Reklamı Geç
Reklam
Reklam

En büyük zaferine namağlup ulaştı!

Sezonun son turnuvası olan ATP Finalleri'nin finalinde Dominic Thiem'i 3 sette geçen Daniil Medvedev kariyerinin en büyük şampiyonluğuna ulaştı.

En büyük zaferine namağlup ulaştı!
22 Kasım 2020 - 23:53

Sezonun son turnuvası olan ATP Finalleri'nin finalinde Dominic Thiem'i 4-6, 7-6, 6-4 ile geçen Daniil Medvedev kariyerinin en büyük şampiyonluğuna ulaştı.

Açılış seti ile beraber her iki oyuncu da özellikle ilk servislerinde güçlü göründü. Fakat 2-2 iken Medvedev çift hata ile servisini rakibine hediye edince Thiem'e önemli bir şans verdi.


Avusturyalı oyuncu bu avantajı değerlendirdi ve setin sonunda skor 5-4 iken filenin de yardımı ile aldığı ilginç puanla 6-4'ü bularak seti sonlandırdı.

İlk sette istatistiksel bazda her iki oyuncu da birbirine çok yakın rakamlara ulaştı. 49 dakika süren sette her iki oyunu da 12'şer winner üretirken, Thiem 10, Medvedev ise 12 basit hata yaptı.

İkinci set ile beraber Rus Medvedev'in ilk servis performansı düşüş gösterdi. Thiem ilk seti kazanmanın verdiği özgüvenle kortta daha istekli ve ne yaptığını bilen oyuncu olarak dikkat çekti.

Turnuvada hem Rafael Nadal hem de Novak Djokovic'i mağlup eden iki raketin finaldeki buluşmasının ikinci setinde 3-3'te Medvedev topun hızını inanılmaz zorlandı. Topun hızını ayarlayamadığı vuruşlar, basit puan kayıpları derken üç kez beraberliğin yaşandığı servisine zor da olsa tutundu. Thiem bu oyunda önemli şansları kullanamadı.
   
Bu yıl ikinci, toplamda 15'inci finalini oynayan Medvedev'in seti kazanmaktan başka çaresi yoktu. Bir sonraki oyunda 30-30'da muazzam bir rallinin sonrasında kazandığı puanla servis kırma şansı yakalayan 24 yaşındaki Medvedev'e oldukça agresif bir oyunla yanıt verdi ve servisine tutundu: 4-4

Setin sonuna doğru ilk hatayı yapanın seti ya da maçı kazanacağı dakikalara gelmiştik artık. Daha önceki 4 randevularının 3'ünden galibiyet çıkartan 27 yaşındaki Thiem karşısında servislerinde zorlandığında file önüne gelerek servis vole ile sonuca giden Medvedev setin sonunda 6-5 öne geçti. Thiem de hata yapmayınca tie-break'e başladık.

İlk puandan 'mini break' yapan Thiem üçüncü puanı milimetrelerle kaçırınca avantajını geri verdi. Medvedev servislerini de kazanınca 3-2 öne geçti. Thiem basit hatalarını arttırınca Rus raket bir anda 5-2'yi buldu. Kendi servislerinden puanları toplayan Medvedev 7-2 ile tie-break'i kazanıp maça dengeyi getirdi: 1-1!

Final setinde karşılıklı kazanılan servis oyunlarından sonra Medvedev, Thiem'in servisinde 0-40'ı görerek 3 kez servis kırma şansı yakaladı. Dünya 3 numarası Thiem üçünü de geri çevirmeyi başardı ve üst üste 5 puanı alarak çok önemli bu oyunda hata yapmadı. 

Geçtiğimiz senenin finalisti Dominic Thiem, bu sette oldukça zorlanırken, Medvedev ise seviyesini bir hayli yükseltti. Rakibinin servisinde yakaladığı servis kırma puanında file önüne gelerek mükemmel bir puanla servis kırdı ve final setinde 3-2 öne geçti.

Kalan bölümde basit hata anlamında pozitif anlamda büyük fark yaratan Medvedev seti 6-4, maçı da 2-1 kazanarak sezonun son turnuvasında şampiyonluğa ulaştı.İkinci kez katıldığı ATP Finalleri'nde dünya 1, 2 ve 3 numaralarını mağlup ederek yenilgisiz bir şekilde şampiyon olan Daniil Medvedev kariyerinin en büyük zaferine ulaştı.

İki saat 42 dakika süren nefes kesen düelloda Thiem 29 winner ve 29 basit hata yaptı. Medvedev ise 37 winner ve 30 basit hata kaydetti.

ATP Finalleri son kez Londra'da yapıldı. Önümüzdeki yılla beraber 5 yıllığına Torino'ya taşınacak.