REKLAM REKLAM

Efsane düelloda kazanan Djokovic!

kategorisinde, 03 Kas 2018 - 21:53 tarihinde yayınlandı
Efsane düelloda kazanan Djokovic!

47’nci kez birbirlerine rakip olan iki efsane isimden Novak Djokovic, Roger Federer’i büyük heyecana sahne olan maçta 7-6(6), 5-7, 7-6(3) ile yenerek, Paris’te beşinci kez finale yükseldi.

 

Açılış setinde her iki taraf da servis oyunlarında hata yapmadan ilk 8 oyunda eşitliği bozamadılar. Djokovic’in 21 maçlık galibiyet serisinin verdiği öz güven oyununa da etki etti. Set tie-break’e giderken, Federer sette 5 kez rakibine servis kırma şansı verirken, tamamını çevirdi. Djokovic, İsviçreli rakibine servis kırma puanı şansı tanımadı. Tie-break’te heyecan zirveye taşınırken, Federer 6-5 öndeyken, bir set puanını değerlendiremedi. Kendi oyunlarını kazanan 31 yaşındaki Djokovic, bu defa maç puanını elde etti ve Federer’in backhand’ini dışarıya atması ile 8-6’lık tie-break skoru ile ilk seti hanesine yazdırdı.

Bir saat 11 dakika süren bu muazzam ilk setin ardından, ikinci sete Federer, iki servis kırma puanı çevirerek, servisine zor da olsa tutunarak başladı. Djokovic’in her topa karşılık vermesi, onu her rakibinden bir adım önde olmasına sebep veriyordu. Her iki yıldız isim de servis oyunlarında bir şekilde hata yapmadılar derken, Federer 6-5 öndeyken Djokovic’in servisinde 15-40’ı yakaladı ve ilk servis kırma puanında Sırp raketin boş bıraktığı yere forehand’i yapıştırdı ve 7-5 ile kazandığı set sonrası, maçı final setine taşıdı.

Karen Khachanov, çeyrek ve yarı final maçlarını 70’er dakikada kazanırken, bu maçın ilk iki setinin, iki saat 7 dakika sürdüğünü hatırlatalım.

Final seti, Federer’in servisleri ile başladı ve 15-40’da tehdit altına giren Ekselansları, bir de şans topunun verdiği sayı ile servisine tutunmayı başardı. Bir Grand Slam maçından farksız bir şekilde süren maçta, her iki isim de yine servis oyunlarında uzun süre hata yapmadılar. 4-4’te Federer’in servis oyununda 15-40’ı yakalayan ve böyle bir şansı bir daha bulamayacağını anlayan Djokovic, iki kez servis kırma puanını da değerlendiremedi. Bir başka deyişle 37 yaşındaki efsane, muazzam bir direniş gösterdi ve 5-4 öne geçti. Bu defa Djokovic’i stres bassa da ‘love game’ ile ‘maça devam’ mesajını gönderdi.

Her iki raket de kalan bölümde oyunlarına tutununca, bir final maçından farksız bu mükemmel maç, bir kez daha tie-break’e gitti. İlk seti de tie-break ile kazanan Djokovic, bu bölümde yine ağırlığını koydu. İlk 5 oyun sonucunda 4-1’i yakalayan Sırp raket, kalan bölümde çoğu zaman yaptığı gibi hata yapmadı ve 7-3’lük tie-break skoru ile maçı 2-1 kazanarak, Paris’te beşinci kez finale yükseldi.

Her iki raketin de galibiyeti hak ettiği maçta Nole, Federer’i 47’nci maçlarında 25’inci kez mağlup etti. Djokovic, 12 kez yakaladığı servis kırma puanlarının hiçbirini değerlendiremezken, özellikle ikinci servislerinde yüzde 76-54 gibi büyük oranda fark attı.

Üç saat 2 dakika süren maçta Djokovic 31 winner, 32 basit hata ile oynarken, Federer ise maçta 54 gibi yüksek oranda winner (17’si ‘ace’) üretmesine rağmen, 52 de basit hata (27’si backhand) yaptı.

Sert kortta 72’nci, masterslarda 47’nci, kariyerinde ise 104’üncü finaline yükselen Djokovic, yarın Paris’te beşinci şampiyonluğuna ulaşmak için Karen Khachanov ile karşılaşacak.

Tüm Yazıları
%d blogcu bunu beğendi: