1. Anasayfa
 2. ATP

Muzaffer Çintimar: “ADANA’YI MARKA ŞEHİR HALİNE GETİRECEĞİZ”

Muzaffer Çintimar: “ADANA’YI MARKA ŞEHİR HALİNE GETİRECEĞİZ”
0

Aynı zamanda abisi Atletizm Federasyonu Başkanlığı yapan Muzaffer Çintimar, 63 spor branşının oynandığı coğrafyası ile tam bir spor şehri olan Adana’da yaptıkları projeleri, tenise bakış açısını, Adana Demir Spor’u ve daha fazlasını anlattı…

RÖPORTAJ: SERDAR SÖZKESEN

“Adana’da yaklaşık olarak 1 yıldır görev yapıyorum. 20 yıla yakın süredir de farklı illerde İl Müdürlüğü yaptım. Adana, tam bir dünya şehri ve bu şehri markalaştırma anlamında da marka tesislere ve marka organizasyonlara ihtiyacımız olduğunu düşünüyorum. Bu manada Sayın Valimiz Süleyman Elban’ın öncülüğünde birtakım çalışmalar başlatıldı. Biz de spor alanında bu çalışmaları forse edip, önde koşan neferlerden biriyiz. Şehirde en önde olan ve potansiyel en güçlü olduğumuz sporlara baktığımızda ilk olarak su sporları, ikinci olarak da tenis göze çarpıyor.

Adana’nın her tarafı su ve kanallarımız, barajımız ve denizimiz de mevcut. Şehirde de su sporları alt yapısı zaten var. Türkiye Olimpik Hazırlık Merkezi’nin bir ayağı da ilimizde. Kano ve kürek anlamında Türkiye’nin en başarılı illerinden biriyiz. İlk hedefimiz; gölde olan su sporları merkezimizin aynısını Seyhan Nehri’nde de yaparak vatandaşlarımızın yürüme mesafesinde buraya ulaşarak spor yapmasını sağlamak.

TENİS, ADANA’NIN LOKOMOTİF SPORU

Şehirde en fazla fiziki mekâna sahip olan sporumuz ise tenis. Adana Tenis Dağcılık Spor Kulübü, Adana Atlı Spor Kulübü ve hem Büyükşehir Belediyemiz hem de yerel belediyelerimize ait olan alanlarda hatırı sayılır sayıda kortumuz var. Dolayısıyla Adana’da en büyük spor kitlesi tenise ait. Geçmişte şehrimizden çıkan marka sporcuları da düşünerek (Çağla Büyükakçay, İpek Soylu) aslında yatırım, organizasyon ve sporcu çıkarmada en önemli alanlar tenise ait. Bu manada çalışma yapan, turnuva düzenleyen tüm kuruluşlara da elimziden geldiğine destek oluyoruz.

Adana Tenis Dağcılık Spor Kulübü’nde nisan ayında düzenlenen Çukuruca Cup’a Sayın Valimiz Süleyman Elbay da katıldı. Ordaki tesisleri görünce kendisi de çok mutlu oldu. Çünkü o tesisler, şehrimize büyük değer katıyor.

Bugün Adana’da akşam saatlerinde dahi birçok korta gidip baktığınızda tenis oynayan yüzlerce sporcu görüyoruz. Covid-19 sebebiyle de tenise olan ilginin Türkiye’de artması sonucu Adana’da da bu durumun olumlu yansımalarını gözlemliyoruz. Ayrıca çok başarılı ve gelecek vadeden tenis sporcularımız da var.

Bu spordan, bu tesislerden faydalanarak, Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü’nün de dinamitlerini (5 tane tenis antrenörümüz var) işin içine katarak çeşitli organizasyonlar yapmak ve Adana’mızı marka şehir yapma konusunda katkı sunmayı hedefliyoruz. Gelelim bu organizasyonları açıklamaya…

100. YILA ÖZEL PROJELERİMİZ VAR

2022’de Adana’nın kurtuluşunun 100. yılı geliyor ve tenis antrenörümüz Murat Koçak’ın fikir sahibi olduğu ‘Adana Spor Fest’ ve ‘Adana Gençlik Spor Cup’ adı altında bir organizasyon gerçekleştirmek istiyoruz. Mayıs ayında ilkini düzenleyip, gelenekselleştirmenin planlarını yapıyoruz. Böylelikle birçok sporcuyu şehrimize çekip, hem güzel bir şekilde rekabet etmelerini hem de sosyo-kültürel anlamda bu şehrin tanıtımını sağlamanın hedefindeyiz.

Çukurova’da bir başka proje kapsamında Gençlik ve Spor Bakanlığımızın da büyük destekleriyle 4 tane tenis kortu yapıyoruz. Ayrıca Seyhan’da iki tane kortumuzu, balon şeklinde hem kapatacağız hem de zeminlerinde iyileştirme yapacağız. Bazen neden kortları kapatıyorsunuz ki diye sorular geliyor ama Adana’da yazları aşırı derece sıcak ve kışları da yağmurlu geçtiği için kortların kapanması ihtiyacı doğuyor.

