Reklam
Reklam

Federer: "Kazanmanın aşkı için geri döndüm"

Roger Federer, yaklaşık 14 ay sonra tura geri dönmesinin şifrelerini ve daha fazlasını anlattı...

Federer: "Kazanmanın aşkı için geri döndüm"
12 Mart 2021 - 12:03

30 Ocak 2020

Bu, Roger Federer'in Avustralya Açık'ın yarı finalinde Novak Djokovic'e karşı oynadığı son resmi karşılaşmasının tarihiydi. 


10 Mart 2021

Bir yıl, bir ay ve 11 gün sonra tura geri döndü. Doha'da ilk maçında Daniel Evans'la karşılaşan İsviçreli yıldız; tenis tutkusu, büyük turnuvalara duyduğu açlık ve kendi yolunda eğilme arzusuyla, uzun ve başarılı korttaki geçmişinin son bölümüne başlıyor.
 
Şubat 2020'de sağ dizinde bir ameliyat geçiren Federer en başta çim sezonuna hazır olmak istedi. Sonunda, komplikasyonların daha fazla artroskopik cerrahi geçirmesi gerektiği anlamına geldiği için, tüm yılı bir kenara atmak zorunda kaldı. 

Doha turnuvası öncesinde yaptığı basın toplantısında, "Çocuklarla yürüyüşe çıkardım ya da bisiklete binerdim ve geri geldiğimde dizim şişerdi" dedi. “Ne olduğunu anlamadım çünkü tedavim aslında ilk dört veya beş hafta çok iyi gidiyordu ve ilerleme hızlıydı. İkinci bir ameliyat yapmak zorunda olduğuma inanamadım."


Bu darbeye rağmen Federer, geleceğe bakmak için kendini topladı. Ufuktaki bir sonraki hedef tarih, tamamen hazır olmadığı için tekrar kaçırmak zorunda kaldığı Avustralya Açık oldu. Dönüşü yine ertelenen 39 yaşındaki oyuncu nihayet Doha'da görücüye çıktı.Yaralı bacağını Katar'a giden uzun yolda sürüklemedeki azmi, kısmen oyuna olan tutkusundan kaynaklanıyor. "Tenis oynamayı seviyorum" diye onayladı. Bu azalmayan coşku, son yirmi yıldır fitness koçu Pierre Paganini'yi de etkiledi. Koç, şubat ayı sonunda İsviçre gazetesi Tages-Anzeiger'e verdiği röportajda, "Açıkça 10 yıl önceki kadar tutkulu" dedi. 


"10 YIL ÖNCEKİ KADAR TUTKULU"

Fransız koç, "Bunca yıldan sonra, sürekli hayrete düşüyorum" diye ekledi. “Bazen kendime soruyorum: Neden hâlâ tüm bunları yapıyor (başardığı her şeyden sonra)? Bu bir fenomendir." Roger Federer. deposunda hâlâ yakıt olduğunu ve hikâyenin henüz bitmediğini hissediyor. Amacı belli: tekrar en üst seviyede oynayabilmek ve kazanabilmek. 

Basın toplantısında yaptığı açıklamada , "En iyi oyunculara karşı yüksek seviyede oynamak istiyorum" dedi. Artık herhangi bir acı hissetmemesine rağmen, Federer daha fazla zamana ihtiyacı olduğunu biliyor. “Umarım Wimbledon'a yüzde 100 hazır olacağım ve o zaman benim için sezon başlıyor. O zamana kadar her şeyin nasıl gittiğini görelim."


Daha fazla maç oynayarak, daha fazla seyahat ederek, önümüzdeki üç ila beş ay ona vücudu hakkında daha çok şey anlatacak ve rekabetle başa çıkma yeteneği hakkında bilgi verecektir. Doha'daki 250 puanlık turnuvada çeyrek finalde Nikoloz Basilashvili'ye 3 set sonunda kaybeden Federer, "Son birkaç haftadır günde yaklaşık iki ila üç saat antrenman yapıyorum. Açıkçası bir mucize beklemiyorum. Elimden gelenin en iyisini yapacağım. Beklentilerim bu turnuva özelinde zaten düşüktü ancak umarım kendimi ve belki başkalarını şaşırtabilirim diye düşünmüştüm..." 

"BENİM İÇİN TENİS BİSİKLETE BİNMEK GİBİDİR"

Üst düzey oyunun yoğunluğuna dizinin nasıl tepki vereceğinden hâlâ emin değilken, Federer'in yetenekleriyle ilgili hiçbir şüphesi yok. "Benim için tenis bisiklete binmek gibidir" diye gülümsüyor . “Her zaman çok az oynayabileceğimi ve yine de çok iyi oynayabileceğimi biliyordum. Benim en büyük endişem diz. Dizimin dayanacağından emin değilim ama öyle olduğundan emin olmak için mümkün olan her şeyi yaptım ve kendime güveniyorum. Aksi takdirde burada olmazdım." 

“Güçlü bir geri dönüş arzusu her zaman benimleydi. Emeklilik hiçbir zaman gerçekten önemli olmadı. Kariyerimin ne zaman biteceğine kendim karar vermek istiyorum."Roger Federer bu açıklamaları düzenli olarak tekrarlıyor. Örneğin geçen ekim ayında Schweizer Illustrierte ile yaptığı röportajda; eğlendiği sürece ve onun yaşam tarzı olan ailesine yakıştığı sürece oynamaya devam edeceğini söylemişti. Muhtemelen raketini ne zaman asacağını tam olarak bilmiyordur. Bununla birlikte kariyer sonu için sorulacak soru belki yıl sonunda ortaya çıkabilir. 

Sonuçlar umulduğu kadar iyi değilse, hâlâ oynama arzusunu kendisinde hissebilecek mi? Bu konuda Pierre Paganini, "Ona sormalısınız. Oyuna olan tutku ile zafer arzusu arasında paralellikler var. Kazanmadan da coşkuyla oynayabilirsiniz. Ama gerçek soru, bu tutkunun ne kadar süreceği olmalı.

Efsane raket son olarak Doha'dan ayrılırken, bu kadar uzun sürenin ardından 3 setlik ki tane maç oynamasının kendisine çok iyi geldiğini ama önümüzdeki hafta oynanacak Dubai turnuvasından çekildiğini açıkladı.