1. Anasayfa
 2. ATP

PATLAYICI: ATAKAN KARAHAN – Kortdergi.com

PATLAYICI: ATAKAN KARAHAN – Kortdergi.com
0

“1.84 m. boyundayım. Tenis sporunda beslenme çok önemli bir yere sahip. Gelişiminizin iyi olması, güç olarak zamanla tenisinize de yansıyor. Gelişimimin sağlıklı ve düzgün gitmesi için dikkatli davranıyorum.”

RÖPORTAJ: SERDAR SÖZKESEN

– Özellikle 2019 yılında yaptığın büyük çıkışla, kısa zamanda Türk tenisinin lokomotifi olma yolunda önemli adımlar attın. Bize o dönemleri anlatabilir misin?

A.K.: 2019’da Tennis Europe kapsamında Rusya, Azerbaycan, İspanya, Belçika, Almanya, Bosna Hersek, Adana ve Antalya’da düzenlenen çok önemli turnuvalarda kupalar kazandım. Özellikle Rusya’daki 16 yaş kategorisindeki Arkada Cup’ta şampiyon olduğumda 13 yaşındaydım. 2019 benim için her anlamda mükemmel geçti. Birçok ülke dolaştım, İngilizce’yi öğrenme konusunda deneyim kazandım ve bu tunuvalar kişisel gelişimime ve oynadığım tenisime büyük katkısı oldu.

– 2020’ye de muazzam başladın ve Süper Kategori olarak adlandırılan Rusya ve İsveç’teki turnuvalarda sürekli finaller oynayarak 14 yaş altı Avrupa birincisi oldun. Bu süreçte gerek yurt içi gerekse de yurt dışından birçok kurum ile röportajlar yaparak ses getirdin. Tüm olanları Atakan Karahan nasıl karşıladı? Ona neler hissettirdi?

A.K.: 2019 yılında elde ettiğim başarıların puan olarak bana dönmesi ve ardından 2020’de Super Category kapsamında Rusya ve İsveç’teki finallerime ek olarak Les Petits As Le Mondial Turnuvası’nda da yarı final oynayarak 14 yaş klasmanda Avrupa’nın 1 numarası oldum. Bu başarı, hem kendim hem de ülkem için gurur vericiydi. Tüm olanları düşündüğümde hâlâ yaşadıklarıma inanamıyorum.

– Kısa zamanda fiziğin çok gelişti. Sanırım 1.84 m. boyundasın ve daha da gelişme potansiyelin var. Bu durum seni nasıl etkiliyor?

A.K.: Dediğiniz gibi 1.84 m. boyundayım. Tenis sporunda beslenme çok önemli bir yere sahip. Gelişiminizin iyi olması, güç olarak zamanla tenisinize de yansıyor. Gelişimimin sağlıklı ve düzgün gitmesi için özellikle annem büyük bir çaba harcıyor.

– Pandemi arasından sonra Tennis Europe’da oynamadın ve ITF Junior turnuvalarına katılma kararı aldın. Bu kararda etkili olan şeyler nelerdi?

A.K.: Kulüp hocalarım, Tennis Europe takviminde oynanan en iyi/prestijli turnuvalarda başarılı olmam sebebi ile artık ITF Junor Turnuvaları’na bir an önce başlamam gerektiğine karar verdi. Çünkü bu klasmana ne kadar erken girer ve tecrübe kazanmaya başlarsam gelişimime büyük katkıları olacaktı.

– ITF Junior ile Tennis Europe turnuvaları arasındaki en belirgin fark sence nedir?

A.K.: ITF Junior turnuvalarındaki seviye bariz şekilde daha yüksek. Ayrıca bu turnuvalarda daha tempolu ve agresif bir oyun oynanıyor. Tennis Europe’dan Junior’a geçerken yaş farkı da net bir şekilde belirginleşiyor. Sonuçta rakipleriniz 17 yaşında da olabiliyor ve haliyle fiziksel farklar da ortaya çıkıyor.

Kort Dergi 32'nci sayısı çıktı!

– Junior turnuvalarında istediğin sonuçları alamadın. Pandemi döneminde fazla antrenman mı yapamadın yoksa rakipler mi çok güçlüydü?

A.K.: Açıkçası pandemi döneminde istediğim seviyede antrenman yapamadım. Bu dönemde yurt dışında oynayabileceğim turnuva sayısı çok kısıtlıydı. Aksine Türkiye’de fazla turnuva olması, klasmanda iyi dereceleri olan oyuncuların katılmasına sebebiyet verdi. Doğal olarak da güçlü rakiplerle karşılaştım. ITF klasmanında üst basamakta yer alan oyuncular ile maçları sıklıkla üç sete taşımayı başardım. ITF’e bu yaşta başlamış biri olarak aldığım sonuçlardan memnunum.

– 2021 yılı ile beraber hangi turnuvalarda seni izleyeceğiz? Bu yıl için belirli bir başarı kriterin olacak mı? Şu kadar sayıda galibiyet almak ya da şu kadar turnuva oynamak gibi…

A.K.: Yeni yılda birçok turnuvaya katılım sağlamayı düşünüyorum. Ne kadar çok turnuva, o kadar tecrübe kazanmama olanak sağlayacak. 5,5 yaşında tenise başladım ve bu sporu çok seviyorum. Güzel hayallerim var ve bunların bir kısmını gerçekleştirdim; ancak daha yolun başındayım. Bu zorlu yolda daha fazla çalışacağım. İnşallah bu yıl başta olmak üzere ITF Junior turnuvalarında güzel başarılara imza atıp, ülkemi yurt dışında da başarılı şekilde temsil etmek istiyorum.

Erkeklerde en beğendiğin oyuncu: Dominic Thiem
Kadınlarda en beğendiğin oyuncu: Elina Svitolina
Favori Grand Slam’in: Avustralya Açık
Tek kelime ile tenis: Tutku

*: Bu röportaj ilk olarak Kort Dergi’nin 31’inci sayısında yayımlanmıştır. Kort Dergi’yi Turkcell Dergilik ve Türk Telekom e-dergi uygulamaları üzerinden de indirebilir; bilgisayar, tablet ya da cep telefonunuzdan istediğiniz zaman okuyabilirsiniz…

İSTİKRAR= ÖZLEM USLU

Bu Habere Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir