Efsane maçta şampiyon DJOKOVIC

Efsane maçta şampiyon DJOKOVIC

Efsane maçta şampiyon DJOKOVIC
14 Temmuz 2019 - 21:35

Tek erkekler Wimbledon finalinde, tüm zamanların en iyi maçlarından birine sahne olan maçta Roger Federer'i 7-6, 1-6, 7-6, 4-6, 13-12 ile mağlup eden Novak Djokovic, 16'ncı Grand Slam zaferine imza attı.


 

Açılış seti ile beraber kıran kırana bir mücadele başladı. İki efsane oyuncu da servislerine tutunurken, set beklenildiği gibi tie-break'e gitti. Bu bölümde 5-3'lük skor avantajına sahip olan Federer, basit hata sayılarını attırdı ve Djokovic üst üste bulduğu 4 puanla, tie-break'i 7-5 ile kazanarak setlerde 1-0 öne geçti.


İkinci sette Federer adeta kükreyerek başladı. Sırp rakibinin ilk 2 servisini de kırmayı başaran Ekselansları, ilk 4 oyun sonunda 4-0'lık skoru yakaladı. İki 'break' avantajın üzerine yedinci oyunda birkez daha servis kıran İsviçreli raket bu seti güle oynaya 6-1 ile kazandı ve maça dengeyi getirdi: 1-1!
Dünya 1 numarası Novak Djokovic, 6'ncı kez Wimbledon'da final oynarken, 4 kez mutlu sona ulaştı. Toplamda 25'inci Grand Slam finalini oynayan 32 yaşındaki oyuncunun Wimbledon karnesi ise 71-10!
İkinci seti oldukça baskın bir şekilde sadece 25 dakikada kazanan Federer, üçüncü sete servis oyununu alarak başladı. Djokovic de rakibine karşılığı verdi ve uzun süre servis kırma puanı görülmedi. Federer mükemmel servisler atarken, Djokovic de ilk servislerini oyuna soktuğunda ne kadar tehlikeli olduğunu gösterdi. Set, bir kez daha tie-break'e gitti ve ilk sette olduğu gibi Djokovic bu bölümde de bir şekilde sonuca giderek 7-4 ile kazanarak, setlerde 2-1 öne geçti.

Rakibinden daha fazla winner üretmesi ve servis oyunlarında daha fazla puan kazanmasına rağmen, Federer'in setlerde geride olması, Djokovic'in rakibini kritik anlarda hataya zorlamasının sonucuydu. Kazandığı setleri tie-break ile hanesine yazdıran Sırp raket, dördüncü sete kendi servis oyununu tutunarak başladı. 2-2 sonrası kritik itirazı yapan Federer, servis kırdı ve 3-2 öne geçti. Setin kalanında avantajını koruyan İsviçreli efsane, dördüncü seti 6-4 ile kazandı ve efsane ikilinin efsane maçı, final setine taşındı.

Dünya 3 numarası Roger Federer, 12'nci kez Wimbledon'da final oynarken, 8 kez mutlu sona ulaştı. Toplamda 31'inci Grand Slam finalini oynayan 37 yaşındaki oyuncunun Wimbledon karnesi ise 101-12!
Kesinlikle Wimbledon klasikleri arasına girecek olan maçın final setine nasıl kalpler dayanacaktı bilmiyoruz ama maçı anlatmaya devam edelim. Beşinci sete Djokovic, servis oyununu kazanarak başladı. Artık servisini kırdıranın, nerdeyse maçı kaybedeceği anlar fazlasıyla yaklaşmıştı. Nitekim 3-2 önde olan Djokovic, rakibinin üst üste dışarıya vurduğu puanlar sonrasında yakaladığı servis kırma puanında sonuca gitti ve skoru 4-2'ye taşıdı.

Efsane maç oluyor dedik ya, bir sonraki oyunda Ekselansları, ikinci servis kırma puanında servis kırdı ve tekrar skoru eşitleme şansına sahip oldu. İki büyük raketin klasikler arasına giren final maçının final setinde kartlar tekrar dağıtılıyordu. Skoru eşitledikten sonra inanılmaz servis oyunları izledik. Maç sanki hiç bitmeyecekti. 8-7 önde olan Federer, iki kez maç puanı şansı bulsa da bunu değerlendiremedi.
Tarihin en büyük rekabetlerinden birine sahip olan Djokovic - Federer rekabetinde Sırp raketin 25-22'lik üstünlüğü var.
Küllerinden doğan Djokovic, 11-11'de kendi servis oyununda 2 kez servis kırma puanını daha bertaraf etti. Federer eline geçen bu fırsatları bir türlü değerlendiremedi ve 12-12 sonrası süper tie-break'e geçildi. Klasik tie-break kuralı ile oynanan bu bölümde bir ve üçüncü sette olduğu gibi yine Djokovic tie-break'te üstün olan taraf oldu ve 7-3 ile bu seti de kazanarak efsane finale noktayı koydu.


HABER: Wimbledon'da şampiyon: SIMONA HALEP!

Tarihin en uzun süren unutulmaz Wimbledon finalinde (4 saat 57 dakika) Djokovic 54 winner ve 52 basit hata ile oynarken, 38 kez geldiği file önünden de 24 kez puan (%63) çıkartabildi. Federer ise 94 winner ve 61 basit hata ile maçı tamamlarken, 65 kez geldiği file önünde 51 kez puan (%78) çıkartmayı başardı.

Turnuvada Kohlschreiber, Kudla, Hurkacz, Humbert, Goffin ve Bautista-Agut'u eleyen Djokovic, 16'ncı Grand Slam şampiyonluğuna ulaşırken, toplamda da 75'inci tekler kupasına sahip olarak dünya 1 numarasındaki yerini açık farkla korumaya devam etti.

Djokovic, Federer'i Wimbledon'da oynadıkları dördüncü maçta, üçüncü kez mağlup etti.