Reklam
Reklam

Jelena Jankovic: "Tenis kanımda akıyor!"

Yaklaşık 3 yıl sonra kortlara geri dönen 35 yaşındaki Jelena Jankovic, önemli açıklamalarda bulundu...

Jelena Jankovic: "Tenis kanımda akıyor!"
14 Haziran 2020 - 19:16

Novak Djokovic'in organize ettiği Adria Cup etkinliğinde sadece ATP'nin yıldız oyuncuları değil, birde sürpriz bir oyuncunun kortlara geri dönüşüne şahitlik ettik.

Eski dünya 1 numarası Jelena Jankovic, 2017 ABD Açık sonrasında yaşadığı sakatlıktan ötürü turda hiç oynamamıştı. Ancak cuma günü Belgrad'daki gösteri turnuvasında geri döndü ve Djokovic ile birlikte çiftler maçına çıktı. Rakipleri olan Nenad Zimonjic ve Olga Danilovic'i 7-6(5) mağlup ettiler.

35 yaşındaki Jankovic, Tennis.com'a verdiği demeçte, "Neredeyse üç yıl sonra burada olmak, özellikle kortu Novak'la paylaşmak harika bir duygu" dedi. 

“Burada, kendi seyircimin önünde ve kendi şehrimde olmaktan çok mutlu oldum. Bu kadar uzun bir zaman sonra özel bir andı. Novak'a beni davet ettiği ve çok güzel bir etkinlik düzenlediği için, özellikle de şu an bulunduğumuz zor zamanlar için minnettarım.”

On yıldan fazla bir süredir, Jankoviç kadın tenisinin öncü oyuncularından biriydi. 2008 ve 2009 yıllarında dünya 1 numarası koltuğunda 18 hafta geçirmekle kalmadı, aynı zamanda 2008'de sezonu 1 numarada bitirdi. 


Ancak Sırp oyuncu 2017 ABD Açık'tan sonra sakatlandı ve daha da tura geri dönemedi.

“Durdum, çünkü sırtımda büyük bir yaralanma yaşadım. Genel olarak normal bir şekilde çalışmak, sadece normal bir hayat yaşamak oldukça zamanımı aldı. Ama şimdi kendimi iyi hissediyorum. Mutluyum. Heyecanlıyım. Göreceğiz... Bu zamanlarda bir şeyler planlamak zor. Ama söyleyebileceğim tek şey sağlıklı olduğum ve burada olduğum için mutluyum. Çok uzun bir süre sonra tekrar kortlara geri dönmek harika bir duyguydu. Bu atmosferi tekrar hissetmek inanılmazdı. Adrenalin, sadece kalabalığın önünde olmak ve performansını görmek... Muhteşemdi."

“Biliyorsunuz, asla resmen emekli olmadım. Böylece kapılar hâlâ açık.”

Cuma günü oynanan çiftler maçında 3 yıla yakın bir süre sonra geri dönen Jankovic, yine de iyi bir performansa imza attı. Bu disiplin anlayışı ile 2007'de Büyük Britanyalı Jamie Murray ile birlikte çiftlerde Wimbledon'u kazanmıştı.

Jankoviç, “Buradan önce tenis oynama şansım olmadı, çünkü karantinada Dubai'deydim. Hareket edebildik ama tenis oynayamadık. Ayrıca raketlerim yoktu! Buraya geldim ve daha önce yaşadığım hislerle oynadım. Sanırım tenis kanımda akıyor. Ne kadar oynamasanız da unutabileceğinizi sanmıyorum. Ve tabii ki antrenmansızım. Birkaç atış yaptıktan sonra yoruldum."


“Ama heyecanım hâlâ benimle burada. Bu en önemli şey. Raketini ilk kez alan ve topun peşinden koşan küçük bir çocuk gibi hissediyorum. Muhteşemdi. Hep gülümsüyordum.”

Jankovic ayrıca 2008 ABD Açık Finali'ne ulaştı ve Serena Williams'a kaybetti. Biri 2010'da Indian Wells'de olmak üzere 15 WTA şampiyonluğu elde etti. Son kupasını Ekim 2015'te Hong Kong'da aldı.