Reklam
Reklam

Epik maçın kazananı Schwartzman!

Roma'da Novak Djokovic'in rakibini belirleyecek 3 saati aşan epik mücadelenin sonunda Diego Schwartzman ilk masters finaline yükseldi.

Epik maçın kazananı Schwartzman!
20 Eylül 2020 - 23:33

Dün Rafael Nadal'ı mağlup ederek tüm dikkatleri üzerine çeken Diego Schwartzman, geçen sene Roma'da yarı finalde elendiği aynı yerde bu defa Denis Shapovalov'un karşısına çıktı.

Dün kaldığı yerden bugün devam eden Arjantinli oyuncu, ilk 3 oyunu kazanarak başladığı açılış setinin sonunda 5-3'te set için servis kullandı. Servisine kötü başlayan Schwartzman, 0-40 sonrası iki puan alsa da servisini kırdırdı ve Shapovalov sete geri dönmenin şansını elde etti.


Ne var ki bu defa 28 yaşındaki Schwartzman devreye girdi ve kırdığı servisle seti 6-4 ile hanesine yazdırdı. Diego bu sette 48 dakikanın sonunda sadece 4 winner ve 5 basit hata ile ilginç istatistiklere imza attı.

İlk setin bir benzeri ikinci sette yaşandı. 2-2 sonrası servis kıran 21 yaşındaki Shapovalov, 5-4'te set için servisin başına geçti. Dünya 15 numarası Schwartzman bu defa servis kırdı ve skoru 5-5'e getirdi.

Heyecan en üst noktaya ulaşırken, Kanadalı oyuncu bir 'break' daha yaparak ikinci kez set için servis atmaya başladı. Bu defa hata yapmadı ve 58 dakikanın sonunda 7-5 ile seti kazanmayı bildi, 6 da 'ace' attı.

Kariyerinin beşinci masters yarı finalinde Shapovalov, final setinde daha istekli olan taraf olarak başladı. Servis oyunları olukça uzun sürüyor ve ikilinin mücadelesi adeta bir final maçı gibi oynanıyordu. İlk 3 oyun tam 25 dakika sürerken, üçüncü oyunda Kanadalı raket servis kırdı: 2-1!

Muhteşem ralliler ve heyecen dolu birçok puanı izlediğimiz setin kalanında karşılıklı servis kırmalar devam etti ve sonunda maçı kazanan oyuncuyu tie-break belirledi.
 Tie-break'te daha az hata yapan Schwartzman 7-4 ile tie-break'i ve maçı kazanarak kariyerinin ilk masters finaline Roma'da çıkarken, yarın Novak Djokovic ile şampiyonluk maçına çıkacak.

Üç saat 15 dakikalık maraton maçta Shapovalov 49 winner ve 58 basit hata ile oynarken, Schwartzman ise 25 winner ve 27 basit hata üretti.