1. Anasayfa
 2. ATP

Nadal: “21, ‘en çok’ için yeterli değil!”

Nadal: “21, ‘en çok’ için yeterli değil!”
0
Avustralya Açık’ta 21’inci Grand Slam’ini kazanarak tüm zamanların en çok slam kazanan oyuncusu olan Rafael Nadal, çok sevdiği Acapulco Turnuvası’nda basın toplantısında önemli konular hakkında görüşlerini dile getirdi…

ÇEVİRİ: METİN ERDEM

–  2022 Avustralya Açık kariyerimin en unutulmaz bir iki anından biri. 21. Slam olduğundan dolayı değil, bu kupa çok zor bir dönemimdeyken geldiği için… Hayat böyle bir şey. Sizi her zaman şaşırtır. Yıllarca Melbourne’e çok formda ve büyük beklentilerle gittim. Ya sakatlıklar yaşadım ya şanssız finaller kaybettim ya da rakiplerim çok iyi oldu ve hep elim boş döndüm. Bu yıl sıfır beklentiyle gittiğim, oynayabilirsem birkaç maç yapar cebime koyar dönerim dediğim turnuvadan çok zor bir maçtan, hatta uçurumun kıyısından geri gelip elimde kupayla döndüm. Hâlâ inanamadığım anlar var.

– Turnuva sonrası adaya döndüğümde 10 gün kendimi dinledim, vücudum nasıl reaksiyon veriyor ona baktım. Sonra tekrar idmanlara başladık. Oldukça hatta beklediğimden çok daha iyi durumdayım. O yüzden Acapulco’ya gelme kararı aldım. Son 2.5 yıldır neredeyse yok denecek kadar az turnuvaya katılabildim. Ayağımdaki sakatlığın çözümü profesyonel kariyerim devam ederken maalesef yok. Çünkü büyük bir operasyon geçireceğim ve ondan sonra üst düzey koşu yapmam mümkün olmayacak. Bu durum bir yerde beni yakalayacak. Bunun kaçışı yok. O an geldiğinde (umarım 2-3 yıl daha idare edebilirim) herşeyin sonu olacak. Hazır ayağım iyiyken oynayabildiğim kadar oynamak istiyorum. Evet bu bir risk. Artık yaşlandığımın da farkındayım ama tenis oynamayı çok özledim.

– Kendimi şanssız görmüyorum. 2004’te teşhisi koyulan bu durumu 18 yıldır inişli çıkışlı zamanlarımda olsa iyi idare ettim sanırım. Hayallerimin ötesinde olağanüstü bir kariyer bahşedildi bana. Hayatın bir hediyesi. Üstelik 25’imde, o eşiği geçince 29’umda, sonra 33 yaşımda tenis oynayamayacağım söylendi ama 36 yaşındayım ve hâlâ burdayım. Bence bu harika.

– Novak’ın başına gelenler üzücü. Onun olmaması, Grand Slam’leri, turnuvaları etkilemez sadece kendi kariyerini etkiler. Daha önce de dediğim gibi hiçbirimiz bu spordan büyük değiliz ve o bir karar aldı. Ama her karar, arkasından alınması gereken bir sorumluluk ve sonuç getirir. Tek isteğim pandeminin bitmesi, ölümlerin durması. Çünkü insanlar sevdiklerini kaybediyorlar ve bundan daha büyük bir acı yok. Spor, sporcular, yaptığımız iş, kimin oynayıp kimin oynayamadığı gibi gündemler önemsiz ve gereksiz kalıyor. Sağlık en önemli şey. Novak için ister aşılı ister aşısız Grand Slam’lerde oynayabilirse söyleyebileceğim tek şey “Hoşgeldin” olur.

– Kazandığım hiçbir şampiyonluk için asla “Hak etmiştim” demem çünkü çok çalışıyor ve emek sarfediyorum ama herkes çok çalışıyor, herkes çabalıyor. O yüzden her kupa herkes tarafından hak ediliyor.

– Tenis dışarıdan çok güzel bir spor. Güzel mekânlar, ülke ülke gezmeler, lüks bir hayat, popülerlik, güzel paralar… İşin aynadan size yansıyan tarafı bu. Çok büyük fedakârlıklar, inanılmaz bir disiplin ve çok zorlu bir çalışma gerektiriyor. Hayatınızı tamamen buna programlı yaşıyorsunuz. Aslında içine girseniz oldukça sıkıcı görünebilir bile. Öte yandan bu bahsettiğim hayatı yaşayan sporcu sayısı her branşta olduğu gibi bizde de çok çok az.. Geri kalan oyuncular büyük maddi zorluklar yaşıyorlar. Yıllardır onların refahını yükseltmek için mücadele veriyoruz. Herşey bir adım. Bayrağı devrettiklerimiz bunu daha ileri taşıyacak.

– Sezona daha iyi başlayamazdım. Önümde inanılmaz zor bir kura var. Ancak hiç bir zorluk bu saatten sonra umurumda değil. Sadece tenis oynadığım için mutluyum.

– Elbette en çok Grand Slam sahibi olan kişi olarak kariyerimi bitirmek isterim ama 21’in buna yeterli olacağını düşünmüyorum. Savaşmaya devam edeceğim ancak bu konuda obsesif hiç değilim. Çünkü hem kendimin, hem Roger’ın, hem de Novak’ın çocukluğumuzda kurduğumuz düşlerin çok ötesinde şeyler başardığımızı düşünüyorum. GOAT kavramı olaya nereden baktığınıza bağlı. Birçok parametre ve bakış açısı ile olaya yaklaşabilirsiniz ve inanın her biriniz haklı olursunuz. Bundan sonrası için bırakalım uzmanlar konuşsun. Biz oyunumuza, aldığımız keyfe odaklanalım!

– Zaman durmuyor. Novak 35, ben 36, Roger 41 yaşına geliyoruz. Bu anın geleceğini biliyorduk. Hayatın döngüsü bu. Bizi geçme zamanları geldi. Daniil muhteşem bir oyuncu. Herşeyin iyisini ve tabii ki 1 numara olmayı çok hakediyor. Onun için ve alttan gelen diğer genç oyuncular için en iyisini diliyorum. Gençler inanılmaz iyi oynuyorlar.

Bu Habere Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir