Epik maç ile gelen 19'uncu slam!

Epik maç ile gelen 19'uncu slam!

Epik maç ile gelen 19'uncu slam!
09 Eylül 2019 - 09:16 - Güncelleme: 13 Eylül 2019 - 23:06

Amerika Açık tek erkekler finalinde Daniil Medvedev'i 7-5, 6-3, 5-7, 4-6, 6-4 ile yenen Rafael Nadal burada dördüncü, toplamda 19'uncu Grand Slam şampiyonluğuna imza attı.


 

Açılış setinden itibaren keyifli bir maçın bizi beklediği belli oldu. Henüz üçüncü oyunda Nadal'ın servisini kıran Medvedev, 2-1 öne geçti. İspanyol yıldız bir sonraki oyunda 'break'i geri aldı ve tekrar sete dengeyi getirdi. İlk servislerini oyuna sokmada sorun yaşasa da Nadal, 4-3'te üç kez elde ettiği servis kırma puanından eli boş döndü. Rus raket winner üretmede rakibinden üstün olmasına rağmen, basit hata sayısındaki artışı engelleyemedi ve ilk setin sonunda Nadal mükemmel oynadığı oyunda servis kırarak 7-5 ile kazanmayı bildi.

64 dakika süren ilk sette kalite olarak ortalamanın biraz üzerinde olan iki raketin mücadelesinde Nadal her zamanki gibi tecrübesi ve soğukkanlılığı ile istediğini alan isim oldu. İkinci sete iyi başlayan Rafa, rakibinin servisini sürekli rahatsız etti. 3-2 öndeyken, bu setteki beşinci denemesinde servis kırdı ve setin kalanında hata yapmayarak, bu seti de 6-3 ile hanesine yazdırdı.

Amerika Açık'taki beşinci finalinden dördüncü şampiyonluğunu çıkarma konusunda sadece bir sete daha ihtiyacı olan Nadal, üçüncü set ile beraber işinin hiçte kolay olmayacağını gördü. Servis performansı düşen rakibi karşısında daha agresif oynayan Medvedev, setin sonunda bu defa servis kıran isim oldu ve son 8 puanın 7'sini kazandığı seti 7-5 ile bitirdi.

Kafa kafaya giden dördüncü sette her iki isim de servislerine sıkı tutundu. İlk hatayı kim yapacak diye düşünülürken, Nadal 5-4 geride, sette kalabilmek için servise geçtiğinde 40-30 sonrası işi bitiremedi. Medvedev bu oyunda en kritik yerde bir kez daha servis kırdı ve seti 6-4 ile kazandı.

Final artık tam anlamıyla epik bir havaya büründü. Nerdeyse 4 saate yakın bir mücadele ve beşinci sete gidiyoruz. Momentum Medvedev'e geçer gibi görünse de Nadal'ın mental gücü ehrkesin malumuydu. 2-2'den sonra gaza basan dünya 2 numarası 40-0'dan geri gelerek muazzam performansla servis kırdı. İki oyun sonra da 30-0'dan geldi ve bir kez daha servis kırdı: 5-2!

Nihayet maç için servise geçen Rafa, bunu değerlendiremedi. Daniil Medvedev son kozunu oynadı ama bir 'break'e daha ihtiyacı vardı. Nadal 5-3'te 2 maç puanından da eli boş döndü ve kendi servisi ile maça nokta koymaya karar verdi. Bu yıl aldığı 50 galibiyetle turun en çok kazanan raketi Medvedev, 30-40 ile bir kez daha servis kırma noktasına gelse de Nadal buna izin vermedi. Dört saat 54 dakika süren heyecan fırtınasında üçüncü maç puanında sonuca giden Rafael Nadal Amerika Açık'ta dördüncü, Grand Slam'lerde ise hak ettiği 19'uncu şampiyonluğunu kucakladı.Nadal 62 winner ve 46 basit hata ile maçı tamamlarken, Medvedev ise 75 winner ve 57 basit hata ile oynadı.

Bu yıl 47-6'lık muhteşem performansı ile 33 yaşında hâlâ en üst kalite tenis oynayan Nadal; bu yıl dördüncü, toplamda ise 84'üncü kupasına sahip oldu. Turnuvada ohn Millman, Hyeon Chung, Marin Cilic, Diego Schwartzman ve Matteo Berrettini'yi eledi. Amerika Açık'ta 64-11'lik dereceye erişen İspanyol yıldız, sert zeminde 457'nci galibiyetine imza atıp, bu zeminde 21'inci kupasına erişti.

Daniil Medvedev bu yıl 1 ay süre ile Nadal'a ikinci kez yine finalde kaybederken, istikrarlı performansı ile ilerleyen zamanda da turda her turnuva için favori isimlerden biri olacağını ispatladı. Üst üste dördüncü finalini oynayarak muazzam bir başarıya imza atan Rus raket dünya 4 numarasına kadar yükselip, kariyer derecesini elde etti.

https://youtu.be/S63gJTsLiXc