ADANA, BAŞARILI SPORCULARI İLE ANILSIN İSTİYORUZ

Adana, artık adliyesi ile anılsın istemiyoruz. Adana olarak o kadar güzel zenginliklerimiz ve farklılıklarımız var ki… Adana’da sabah vaktinde kahvaltıda neden ciğer yenilerek anılmayalım? Neden Baraj Gölü’nde kano ve kürek sporu ile anılmasın? Uluslararası alanlarda hizmete açık 33 bin kişilik güzel bir stadımız, Küçüksaat’teki tarihi mekanlarımız ya da Tarihi Taş Köprümüz ile neden anılmayalım?

Adana’da yetişmiş bir sporcumuz atletizmde Elmas Lig’de (Diamond League) yarıştı. 3 tane sporcumuz Judo’da, 5 tane sporcumuz da hentbolde Avrupa Şampiyonası’na katıldı. Ayrıca 2 tane kadın güreşçimiz Avrupa Şampiyonası’nda ter döktü. Ülkenin en büyük tenis kulüplerinden ikisi bizim şehrimizde ve birbirinden başarılı tenisçilerimiz var. Neden bu kulüplerimizle ve sporcularımızla anılmayalım?

Sporun güzelliklerini biz yaşadık ve bu şehirdeki, bu ülkedeki her birey de bunları yaşasın istiyoruz. Kort Dergisi gibi yazılı ve görsel medyanın başını çektiği basın organlarının da şehrimize olan ilgi ve alakası ile daha etkin olacağımızı düşünüyorum. Biz artık farklı şeylerle anılmak istiyoruz. Karpuzumuz ve kebabımız ile anılalım ama başarılı sporcularımız ile de anılalım istiyoruz.

Bulunduğum alanda ne kadar katkı sağlayabilirim, ne kadar fazla sayıda kişiye spor yaptırabilirim ve ne kadar gence ulaşabilirim, bunlara bakıyorum. Mesai arkadaşlarımın da aynı şekilde çalışmasını istiyorum. Siyasetle fazla ilgilenmiyorum. Bu ülkenin kaynakları çok fazla ve herkese yetecek düzeyde. Sadece neyi, ne zaman isteyeceğini bileceksin.

ADANA TAM BİR SPOR ŞEHRİ

Coğrafi ve tesis anlamında hiçbir sıkıntının olmadığı şehrimizde icra edilen 63 tane spor branşı var. Modern danstan tutun da geleneksel okçuluk ve hatta kayak sporunun yapılacağı alanlarımız mevcut. Fakat bu sporlara ait organizasyonların yapılması ve ortaya çıkarılması şart. Adana’da hatırı sayılı derecede atletizm, hentbol ve futbol alt yapısı var. Adana Demir Spor’umuzun da Süper Lig’e çıkmasıyla şehrimiz de Süper Lig’e çıkmış oldu. (gülerek)

İlginçtir, 26 yıl önce Adana’ya sporcu olarak geldiğimde stadın oradan geçerken, gürültünün sebebini sorduğumda ‘Adana Demir Spor, Birinci Lig’e çıktı’ demişlerdi. 26 yıl sonra buraya çalışan olarak geldiğimde enteresandır, Adana Demir Spor bu defa da Süper Lig’e çıktı.

Adana tam bir spor şehri. Geçmişte güreş sporunda Dünya ve Olimpiyat şampiyonu İsmet Atlı şehrimizden çıktı. Şimdi de bu efsane sporcumuzun adına yaraşır bir şekilde tesis yapmak istiyoruz. Var olanları yeniden hizmete kazandırmak üzere restorasyon çalışmalarımız var, yok olanları da oluşturmakla ilgili olarak Bakanlığımız ve sayın Valimizin öncülüğünde planlamalara başladık.

Sadece sportif değil sosyal ve kültürel anlamda da Adana’nın potansiyeli yadsınamayacak boyutta. Adana’ya gelen her türlü mekâna gidebiliyor, rahatça gezebiliyor ve bir mega kentte ne yapabiliyorsa burada da yapabiliyor. Tiyatro, sinema, gastronomi gibi alanlarımızla da her kesime hitap ediyoruz. 

TENİS, DOĞU’DA HER YERDE OYNANIYOR

Hem mevcut başkanımız Cengiz Durmuş hem de bu zamana kadar tenise gönül vermiş insanların çok büyük katkıları var bu sporda. Özellikle son 15-20 yılda tenisin zengin bir spor olmasından ziyade devletin imkanları ile de herkesin yapabileceği bir spor branşı oldu. Artık herkes tenis oynuyor ve tenis, sadece belli bir grubun sporu olmaktan çıktı. Daha önce beraber çalıştığım arkadaşlarım Ağrı’da, Kars’ta, Iğdır’da müdür oldular ve onların da bulundukları ortamda yaptıkları tenis paylaşımlarını gördükçe ben de çok seviniyorum.

Ülkenin her köşesinde yapılan bir spor olan tenis, geçmişte sadece İstanbul, Ankara ve İzmir gibi büyük şehirlerde oynanabiliyordu. Son 20 yılda bu algı da artık tarihe karıştı. Şırnak, Muş, Siirt gibi iller de tenise destek olunca Doğu ve Güneydoğu’nun her ilinde tenis oynanır hâle geldi.”

Bu Habere Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir