Reklamı Geç
Reklam
Reklam

Eski efsaneler, BIG3 hakkında konuştu!

Eski dönemin efsane oyuncuları John McEnroe, Gustavo Kuerten ve Jimmy Connors, Federe ve Nadal özelinde açıklamalarda bulundu...

Eski efsaneler, BIG3 hakkında konuştu!
16 Ekim 2020 - 22:02

John McEnroe:

"Fanlari ve medya Federer'i ortaya 'GOAT' sıfatıyla o kadar çok pompaladı ki, Roger havaya girdi ve atması gereken adımları atamadi. 2010'ları Rafa ve Novak'ın arkasında rölantide geçirmesinin nedeni budur. 2017 sonrası oyununu ve tekniğini 2-3 adım ileri taşıdı. Koleksiyonuna 3 kupa daha ekledi ama fazlasına bu seferde artık yaşı izin vermedi. Tüm bunlar olmasaydı çok daha fazla Grand Slam'i olabilirdi.''


Gustavo Kuerten:

''Hayat son 50 yılda çok değişti. Bundan sonraki 50 yılda da değişecek. İnsanlar artık 150 yaşına kadar yaşayacaklar. Tabii doğal olarak spor ve tenis de değişecek. Federer ve Nadal önceki jenerasyonlara göre 8 ila 10 yıl daha fazla bir kariyere sahip oldular. Evrimin, bilimin, tıbbın, beslenme rejimlerinin, yeni antrenmanların avantajlarından yararlandılar. 2 efsane oyuncu olduktan sonra ise diğerlerinden daha da fazla yararlandılar bu durumdan.

Öyle bir dönemdeler ki fiziksel kapasitelerini hem daha fazla hem de daha uzun arttırabilme şansına sahip oldular. 10 yıllık bir kariyere göre 15 yıllık bir kariyerin %50 kapasite ile daha fazla kupa kazanma ihtimali var demektir. Onlar bu sayede bizden çok daha önce başlayıp çok daha geç bitirme şansına sahip oldular. 20 sene oynayabilecekler ve 40 yaşında bile üst düzey olacaklar.

Sonuçta daha uzun süre oynayabildikleri için daha çok kupa kazanabiliyorlar ve daha iyi olarak anılıyorlar. Günümüzde kortlar oyunculara adapte edildi ki bu durum bizim zamanımızda tam tersiydi. Biz kortlara adapte olmak zorundaydık ve oyunumuzu tamamen değiştirmek zorunda kalıyorduk. Şu an onlar bu sorunu yaşamıyor ve bu yüzden her turnuva finale çıkabiliyorlar. Bizim zamanımızda en iyiler her yerde en iyi olamıyordu. 15-20 sene önce bizim hiç imkânımız yoktu. Kortlar çok degişkendi, toplar daha küçüktü, raketler kötüydü... Yani her şey ya çok hızlı ya da çok yavaştı. Günümüzde her yer o kadar homojen ki Nadal Wimbledon'da, Federer Fransa'da bu sayede çok rahat şampiyon olabildi. İkisi de çok şanslı.''

Todd Woodbridge:

”Roger’ın topa vuruş kalitesi hâlâ muhteşem. Oyunuyla alakalı en ufak bir sıkıntı yok ancak bu defa döndüğünde 40 yaşında olacak ve oyunu yetse bile vücudu 2 haftalık çetin bir mücadeleye ne kadar dayanabilir, çok büyük muamma. Novak ve Rafa ile baş etmek ve yeni Grand Slam kazanmak onun için zor olacak. Rafa ve Roger son 15 yıldır birbirlerini sürekli yukarı çekerek muhteşem bir rekabete ve tenise damga vurdular. İkisi aynı Grnd Slam sayısıyla kariyerlerini bitirseler ne muhteşem olurdu. Çünkü tarihin bu en büyük rekabetine ancak böyle bir son yakışırdı!”

Jimmy Connors:

”Bu sene görüldüğü üzere yeni jenerasyon turda iyice ağırlığını hissettirmeye başladı. Dominic Thiem’in ABD Açık’ta şampiyon olması o jenerasyon için bir eşiktir. Önümüzdeki yıl varlıklarını daha da fazla hissettirecekler!”

Roger Federer:

”15 yıldır bunları duyuyoruz. Evet çok iyi bir jenerasyon geldi ama bizde hiçbir yere gitmiyoruz. Roland Garros Finali'nde bunu bir kez daha gördük!”

Çeviri: Metin Erdem