Reklam
Reklam

Osaka toprağa odaklandı!

Miami'de 23 maçlık yenilmezlik serisi sonlanan Naomi Osaka, toprak sezonundan umutlu...

Osaka toprağa odaklandı!
02 Nisan 2021 - 20:52

Naomi Osaka son olarak Miami Açık'ta, yani favori olduğu zeminde yarı finalde Maria Sakkari karşısında tanınmayacak bir oyunla 6-0, 6-4 ile kaybederek elenmiş ve geçen yıldan bu yana devam ettirdiği 23 maçlık galibiyet serisi de sonlanmıştı.

Japonyalı raket, dördü Grand Slam olmak üzere toplamda yedi şampiyonluk elde etti ve bunların tamamı sert zemindeydi. Ancak Osaka
, 2020'nin başından bu yana beraber çalıştığı Belçikalıı koçu Wim Fissette'in toprak zemin üzerindeki performansını iyileştirebileceğini söylüyor.


Bilindiği gibi 23 yaşındaki oyuncu, sert zemindeki majör turnuvaların her zaman büyük favorilerinden biri olmasına rağmen, toprak ve çim zemindeki etkisiz performansı ile eleştirilerin odağı olmuştu.


Osaka Miami'de basına verdiği demeçte, "Evet, kesinlikle toprakta bir turnuva kazanmayı çok isterim. Sanırım Wim'den bu konuda çok şey öğreneceğim. Yeni yüzeylere geçmek için çok enerjik ve heyecanlıyım."Dünya 2 numarası Naomi Osaka, 2020'de herhangi bir toprak kort turnuvasında oynamadı ve ABD Açık'taki şampiyonluğunun ardından yeniden planlanan Roland Garros'u atlamayı seçti. Japon raketin toprak kort performansı yine de aşırı derecede kötü değil.

2019'da Stuttgart'ta (WTA500) yarı final oynarken; Madrid ve Roma gibi masters turnuvasında da çeyrek finale yükseldi. Fakat toprak zeminin en üst mertebesi olan Roland Garros'ta (4 kez katıldı) henüz ikinci haftayı göremedi.


23 yaşındaki oyuncunun toprak zemindeki ilk sınavı, nisan ayının sonundaki Madrid turnuvası olacak. Sert zemin haricindeki performansı için Osaka, "Toprak ve çim kortlarda ne kadar özgür olsam da zorlanıyorum, çünkü bu yüzeylerde hâlâ bir şeyler öğreniyormuşum gibi hissediyorum" dedi.

Miami'de Maria Sakkari karşısındaki mağlubiyetiyle sonuçlanan 23 maçlık galibiyet serisi ve sert kortlardaki başarısı, onu tekrar 1 numaraya dönme mücadelesine soktu. Osaka, turnuva boyunca bu durumun da performansını etkilediğini itiraf etti.

"Sıralamalar hakkında gerçekten hiç düşünmüyordum, ama biri bana bu soruyu sordu, bu yüzden bu konu hakkında çok düşünmeye başladım. Bu yüzden belki istemeyerek de olsa üzerimde bir baskı var. Ama öyle olsa bile, bunun üstüne çıkabilmem gerektiğini hissediyorum."

Ash Barty, WTA sıralamasında hâlâ 1 numara ve Osaka'nın 850 puan önünde yer alıyor...


Günün Başlıkları