Reklam
Reklam

PERFORMANS TENİS VELİLERİ İÇİN ÖNERİLER – 1

Tenis camiasının duayen ismi Ali Göreç, performans tenis verilerine yönelik ders niteliğinde bir yazı kaleme aldı...

PERFORMANS TENİS VELİLERİ İÇİN ÖNERİLER – 1
05 Aralık 2020 - 22:33

Ülkemizde tutarlı bir tenis destek sisteminin oluşumuna katkı sağlamak amacıyla siz değerli velilerin bilinçlerini yükseltmek ve genel olarak bilgilendirme yapmak istedim.

Sevgili tenis velisi, 13-14 yaş arasındaki çocuğunuz bir kulüp takımında iyi bir temel eğitim almış bulunuyorsa ve siz, onun tenisle ne kadar mutlu olduğunu gözlemliyor ve onun için bu özel sporda bir gelecek planlıyorsanız, burada sunulan bilgileri önemsemenizi şiddetle tavsiye ediyorum.


En başta bilmenizi isterim ki, ülkemizdeki köklü ve önde gelen tenis kulüplerinin tamamında ve görece yeni kurulmuş kulüplerimizin birçoğunda verilen temel tenis eğitimi, Avrupa’daki ortalama tenis kulüplerinde verilenden daha aşağı kalitede değil. 60’lı, 70’li ve hatta 80’li yıllarda ülkemizde bu kulüplerimize devletin büyük destekleri oluyorken, daha sonrasında bu destekler giderek azalmak durumunda kaldı.

Bugünün zor şartlarında dahi görevlerini başarıyla yerine getiren bu kulüplerimizde, gönüllü veya profesyonel olarak görev yapan tüm yöneticilere, idari ve teknik görevlilere huzurlarınızda minnetlerimi iletiyorum. Sizler de onlara şükranlarınızı sunar, onları onurlandırırsanız hayra hizmet etmiş olursunuz.

ECE GENCER / Fotoğraf: Serdar Sözkesen

Sizin çocuğunuz gibi, kendi yaş grubunda en iyileri arasına girmiş ve artık kulüp içerisinde yeterli yoğunlukta grup antrenmanı, bireysel antrenman, kondisyon antrenmanı ve her şeyden önemlisi turnuva koçluğu hizmeti alamayanlar için ise, ülkemiz tenisi bugüne kadar maalesef uygun bir sistem kurmakta ve kamuoyunu iyi bir şekilde yönlendirmekte yetersiz kalmıştır.


Bu yazı dizisi, siz velilerimize genel bir bilgilendirme yapmak, bilincinizin yükselmesine katkıda bulunmak ve gerçekçi talepleriniz doğrultusunda, ülkemizde tutarlı bir tenis destek sisteminin oluşumuna katkı sağlamak amacıyla kaleme alındı.

Konuyu detaylandırmak için önce çocuklarımızın gerçekçi amaçlarını ve ihtiyaçlarını inceleyelim. Bu sayıda ilk olarak sırasıyla; 13-14 yaş ve 15-16 yaş grubunu ele alacağım. Diğer sayıda ise 17 yaş üstündeki çocuklarımıza yer vereceğim.

13-14 Yaş Yüksek Performans Oyuncularının amaç ve ihtiyaçları:

1-      Gelişimden sorumlu bir antrenörün nezaretinde, kendi oyun seviyesine yakın iki oyuncuyla birlikte üçlü bir grupta, planlı ve programlı olarak, haftada 5-6 gün, günde 2-2,5 saat tenis ve 1 saat kondisyon antrenmanı yapmalılar.

2-      Sorumlu antrenörün turnuva koçluğunda aşağıdakilerden 15-25 adet turnuva oynamalılar.
a.       Ulusal ve uluslararası ferdi turnuvalar,
b.      Milli maçlar,
c.       Tennis Europe-U14 turnuvaları,
d.      Birkaç Tennis Europe-U16 turnuvası ve kızlar için ek birkaç ITF-Juniors turnuvası

3-      Ulusal ve uluslararası klasmanlarda yaklaşık olarak aşağıdaki seviyelere ulaşmalılar:
a.       TTF-14 Yaş; ilk 3-6
b.      TE-U14; Kızlar ilk 50, erkekler ilk 100
c.       ITF-Juniors; kızlar ilk 200, erkekler ilk 400 

4-      Bir antrenör ve 3 oyuncu içeren bir grupla katılım sağlanacak turnuvalarda, oyuncu başına yıllık, yaklaşık 10 bin dolarlık turnuva giderleri karşılanmalı.

ATAKAN KARAHAN / Fotoğraf: Serdar Sözkesen

15-16 Yaş Aday Profesyonel Oyuncuların amaç ve ihtiyaçları:

1-      Performanstan sorumlu bir antrenörün nezaretinde, kendi oyun seviyesine yakın 1, en fazla 2 oyuncuyla birlikte ikili/üçlü bir grupta, planlı ve programlı olarak, haftada 6 gün, günde 3 saat tenis ve bir saat kondisyon antrenmanı yapmalılar.

2-      Sorumlu antrenörün turnuva koçluğunda aşağıdakilerden yılda 25-30 adet turnuva oynamalılar.
a.       Ulusal ve uluslararası ferdi turnuvalar,
b.      Milli maçlar ve lig maçları,
c.       Tennis Europe-U16 turnuvaları,
d.      ITF-Juniors turnuvaları
e.       Birkaç ITF-Futures turnuvası

3-      Turnuvalarda grup koçundan aşağıdaki hizmetleri almalılar;
a.         Maç öncesi fiziksel ve zihinsel hazırlık yapılması,
b.        Maç esnasında amaca uygun maç analizi tutulması,
c.          Maç sonrası vuruş temizleme antrenmanının yapılması,
d.        Oynanmış maçtan öğreneceklerle ilgili sohbet,
e.         Bir sonraki rakibin gözlemi ve oyun analizi,
f.          Turnuvada tutulmuş olan maç analizlerinin değerlendirilmesi doğrultusunda, turnuva sonrası antrenmanlarının içeriklerinin hazırlanması.

4-      Ulusal ve uluslararası klasmanlarda yaklaşık olarak aşağıdaki seviyelere ulaşmalılar:
a.       TTF-16 Yaş; ilk 4,
b.      TE-U16; Kızlar ilk 50, erkekler ilk 100,
c.       ITF-Juniors; Kızlar ilk 100, erkekler ilk 200,
d.      WTA/ATP: Kızlar ilk 600, erkekler ilk 1000.
5-      Bir antrenör ve 3 oyuncu içeren bir grupla katılım sağlanacak turnuvalarda, oyuncu başına yıllık yaklaşık 20 bin dolarlık turnuva giderleri karşılanmalı.

*: Bir sonraki sayıda 17 yaş ve üzeri profesyonel oyuncuların amaç ve ihtiyaçları üzerinde duracağım.

.....................

*: Bu makale ilk olarak, Kort Dergi'nin 30'uncu sayısında yayımlanmıştır. Türkiye'nin tek aktif tenis dergisi KORT'u, Turkcell Dergilik ve Türk Telekom e-dergi uygualamaları üzerinden de indirip okuyabilirsiniz.