1. Anasayfa
 2. KORT DERGİSİ

Melda Yakupoğlu: "Neden tenisi seçtim?"

Melda Yakupoğlu: “Neden tenisi seçtim?”
0

“Birçok sporcu, spora başlama sebebinin ne olduğunu henüz bilemiyor ve kendisini tanıyamıyor. Hatta spora hangi yaşlarda başladığını bile hatırlayamıyor. Özellikle küçük yaşta spor yapmak bir hobi, keyif sebebiyken nasıl profesyonel bir tenisçi olduklarına dair de çok fikir sahibi değiller. Ancak spora başlama nedenleri yetişkin ve profesyonel bir sporcu iken önem arz eden bir konu hâline gelebiliyor.”

UZMAN PSİKOLOG MELDA YAKUPOĞLU

Öncelikle küçük yaşlarda aileler çocuklarını spora yönlendirebiliyor, ardından da başarılı oldukça ve yaş ilerledikçe bunu profesyonel bir meslek hâline getirebilmeleri için destekleyebiliyorlar. Birçok aile çocuğunu tenise yönlendirirken belki de yeteceğinin olup olmadığını bilemeden hobi ve kişisel gelişim olarak düşünebiliyor. Yeteneğin olduğunun görülmesi ise bu alana başladıktan sonra fark ediliyor. Burada hem istikrar hem şans hem de başarı faktörü önemli oluyor. Birçok yıldızın doğuşu bu şekilde olabiliyor. Çocukken başlayıp yetenekli olup istikrarlı çalışıp şansı da yaver gittiğinde şöhretin yolu açılabiliyor. Ancak bu durum herkes için aynı olmuyor. Çok başarılı olsalar dahi keşfedilemeyen ve hakettikleri hâlde yıldızı parlamayan birçok sporcu olabiliyor.

Spora başlama nedeni hobi mi, yoksa enerjinin dışa vurumu ve hareketlilik mi? Bunu bilmek kişisel gelişiminiz için fayda sağlayacaktır. Özellikle tenisi tercih eden kişilerin daha entellektüel birikimi olduğunu söyleyebilsek bile bu sporda da durum bazen istenilen şekilde gelişmeyebiliyor. Örneğin spora başlama nedeni bazen hareketlilik olabiliyor. Durum böyle olunca bu kişiler, yetişkin spor yaşamlarında bazen sıkıntılar yaşayabiliyor. Dikkatleri çabuk dağılabiliyor, kendi öz denetim ve disiplinlerini sağlamakta güçlük çekebiliyor veya o dönemki hareketlilik hâli bir anksiyete, kaygıdan ileri geliyorsa bu kaygıyı kontrol etmekte güçlük çekebiliyorlar.

Özellikle tenisin bireysel bir spor olması kişinin daha da disiplinli hareket etmesini gerektiriyor. Duygularını kontrol etmekte güçlük çekenler ise profesyonel tenis hayatlarında da bu sıkıntıyı yaşayabiliyorlar. Spor bu enerjinin boşaltılması için çok iyi bir etkinlik olsa bile, başlama nedeni sadece hareketlilik, kaygı, hobi ya da aktivite olan kişiler yerine gerçek anlamda çocukluktan yetiştirilmiş sporculara ihtiyaç var. Çünkü spor ciddi bir iştir ve en baştan kurallarıyla disiplinli bir eğitim gerektirir.

Spora daha başka birçok sebep ile başlamış kişiler vardır. Ergenlikte popüler olabilmek için bu alanla uğraşmak, akranlarına karşı üstünlük kurmak, lider olmak, tanınır olmak gibi başlama şekilleri de vardır. Ergenlikte cinsel dürtülerin dışa vurumu da buna sebep olabilir. Spor bunların hepsine iyi gelse bile ciddi bir egzersiz ve düzenle yapıldığı zaman başarı getirir. Çoğu zaman spora devam konusunda ailelerin sözü geçer. Asıl istediğimiz o dönem çocuğun kendisinin spora karar verip ailesinin desteği ile bunun eğitimini profesyonelce aldırmaya başlamasıdır. Bu alanda yeteneği, geleceğe planları, adımları uzmanlarla birlikte geliştirilmelidir. Bu sebeple de ne kadar önce kendisini tanıyabilirse o kadar kararlı olur ve hem kendisi ile hem de ailesi ile eğitimi planlanabilir.

Mesela birçok sporcu geçmişi hatırlarken, o dönemlerde birçok eksiklik yaşadığından bahseder. Şu anda imkânların çok fazlalaştığından ama geçtiğimiz yıllarda spora yönlendirme bilincinin daha az olduğunu, yeni yeni yaygınlaşmaya başladığını söyler. Dolayısıyla profesyonel sporcuların bu alana başlama şekilleri ve spora yönlenme öyküleri önemlidir. Peki siz tenise nasıl başladınız?

*: Bu yazı ilk olarak Kort Dergisi’nin 46. sayısında (Temmuz 2023) yayımlanmıştır.

Bu Habere Tepkiniz Ne Oldu?
 • 4
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir