Reklam
Reklam

Djokovic'ten 19'uncu Slam Zaferi!

Setlerde 2-0 geriden geldiği Roland Garros Finali'nde Stefanos Tsitsipas'ı beş sette deviren Novak Djokovic, kariyerinin 19'uncu slam zaferine imza attı...

Djokovic'ten 19'uncu Slam Zaferi!
13 Haziran 2021 - 20:25

Roland Garros'un tek erkekler finalinde, 2004'ten sonra ilk kez bir final mücadelesi beş sete uzadı ve kazanan Novak Djokovic oldu...

Novak Djokovic için altın bir fırsat vardı elinde ve Rafael Nadal'ı yarı finalde devirince 19'uncu Grand Slam'ini kazanma fırsatını bulmuştu. Ayrıca açık dönemde her slam'i en az 2 kere kazanan ilk erkek oyuncu olacaktı.


Evdeki hesap çarşıya uyacak mıydı bilinmez ama Stefanos Tsitsipas'ın buna kolay kolay izin vermeyeceği aşikardı. Kıran kıran geçen açılış setinde 5-5'e kadar büyük bir rekabet vardı ama Tsitispas'ın servisini kıran Djokovic en kritik yerde öne geçmiş ve seti bitirmek için servisin başına geçmişti.

Bu defa etkili oynayan Yunan raket, önce servis kırdı ve ardından tie-break'te de bir anda 4-0 öne geçti. Djokovic geri adım atmadı ve 6-5 öne geçip set puanı dahi yakaladı ama Tsitsipas üst üste 3 puanı alıp seti 8-6 ile noktaladı.İkinci sete de bu rüzgarla başlayan Tsitsipas servis kırarak başladığı bu seti adeta domine etti ve dünya 1 numarası rakibi karşısında sadece 2 basit hata yaptığı bu seti 6-2 ile hanesine yazdırarak çok önemli bir eşiği geçerek maçta 2-0'lık skor avantajını yakaladı.

Geçen sene iki oyuncu yine Roland Garros'ta, bu defa yarı finalde eşleşmişler ve 2-0 geriden gelen taraf Tsitsipas olmuştu fakat beşinci set sonucunda kaybetmişti. Bu defa Djokovic 2-0'dan geri gelebilecek miydi? Kaldı ki dördüncü turda Lorenzo Musetti karşısında da setlerde 2-0 geriden gelen Djokovic maçı kazanmıştı.

Üçüncü setin dördüncü oyununda büyük bir heyecan yaşandı ve 10 dakika süren oyunda servis kıran 34 yaşındaki Djokovic, avantajı eline alarak maça geri döndüğünü gösterdi. İyi return yapan Sırp raket 6-3 ile seti kazanarak setlerde durumu 2-1'e getirdi.

Mental olarak dünyanın en iyi iki oyuncusundan biri olan Djokovic karşısında Tsitsipas dördüncü sette nasıl bir reaksiyon gösterecekti? Sete hızlı bir giriş yapan Djokovic üst üste iki kez servis kırarak bir anda 4-0 öne fırladı. Motivasyon olarak dağılan Tsitsipas karşısında dünya 1 numarası, sadece 34 dakikada 6-2 ile kazandı ve bu maç daha bitmedi mesajını verdi.

Büyük spor markalarında indirimler başladı... https://www.athleticzone.com.tr/

Artık maçta momentum tamamen Djokovic'in eline geçmişti. Fiziksel ve mental olarak rakibinden önde olan Sırp oyuncu, üçüncü oyunda bir kez daha servis kırarak maçı kazanma noktasında çok önemli bir avantajı cebine koydu.Kalan bölümde Tsitsipas eline geçen fırsatları değerlendiremedi ve Djokovic 6-4 ile seti, 3-2 ile de maçı kazanarak, kariyerinin 19'uncu Grand Slam'ine ulaştı.

Her Grand Slam'i en az 2 kere kazanarak, açık dönemde bunu başaran ilk ve tek erkek tenisçi olan Novak Djokovic, 4 saat 12 dakika süren mücadelede 56 winner ve 41 basit hata yaptı. Maçın kaybedeni Stefanos Tsitsipas ise 61 winner ve 44 basit hata ile mücadele etti.

29'uncu Grand Slam Finali'nden 19'uncu slam şampiyonluğunu çıkartan Djokovic, böylelikle bu kategoride 20'şer şampiyonluğu bulunan Roger Federer ve Rafael Nadal ile olan farkı da 1'e indirmiş oldu.

İşte maçın özet görüntüsü...