Reklam
Reklam

Perde açılıyor!

Sezonun ilk Grand Slam'i Avustralya Açık yarın başlıyor. Turnuvanın tarihindeki önemli rekorlara göz atalım...

Perde açılıyor!
07 Şubat 2021 - 18:47

Öncesinde birçok vukuat, polemik ve olay silsilesinin yaşandığı, sezonun ilk Grand Slam'i olan Avustralya Açık, daha önceden açıklandığı gibi 8 Şubat'ta perdelerini açıyor.

Pandemi sebebiyle 2020’nin mart ayından bu yana hem ATP hem de WTA’de birçok alanda değişim yaşanırken, 2021 yılı da bu konuda nasibini aldı. Öyle ki, Avustralya Açık’ta eleme turları ilk kez yurt dışında düzenlendi. Erkeklerde eleme maçları 10-13 Ocak tarihleri arasında Doha’da oynanırken, kadınlar ise aynı tarihte Dubai’de ana tabloya kalmak için raket salladı.


Ayrıca ATP ve WTA’deki tüm oyuncular Avustralya Açık’a en iyi şekilde hazırlansınlar diye şubat ayının ilk haftasında birçok turnuva düzenlendi. Erkeklerde ATP Cup, Murray River Open ve Great Ocean Road Open; kadınlarda ise Yarra Valley Classic, Gippsland Trophy ve Grampians Trophy turnuvaları oynandı.

Kadınlarda Margaret Court, bu turnuvayı 11 kez kazanırken, bunların 7’sini amatör dönemde elde etti. Aktif tenisçiler arasında Serena Williams (7), Victoria Azarenka (2) ile Kim Clijsters, Angelique Kerber, Naomi Osaka ve Sofia Kenin’in birer şampiyonlukları bulunuyor.  

Erkeklerde ise açık dönemde Novak Djokovic (8) ile Roger Federer’in (6) hükmettiği Avustralya Açık’ta bu iki isimden başka son 17 yılda sadece 3 raket birer kez mutlu sona ulaşabildi: Rafael Nadal, Stan Wawrinka ve Marat Safin…

Erkeklerde ilki 1905, kadınlarda ise 1922’de start alan Avustralya Açık, 1987 yılına kadar her iki kategoride de çim zeminde oynandı. 1988’ten günümüze kadar sert zeminde düzenlenen organizasyonun açık dönemde (1969 ve sonrası) elde edilmiş önemli istatistiklerine hep beraber göz atalım…