1. Anasayfa
 2. ATP

Korona günleri…

Korona günleri…
0


PEMRA ÖZGEN

Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs, tenis camiasını da bildiğiniz üzere etkiledi. Sporcular yaklaşık olarak mart ayının ortasından beri resmi turnuvalardan uzak bir zaman dilimi geçiriyor. Profesyonel olarak oynayan sporcular, çok değişik bir dönemden geçiyorlar aslında… Bu kadar uzun süre resmi maç (sakatlık veya hastalık haricinde) oynayamadıkları dönem büyük ihtimalle olmamıştır.

HEDEF BELİRLEMEK ÖNEMLİ

Bu dönem aslında sporcular için pek kolay değildir. Virüsün çıktığı ilk dönemlerde turnuvalara verilen aranın ne kadar süreceği bilinmiyordu. Şu an için kadınlar 3 Ağustos, erkekler de 14 Ağustos’ta resmi maçlara başlayacak olarak gözüküyor. Gidişata göre önümüzdeki günlerde bu tarih belki değişiklik gösterebilir.
Sporcular için bilinmezliklerin içinde kendi kendini motive etmekte bazı günler o kadar kolay olmuyor.

Özellikle teniste her hafta turnuva oynanan bir ortamda birdenbire 4 aya yakın süredir resmi maç oynanmıyor. Tenisçiler turnuvalarla beslenen sporcular sonuçta. Bu ortamdan güç alıp motive oluyorlar. Ne zaman turnuva oynayacağını bilemeden antrenman yapmak çok kolay değil. O yüzden bu dönemde bir hedef belirleyip bu doğrultuda kendini motive edip çalışmak sporcular için büyük önem taşıyor.

SAĞLIKTAN BAŞKASI YALAN

Başka bir açıdan bakarsak, sene içinde böylesine uzun bir dönem antrenman yapma fırsatı tenis için aslında imkânsız diyebiliriz. Bu süreçte sporcular eğer varsa sakatlıklarını düzeltmek, eksik yönlerini geliştirmek, uzun süredir erteledikleri kişisel işlerini halletmek ve sene boyunca uzak kaldıkları aileleriyle zaman geçirmek için fırsat bulmuş oldular.

Kimse ne zaman tam anlamıyla normale döneceğimizi bilmiyor. Yeni normalimiz nasıl olacak, yeni kurallar içinde neleri barındıracak, kısa bir zamanda belli olacaktır. Sıralamalar için puanlama sistemi, oynanacak turnuvalar, turnuvalardaki belirli kurallar, hepsi değişiklik gösterecek. Her şey eskisi gibi tekrardan başladığında nasıl bir dönem bizi bekliyor, hep beraber göreceğiz.

Unutmamak gerekir ki her şeyin başı öncelikle sağlık ve geride kalan her şey ikinci planda kalıyor. Tek temennimiz sağlıkla eski günlerimize dönmek.

*: Bu makale ilk olarak, Kort Dergi’nin 28’inci sayısında yayımlanmıştır. Dergimizi Turkcell Dergilik ve Türk Telekom e-dergi uygulamaları üzerinden de indirebilirsiniz.

Bu Habere Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir