Petra Martic: "En iyi yıllarım geldi!"

Petra Martic: "En iyi yıllarım geldi!"

Petra Martic: "En iyi yıllarım geldi!"
05 Mayıs 2019 - 00:38 - Güncelleme: 23 Ocak 2020 - 23:22

İstanbul Cup'ın Kraliçesi Petra Martic, şampiyonluğunun ardından sıcağı sıcağına yaptığı açıklamada, "Artık daha olgunum. Sakatlandığımda, en iyi yıllarımın hâlâ benim için geleceğine gerçekten inanıyordum. Bu duygu, her zamankinden daha güçlü olabileceğime inanmamı sağladı" dedi. 


<<< SERDAR SÖZKESEN

İstanbul’da mükemmel bir hafta geçiren ve ilk WTA şampiyonluğunu elde eden Petra Martic, kariyerinin en iyi yıllarını yaşadığını ve zamanla daha olgun bir tenisçi olduğunu söyledi.

- Öncelikle şunu sormak istiyorum. Bugün en çok sizi hangisi şaşırttı? Geriden gelerek kazanmak mı, yoksa ödül törenindeki konfeti topları mı?

Petra Martic:  Konfetiler büyük şok etkisi yarattı gerçekten de... (gülerek) Büyük bir sürpriz oldu benim için. Gerçekten inanılmaz bir hafta oldu. Maça gelince… Final maçını çevirmeyi başardığıma inanamıyorum. Özellikle ilk setten sonra kendimi umutsuz hissettim. Marketa çok iyi oynuyordu, oyuna hükmediyordu ve geri dönüp dönemeyeceğimden emin değildim.

- İlk setten nasıl dersler çıkardınız? 

PM:  Kötü oynadığım ilk setin ardından, ikinci sette  savaşmak için daha fazla ritim bulmaya çalışıyordum. İlk sette çok fazla basit hata yaptım ve Marketa bu konuda benden çok öndeydi. Çok kararlıydı ve hata yapmıyordu. Ama ikinci setin ilk oyununda, servis kırdım ve biraz daha inanmaya başladım. Daha uzun ralliler oynamaya başladım ve onunla mücadele etmekten korkmadım ve sanırım farkı bu yaptı.

- Bu sizin üçüncü WTA finalinizdi. Geçmiş finallerden farkı neydi? 

PM:  Daha önceki finallerde olduğum kadar gergin değildim. Sinirlerimi daha fazla kontrol etmeyi, kortta oldukça disiplinli olmayı ve oyun planıma odaklanmayı başardım. Bu finaldeki en büyük fark buydu.

 - Geçmişte birçok kez sakatlık yaşadınız ve tura her geri döndüğünüzde, her zamankinden daha iyiydiniz. Bunu nasıl açıklarsınız? 

PM:  Öncelikle daha olgunum. Sakatlandığımda, en iyi yıllarımın hâlâ benim için geleceğine gerçekten inanıyordum. Bu duygu, her zamankinden daha güçlü olabileceğime inanmamı sağladı. Gerçekten turda beni bekleyen çok fazla iyi şey olduğuna inanıyordum ve tekrar turnuvalarda oynamak için sabırsızlanıyordum. 

Bu pozitif duyguları içinizde barındırmak için neler yapıyorsunuz? 

PM:  Her şeyden önce inanmak zorundasınız, çünkü o anda sahip olduğunuz tek şey bu. Bunu bir kez kaybettikten sonra, zaten işiniz çok zor oluyor. Bu sporu gerçekten çok seviyorum ve sakatlandığımda, kariyerimin bitebileceğini asla kabul edemedim. Kendimi iyi düşüncelerle doldurdum ve inanmaya devam ettim. İnandığın ve çok çalıştığın zaman, işler zaten yolunda gider.

İlk WTA şampiyonluğunu kazanmak sizin için ne ifade ediyor? 

PM:  Çok mutluyum. Hala ne diyeceğimi bilemiyorum. Duygularım çok karışıktı ve bu maçı tersine çevirebildiğime hala inanamıyorum. İlk şampiyonluğumu kazanmak inanılmaz. Bu kesinlikle kariyerimin en güzel günü. Umarım bana sezonun geri kalanında daha fazla güven verir. Belki başka şampiyonluklar da yaşarım!

Tüm yüzeylerde elinden geldiğince iyi oynadın, fakat toprak zemindeki performansın için neler söylemek istersin? 

PM:  Bu yüzeyi seviyorum. Oyunuma gerçekten çok yakışıyor. Spin ile oynamayı, drop shot yapmayı ve toprak zemindeki tüm vuruş çeşitlerini seviyorum. Ben de sert kortta oynamayı severim, ama sezonun başında vücudumla gerçekten mücadele ediyordum ve maçlarda herhangi bir ritim bulamadım. İşler hiç yolunda gitmiyordu ve üst üste seri yenilgiler aldım. Toprak sezonu başladığında işler gerçekten değişmeye başladı ve Charleston yarı finalinin üzerine burada şampiyon oldum. Kısacası kariyerimin en güzel günlerini yaşıyorum.

DK: Molalarda yardımcınızın pozitif oluşu dikkatleri çekti. Bu ilişki kariyerinizde ne kadar önem taşıyor?

PM: Kendisi bana çok büyük destek verdi. Hiç kimsenin güvenmediği kadar bana güveniyor. Hatta bazı karşılaşmaları kazanamayacağımı düşündüğüm zamanlarda bile. O hep yanımda olup, beni kazanacağıma ikna ediyor. Vücudumla ilgili sıkıntılar yaşadığımda bana masaj yapıyor. Fizyoterapist yanımda olmadığında kendisi bana çalışma planı çıkarıyor. 7 gün 24 saat yanımda olarak kariyerim için elinden gelen her şeyi yapıyor. Benim yanımda olduğu için kendisine çok minnettarım.

DK: Bu zaferi nasıl kutlayacaksın?

PM: Doğrusunu söylemek gerekirse hiçbir fikrim yok! Daha uçuşlara veya başka şeylere bakmadım. Ayarlamam gereken bir sürü şey var. Şimdilik bu zaferi kutlamak için otelden çıkıp güzel bir yemeğe falan gideceğim.