Reklamı Geç
Reklam
Reklam

Nadal'ı devirdi, finale çıktı!

Büyük heyecana sahne olan maçta Rafael Nadal'ı 3-6, 7-6, 6-3 ile deviren Daniil Medvedev, ATP Finalleri'nde finale yükseldi...

Nadal'ı devirdi, finale çıktı!
22 Kasım 2020 - 01:58

Dominic Thiem'in finaldeki rakibini belirleyecek maçta Rafael Nadal'ı 3-6, 7-6, 6-3 ile deviren Daniil Medvedev ilk kez ATP Finalleri'nde finale yükseldi.

Açılış seti karşılıklı alınan servis oyunları ile başladı. Nadal sessizce avını bekledi ve 4-3 öndeyken sıfıra karşı servis kırarak seti kazanma noktasında büyük avantaj yakaladı. Takip eden oyunu da kazanan Nadal, ilk seti 47 dakikanın sonunda 6-3 ile noktaladı. Hem de file önünde 5/5 yaparak...


2010 ve 2013'te Londra'da final oynayan fakat bu turnuvayı kazanma başarısı gösteremeyen Rafa, üçüncü finalini elde etmek için bir sete daha ihtiyaç duyacaktı. Kaldı ki ilk setini kazandığı son 71 maçın tamamını kazanmıştı.

Medvedev, ikinci sete daha agresif başladı. Kendi oyununu love game ile kazandıktan sonra ikinci oyunda sadece bir puan verdi ve Nadal'ın çift hatası ile 2-0'ı yakaladı. Kendi oyununda bir kez daha love game yapan Rus raket 3-0 ile setin bir ucundan tuttu.

Altıncı kez ATP Finalleri'nde yarı final oynayan Nadal'ın setin kalanında nasıl cevap vereceğini merak ediyorduk çünkü kaybettiği 'break'i geri almak için her zaman büyük mücadele vereceğini biliyorduk.

Nitekim yedinci oyunda baskı altına aldığı rakibinin servisini kırdı ve ikinci sette skoru eşitleme şansına sahip oldu ve aynısını yaptı: 4-4! Set adeta yeniden başlıyordu ve artık en ufak hata yapan seti ya da maçı kaybedecekti.

Medvedev bu stresli ortamda basit hatalarını devam ettirdi ve bir kez daha servis kıran Nadal maç için servis atma şansına sahip oldu. 24 yaşındaki Medvedev bu oyunda rakibinin basit hatalarını iyi değerlendirdi ve love break ile cevap vererek skoru 5-5'e getirdi. Maçta heyecan artık tamamen zirve yapmıştı.

4-1'den geri gelerek sette 5-4 öne geçen Nadal ardından maçı koparamadı ve set tie-break'e gitti. Üçüncü puanda 'mini break'i muhteşem bir içten dışa forehand'le kapan Medvedev kendi servislerinde de hata yapmayınca 4-1 öne geçti. Kalan bölümü bu defa agresif oynayan Rus raket 7-5 ile tie-break'i kazanarak maçta setleri eşitledi: 1-1!

Final seti oldukça stresli başladı ve öyle de devam etti. Her iki oyuncu da servislerinde zorlandılar. Nadal'ın servis oyunları maçın başından beri sürekli 5 dakikanın üzerinde ortalama ile biterken Medvedev'in ki ise 2 dakikanın altında sonlanıyordu.

Yine 8 dakika süren Nadal'ın servis oyununda 3-3'te müthiş bir baskı ile 3 kez servis kırma puanı gören ve sonuncusunda mükemmel bir file önü smaçla işi bitiren Medvedev 4-3 öne geçip maçı kazanma noktasında büyük bir avantajı cebine koydu.

5-3 sonrasında Nadal bir türlü servis oyununu noktayayamadı ve Medvedev bir kez daha servis kırarak maçı 2 saat 35 dakikada bitirdi ve ikinci kez katıldığı ATP Finalleri'nde namağlup finale yükseldi.

Turda 9 maçlık galibiyet serisine sahip olan Medvedev 42 winner ve 29 basit hata ile oynarken, Nadal ise 22 winner ve 30 basit hata kaydetti.

Bu yıl ikinci, toplamda ise 15'inci finalinde Medvedev bugün Dominic Thiem ile karşılaşacak.