İstanbul Open şampiyonu : Taro Daniel

İstanbul Open şampiyonu : Taro Daniel

İstanbul Open şampiyonu : Taro Daniel
06 Mayıs 2018 - 19:50 - Güncelleme: 07 Mayıs 2018 - 08:15

Kariyerlerinde ilk kez birbirlerine rakip olan Malek Jaziri ile turnuvanın sürpriz ismi Taro Daniel arasındaki final maçı adeta nefesleri kesti. Alınan her güzel puanı alkışlayan tribünler de ayrı bir saygıyı hak etti. İstanbul Open’ın bu sene ki en kalabalık seyirci grubunu oluşturarak yaklaşık 2 bin kişinin tribünleri doldurduğunu ekleyelim.


 

Seyirci desteği, ülkemize daha önce birçok turnuvaya gelmiş ve sevilen isim Malek Jaziri tarafında ağır basıyordu. İlk set ile beraber uzayan rallileri gördüğümüzde maçın bir hayli uzun süreceğini anladık. Jaziri forehand, Daniel ise daha çok backhand’ine güveniyor ve ona göre vuruşlar yapıyordu. Her iki raket de kendi servis oyunlarında oldukça zorlanıyordu. 34 yaşındaki Jaziri, uzayan rallilerde enerjisini koruyabilme adına file önüne kısa toplar atarak sayı almayı kovalarken yaptığı backhand slicelarla çoğu zaman hedefine ulaştı. Jaziri bu bölümde servisleri daha etkili kullansa da Taro Daniel’in asla pes etmeye niyeti yoktu. Etkili backhand vuruşları ve sürekli rakibinin backhandine çizgiye yakın yaptığı keskin vuruşlarla onu yoran Japon raket, ilk setin dokuzuncu oyununda servisini kırdırsa da, takiben Jaziri’nin servisinde bir set puanı kurtararak maçta eşitliği yakaladı ve set tie breake gitti.

Tie break kıran kırana geçti. Daniel ve Jaziri’nin kariyerlerindeki ilk ATP finalinden zaferle ayrılmak dışında bir planları yoktu. Uzun süren eşitliği bozan Daniel 1 saat 26 dakikanın ardından 7-4 ile ilk seti tie break ile kazandı.

İkinci sete servis kırarak başlayan Daniel, setin dördüncü oyununda bu avantajını değerlendirmeyerek skorun 2-2 olmasına izin verse de takip eden Jaziri’nin servisinde bir kez daha servis kırmayı başardı. Bu oyundan sonra maçtaki tüm momentumu eline alan 25 yaşındaki Taro Daniel, setin onuncu oyununda skor 5-4 iken maç için servis atmaya başladı. İki saat 22 dakika süren maçın son oyununu zor da olsa kazanan Taro Daniel, kariyerinin ilk ATP şampiyonluğunu İstanbul’da yaşamış oldu.

İstanbul Open şampiyonluğu Taro Daniel’i 114.basamaktan 82.sıraya kadar çıkardı.