Psikolojik Savaşı Kazandı!

Psikolojik Savaşı Kazandı!

Psikolojik Savaşı Kazandı!
28 Eylül 2019 - 10:42 - Güncelleme: 28 Eylül 2019 - 16:35

Genç oyuncuların kadın tenisinde söz sahibi olmasının kaçınılmaz olduğu bir dönemdeyiz. Bunun son örneğini ABD Açık Finali'nde Serena Williams'ı yenerek gösteren Bianca Andreescu, maç sonunda açıklamalarda bulundu.


 

DERLEYEN: MERT AŞKIN

Maria Sharapova'dan sonra bir Grand Slam'de şampiyon olan en genç oyuncu olmayı başaran Bianca Andreescu, Kanada'nın spor tarihindeki yerini de içten içe doldurmaya devam ediyor. Daha 2 ay önce dünyanın en büyük basketbol ligi olan NBA'de bir Kanada takımı Toronto Raptors şampiyon olmuş ve yer yerinden oynamıştı. Şimdi de kadınlar tenisinde (WTA) bir genç kız, hem de bu sporun belki de en büyük efsanesi 23 slam sahibi Serena Williams'ı alt etmeyi başardı ve ilk Grand Slam'ini ABD Açık'ta kazandı.

İngiliz Telegraph gazetesinde yayınlanan röportajda 19 yaşındaki Bianca Andreescu, sözlerine şöyle başladı: "Bunu kelimelerle ifade etmek çok zor. Gerçekten çok mutluyum ve çok fazla teşekkür borçluyum. Bu an için gerçekten çok sıkı çalıştım. Bu bir rüya idi ve gerçek oldu. Şimdi bu atmosferde, bu sporun gerçek efsanesi olan Serena'ya karşı oynayabilmek inanılmaz bir duyguydu. Bu hiç kolay değildi."

"BASKIYLA YÜZLEŞME ŞEKLİMDEN MEMNUNUM"

38 yaşındaki Serena Williams karşısında ilk seti 6-3 ile kazandıktan sonra ikinci sette de 5-1'lik skoru yakalayan ve maç için servise geçen Kanadalı oyuncu, artan baskı sonrası yaşadıklarını ise şöyle özetledi: "5-1 öndeyken kaybedebilmeyi engellemek... Maç için en iyi performansımı ortaya koymaya çalıştım. Kiminle oynadığıma çok fazla odaklanmam. Söylemesi kolay, ama her zorlukla başa çıkabilme şeklimden gerçekten memnun kaldım."

Serena'nın seyirciyi de arkasına alan performansı sonrası, maç tam anlamıyla psikolojik bir tiyatroya dönüşmüştü. İlk kez ABD Açık'ta ana tabloda yer alan Bianca'nın işi hiçte kolay değildi. İkinci sette seyircilerin artan baskısı ile yüzleşmek zorunda kalan ve gerilimden sağ çıkan mental gücü ile herkesi mest eden Andreescu, yaşadıklarını şöyle dile getirdi: "Kesinlikle kalabalıkla yüzleşmek o gün çok zordu. Biliyorum ki sizler Serena'nın kazanmasını istediniz. Bunun için çok üzgünüm. Doğal olarak Serena'nın savaşıp geri dönmesi bekleniyordu. Bunu daha önce birçok kez yaptı. Bu yüzden o gerçek bir şampiyon. Onun maça ortak olmaması için elimden geleni yaptım ve son oyun hiç kolay değildi. Daha iyi servis atmaya başlamıştı ve toplar sahanın her yerine gitmeye başlamıştı. Açıkçası bu durumla baş etme şeklimden memnun kaldım.""SAKATLIK SONRASI DÖNMEK ZORDU"

Sene başında 152 numarada olan, mart ayında yaşadığı sakatlık sonrası tura yaklaşık 5 ay ara vermek zorunda kalan Andreescu, o dönem ki sıkıntıları hakkında, "Geçen yıl hayatımda kolay bir dönem olmadı. Çok fazla sakatlık geçirdim. Ama üstesinden gelmeyi başardım. Sezon öncesi takımımla çok iyi bir dönem geçirdim. Teşekkür ederim çocuklar, adım attığım her aşamada yanımda olduğunuz için. Bu galibiyeti size adamak zorundayım. İnanmayı sürdürdüm. Çok çalışmaya devam ettim ve o momentumu elimde tuttum. Aileme, benim için yaptıklarından dolayı sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum. Çok uzun bir yolculuktu. Hiç kolay değildi. Yanımda olan herkese teşekkür etmek zorundayım" dedi.

SERENA: "BIANCA'NIN KAZANMASINA SEVİNDİM"

İki yıl üst üste genç raketlere karşı Amerika Açık finalini kaybeden Serena Williams, çok istediği Margaret Court'un 24 slam şampiyonluğunu bir türlü egale edememenin üzüntüsünü yaşadı. Geçen yıl Naomi Osaka, bu yıl da Bianca Andreescu'ya karşı kaybeden ABD'li raket, üst üste 4'üncü slam finalinden de mağlup ayrıldı.

Serena Williams da maç sonunda duygularını şöyle ifade etti: "Açıkçası bu turnuvayı ben kazanamayacaksam, Venus ya da Bianca'nın şampiyon olmasını isterdim. Keşke finalde daha iyi oynayabilseydim. O gerçekten mükemmel bir maç oynadı. Burada olmaktan ve bu seviyede rekabet etmekten dolayı gururluyum."*: Bu yazı Kort Dergi 23'üncü sayısında yayımlanmıştır.