Pemra ikincilikle yetindi

Pemra ikincilikle yetindi

Pemra ikincilikle yetindi
04 Kasım 2019 - 11:44 - Güncelleme: 21 Kasım 2019 - 11:48

Her sene Cumhuriyet Bayramı haftasına getirilen ve bu yıl 19'uncu kez düzenlenen Cumhuriyet Kızları turnuvasının finalinde Kamilla Rakhimova'ya üç set sonunda mağlup olan Pemra Özgen turnuvayı ikincilikle tamamladı.

 

Geçmişinde Angelique Kerber, Karolina Pliskova, Simona Halep, Caroline Wozniacki, Agnieszka Radwanska gibi elit raketleri ağırlayan Cumhuriyet Kızları turnuvasında 33 yaşındaki Pemra Özgen, İpek Şenoğlu (2004) ve Çağla Büyükakçay'dan (2012) sonra teklerde final oynayan üçüncü Türk oyuncu oldu. Uzun zaman sonra bu yıl Türk oyuncular arasında yine 1 numara olmayı başaran Pemra, set kaybetmeden geldiği finalde, maçı üç sete götürmesine rağmen kaybetti.

7 numara olarak katıldığı turnuvada Pemra sırasıyla; Deborah Chiesa, (6-2, 6-4) Anastasia Zakharova, (6-3, 6-2) Elena Gabriela Ruse (6-1, 7-5) ile Anna Kubareva'yı (6-2, 6-1) geçti ve finale gelene kadar oynadığı 4 maçta set dahi kaybetmedi.

Sert zeminde düzenlenen finalde 18 yaşındaki Rus raket Kamilla Rakhimova karşısında ilk seti 6-3 ile kaybeden sporcumuz, ikinci sette de bir 'break' geriden gelmesine rağmen, özellikle kendisini izlemeye gelen bin kadar seyircinin desteği ile mükemmel bir geri dönüşe imza attı. Setin sonunda güzel bir file önü puanı ile işi bitiren Pemra 7-5 ile kazandığı set sonrası, maçı final setine taşıdı.

Üçüncü sete kötü başlayan milli raketimiz ilk 4 oyunu kaybetse de, son bir hamle ile tekrar geri dönüş yapmak istedi ama genç rakibinin agresif oyununa cevap vermekte zorlandı. Bu seti de 6-3 ile hanesine yazdıran Rus raket Rakhimova, maçı 2-1 kazanarak şampiyon oldu.

TURNUVADA SINIFTA KALDIK

ITF'in düzenlediği bu köklü organizasyonun bizim için en kötü anılacak özelliklerinden birisi; 8'i elemelerde, 5'i ana tabloda olmak üzere 13 raket ile katıldığımız Cumhuriyet Kızları turnuvasında Pemra Özgen dışında hiçbir oyuncumuz birden fazla maç kazanamaması oldu. Aralarında Başak Eraydın, Berfu Cengiz, İpek Öz ve Zeynep Sönmez'in de yer aldığı 12 oyuncumuz, kaybettiği maçlarda set dahi kazanamadı.

Aynı zamanda TED Spor Kulübü oyuncusu olan ve kariyerinde 17 tekler zaferi bulunan Pemra, maç sonunda gözyaşlarını tutamazken, rakibinin maçı kazanmayı hak ettiğini vurguladı ve bir gün bu anlamlı turnuvada şampiyon olmak istediğini yineledi.

Turnuva sonunda ödülleri; Dışişleri Bakan Yardımcısı Faruk Kaymakçı, Türkiye Tenis Federasyonu Başkanı Cengiz Durmuş ve TED Spor Kulübü Başkanı Prof. Dr. Mehmet Tınaz takdim etti.