Komşu'dan zirveye büyük adım!

Komşu'dan zirveye büyük adım!

Komşu'dan zirveye büyük adım!
18 Kasım 2019 - 00:22 - Güncelleme: 19 Kasım 2019 - 15:03

ATP'de sezonun son resmi turnuvasında Londra'da Dominic Thiem'i büyük heyecana sahne olan maçta 6-7, 6-2, 7-6 ile deviren Stefanos Tsitsipas kariyerinin en büyük kupasına ulaştı.


 

Açılış setinde her iki oyuncu da maçtan kopmama adına servis oyunlarına tutunmayı başardı. Set sonunda eşitlik bozulmayınca tie-break'e geçildi. İlk 3 puanı kazanarak başlayan Thiem karşısında Tsitsipas inatçı oyun yapısı ile skoru 5-5'e getirse de Avusturyalı oyuncu tie-break'i 8-6 ile kazandı.

Yarı finalde Roger Federer'i bu yıl ikinci kez mağlup ederek ses getiren Tsitsipas, ikinci sete mükemmel başladı. Rakibinin üst üste iki kez servisini kıran Yunan raket bu seti 26 dakikada 6-2 ile kolayca hanesine yazdırdı. 21 yaşındaki raket bu sette sadece 1 basit hata yaparken, servis oyunlarında ise 2 puan kaybetti. (16/18)

Final setine hızını alamadan başlayan yine Tsitsipas oldu. Daha ilk oyunda 26 yaşındaki Thiem'i 2 kez 'break' korkusu yaşatan dünya 6 numarası, iki oyun sonrasında affetmedi ve servis kırarak skor avantajını cebine koydu.  Turnuvada Federer ve Djokovic gibi iki efsane raketi yenmeyi başaran Thiem altıncı oyunda servis kırdı ve skoru eşitledi: 3-3!

Kartların yeniden dağıtıldığı maçın son bölümünde her iki oyuncu da servis oyunlarında zorlanmadı ve maçı kazanan raketi bir kez daha tie-break belirledi. Kortta yaşından daha büyük bir tecrübe ve konsantrasyondaki performansı ile şampiyonluğa fazlasıyla inanan Tsitsipas ilk puandan itibaren daha agresif oynadı ve beş oyun sonunda 4-1'i bulup servis kullanma sırasını aldı. Alacağı 2 puanla maçı neredeyse kazanacak olan Yunan rakibi karşısında muazzam puanlar alan Thiem 4-4'ü yakalasa da en kritik yerde hata yaptı.

HABER: WTA'de en çok para kazananlar!

5-4 ile öne geçen Tsitsipas, kendi servis oyunlarını kazanırsa artık işi bitirecekti. Nitekim böyle de oldu ve 7-4 ile kazandığı tie-break ile beraber Stefanos Tsitsipas şampiyonluğunu ilan etti.

Thiem iki saat 35 dakika süren mücadelede 33 winner ve 40 basit hata ile oynarken, Tsitsipas ise 34 winner ve 16 basit hata ile maçı tamamladı.

26 yaşındaki Thiem, 49-19'luk karnesi ile sezonu 4 numarada tamamlarken, turnuvada Roger Federer, Novak Djokovic ve Alexander Zverev'i yendi. Sezonu 5 kupa ile bitirdi.

Kariyerinin en büyük kupasına sahip olan Tsitsipas bu yıl 54-25'lik galibiyet istatistiği ile kariyer sezonunu tamamlarken, şampiyon olduğu turnuvada Alexander Zverev, Daniil Medvedev ve Roger Federer'i yendi. Dünya 6 numarasındaki yerini koruyan Yunan raket, bu yıl 3, toplamda ise 4'üncü kupasını kazandı.

Ayrıca Tsitsipas, 2001 Lleyton Hewitt'ten sonra bu turnuvada şampiyon olan en genç isim oldu.

https://youtu.be/rIsOrUKLalE