Reklam
Reklam

Djokovic, Nadal'ı geçerek finalde!

Kariyerlerinde 58'inci kez aynı kortu paylaşan ikilinin müthiş düellosunda kazanan Novak Djokovic oldu ve finale adını yazdırdı...

Djokovic, Nadal'ı geçerek finalde!
12 Haziran 2021 - 08:20

Tenis tarihinin belki de en büyük rekabetindeki 58'inci randevu geride kaldı ve Roland Garros'ta Rafael Nadal'ı 6-3, 3-6, 7-6, 6-2 ile deviren Novak Djokovic, tarihe geçen bir galibiyet aldı.

Maça oldukça sıkıntılı başlayıp ilk servis oyununu yaklaşık 10 dakikada kazanan Nadal, ardından rüzgarı arkasına aldı ve üst üste 5 oyunu hanesine yazdırarak bir anda 5-0 öne geçti. Dünya 1 numarası Djokovic'in buna cevabı elbette olacaktı ama artık geç kalmıştı.


Sırp raket bir kez servis kırsa da seti 61 dakika sonunda 6-3 ile kazanan Rafa, 1-0 öne geçti. İkinci sete bu defa istekli ve arzulu başlayan Djokovic oldu. İlk 9 puanının 8'ini alan 34 yaşındaki oyuncu, sette 2-0 öne fırladı. Br sonraki oyunda 'break'i geri alan Nadal oldu ama seti almayı kafasına koyan Novak Djokovic, ikinci servisleri ile fark yarattığı bu seti 6-3 ile kazanarak maça geri döndü.Maç artık en az 4 sete uzamıştı. Nadal burda rakibi karşısında 7-1 ile ezici bir üstünlük kurmuştu ama Djokovic'in ne yapacağı henüz belli değildi. Üçüncü sette Nadal basit hata sayısını arttırınca Sırp raket rakibinin bu zaafını çok iyi değerlendirdi. Yine de Toprağın Kralı, ilk servislerinden fark yaratınca seti dengeledi. İki oyuncu da ikişer kez servis kırdı ve setin kazananını tie-break belirledi.

Mükemmel rallilerin ve olağanüstü vuruş çeşitlerini izlediğimiz bu set, tie-break öncesinde tam 80 dakika sürdü. Şimdiden klasikler arasına girecek bir maç bizleri bekliyor gibiydi. Tie-break'e çift hata ile başlayan Nadal karşısında Djokovic 4-3 öndeyken file önünde rakibinin boş bir voleyi değerlendirememesinin de verdiği avantajla tie-break'i 7-4 ile kazandı ve setlerde 2-1 öne geçti.

Nadal'ın favori olduğu maçta Djokovic setlerde 2-1 öndeydi ama maç sanki yeniden başlıyordu çünkü İspanyol efsane acayip puanlarla ilk oyunda servis kırdı. Kendi oyununu da kazanan Nadal 2-0 öne geçtiğinde buradan maçı bırakmaz ve beşinci sete gideriz diye bekliyorduk.Fakat maçı kazanmaya o kadar çok odaklanan bir Djokovic vardı ki, mükemmel return'leri ile yorgun gözüken Nadal karşısında ipleri eline aldı ve sette 2-0'dan sonra üst üste 6 oyunu da kazanarak 6-2 ile seti ve maçı noktaladı.

Dört saat 10 dakika süren mücadele Nadal 48 winner ve 55 basit hata ile oynarken; Djokovic ise 50 winner ve 37 basit hata ile istatistik kağıdını doldurdu.

Böylelikle 30'uncu kez Nadal'ı mağlup eden Sırp raket, 19'uncu Grand Slam'ini kazanma şansını yakaladı ve her slam'i en az 2 kez kazanabilme şansını elde etti. Pazar günü Roland Garros Finali'nde Stefanos Tsitsipas ile karşılaşacak.

Büyük spor markalarında indirimler başladı... https://www.athleticzone.com.tr/

35 yaşındaki Nadal, 13 kez Roland Garros şampiyonu olduğu turnuvada ilk kez yarı finalde mağlup olurken, burada elde ettiği 3 mağlubiyetin ikisini Novak Djokovic'ten almış oldu.

34 yaşındaki Djokovic, Roland Garros'ta 80'inci galibiyetini aldı. 29'uncu Grand Slam Finali'ne yükseldi. Aynı zamanda 120'nci kariyer finali olacak.

İşte maçın özeti...