıları
Serdar Sözkesen
%d blogcu bunu beğendi: