Hall of Fame'e 3 yeni konuk!

Hall of Fame'e 3 yeni konuk!

Hall of Fame'e 3 yeni konuk!
21 Temmuz 2019 - 20:10 - Güncelleme: 07 Aralık 2019 - 19:49

Tenis sporunda, en başarılı oyuncuların girdiği Hall Of Fame'in yeni üyeleri belli oldu. Listeye Çinli eski raket Li Na'nın yanı sıra, Mary Pierce ve Yevgeny Kafelnikov da adını yazdırdı.


 

2011 Roland Garros ve 2014 Avustralya Açık şampiyonu Li Na, Hall Of Fame'e giren ilk Çinli oyuncu oldu. Asya tenisinin tanıtılmasına ve oradan gelen onlarca yıldız adayı tenisçinin gelmesine ön ayak olan Li Na, 32 yaşında aktif kariyerini sonlandırmıştı. "Adım gibi konuşmamı da kısa tutacağım" dedikten sonra sözlerini şöyle sürdürdü: "Spora çocukken önem vermedim. Tenise başladım ama okuldan sonra korta gitmeyi istemiyordum. Arkadaşlarımla vakit geçirmek istiyordum. Zaman geçtikçe bu mükemmel sporu sevmeye başladım ve oynadıkça zevk almaya başladım."

Şu an 37 yaşında olan Li Na, ikisi slam olmak üzere toplamda 9 kupa (21 final) kazandı ve 500 galibiyet sınırını aşan raketler arasında yer aldı..........................................................

Rusların efsane raketlerinden Yevgeny Kafelnikov da Hall Of Fame'e seçilen bir diğer oyuncuydu. Sözlerine, ödül törenine gelemeyen çocukları Alexandre ve Valentina'ya selam göndermekle başlayan 45 yaşındaki eski raket, "Anne ve baba, beni izlediğinizi biliyorum. Eve geldiğimde bu harika günü kutlayacağız" dedikten sonra şunları da ekledi: "Kurul üyelerine ve beni seçenlere çok teşekkür ediyorum. Bu ödülün sorumluluğunu hayatım boyunca taşıyacağım ve sizleri bu konuda hayal kırıklığına uğratmayacağım."

Eski dünya 1 numarası Kafelnikov, 1996'da Roland Garros'u, 1999'da Avustralya Açık'ı, 2000'de ise Sydney Olimpiyatları'nı kazandı. 46 kez oynadığı finalde, toplamda 26 kez mutlu sona ulaştı...........................................................

1995 Avustralya Açık ve 2000 Roland Garros şampiyonu Marry Pierce da Hall Of Fame'in kapısından girdi. "Bugün nihayet geldi. 6 aydır bu günü bekliyordum" dedikten sonra ödülü alan Fransız eski oyuncu, "Tenis bana çok şey öğretti. O güzel bir öğretmen. Ulaşmak istediğiniz hiçbir şeyin kolay elde edilmediğini, büyük bir fedakarlık gerektirdiğini öğretti. En başta kendime güvenmem gerektiğini öğretti" dedi.

Küçükken çocuk doktoru olmak istediğini belirten Pierce, 10 yaşında bir arkadaşının tenis antrenörüne kendisini götürdüğünü ve kariyerinin bu şekilde başladığını anlattı. 2'si Grand Slam, toplamda 18 kez şampiyonluk elde eden Mary Pierce 44 yaşında.