Dolgopolov bıraktı!

Sağ bileğinde yaşadığı sıkıntıları bitiremeyen Alexandr Dolgopolov, 32 yaşında tenis kariyerini sonlandırdı...

Dolgopolov bıraktı!
01 Mayıs 2021 - 18:31

Eski dünya 13 numarası Alexandr Dolgopolov, aktif tenis kariyerini sonlandırdı.

Son 2 yıldır tura geri dönmeyi çok istese de sağ bileğinde yaşadığı sakatlık sebebiyle bu kararı alan Ukraynalı raket, en son 3 sene önce Roma’da Novak Djokovic karşısında maça çıkmıştı.


Oynadığı 9 finalden 3 şampiyonluk elde eden Dolgopolov, 2014’te dünya 1 numarası Rafael Nadal’ı Indian Wells’te mağlup etmiş ve yarı final oynamıştı. 32 yaşındaki oyuncu, “Rekorlar kıramadım ama umarım maçlarımda sevenlerimi eğlendirmişimdir” dedi.Kariyerinin en iyi yılını 2012'de yaşayan Dolgopolov, 34 galibiyet aldığı bu yılda dünya 13 numarasına kadar yükselirken, Washington'da (ATP500, Tommy Haas) şampiyon oldu. Valencia'da (ATP500) ve Brisbane'de ise (ATP250) final oynamıştı.

221 galibiyetle profesyonel tenis kariyerini sonlandıran Alexandr Dolgopolov,  kariyerinin en rahatsız edici mağlubiyetinin 2015'te Cincinnati yarı finalinde Novak Djokovic'e karşı kaybettiği maç olduğunu söyledi. İlk seti 6-4 ile kazanan Ukraynalı oyuncu, ikinci sette 5-3 geriden gelip seti tie-break'e götürmüş ve tie-break'te 3-0 öne geçmesine rağmen bunu değerlendirememişti.Emeklilik kararını sosyal medya hesabından paylaşan Dolgopolov'u ilk tebrik edenlerden biri de Roger Federer oldu ve "Harika kariyerin için teşekkürler. Ekibim ve ben, seni oynarken izlemek her zaman hoşumuza gitti. Umarım tekrar görüşebiliriz. Gelecek için iyi şanslar" dedi.

Ukraynalı oyuncu son olarak, "Önümüzdeki 5 ya da 10 sene muhtemelen tenisle ilgilenmeyeceğim. Tenis topu ile arama mesafe oymalıyım. Üç yaşından bu yana hayatımda raket var. Girişimcilik alanında bir kariyer yapmayı düşünüyorum" dedi.