Reklam
Reklam

RG Yarı Final : Nadal - Schwartzman

20 gün önce Roma'da karşılaşan iki oyuncunun yolu Roland Garros yarı finalinde tekrar kesişti. Peki sizce kim kazanır?

RG Yarı Final : Nadal - Schwartzman
08 Ekim 2020 - 16:54

Roland Garros'un sahibi diyebileceğimiz kadar burayı iyi tanıyan ve daha önce çıktığı 13 yarı finalin tamamını kazanıp, final sonrası kupayı kucaklayan Rafael Nadal...

Diğer tarafta ise geç olgunlaşıp, turda daha istikrarlı olan ve özellikle toprak zeminde inanılmaz işler yapmasına alıştığımız Diego Schwartzman...


İki raket en son Roma'da 20 gün önce çeyrek finalde karşı karşıya gelmişler ve Arjantinli oyuncu 6-2, 7-5 ile kazanarak sürpriz yapmıştı. Bu sonuç, aynı zamanda iki oyuncunun 10'uncu randevuları olmuş ve Schwartzman ilk kez kazanmıştı.İki sene önce yine Roland Garros'ta, bu defa çeyrek finalde birbirlerine rakip olmuşlar ve kazanan 3-1 ile Rafa Nadal olmuştu. O günkü maçta Diego, rakibi karşısında 5 kez servis kırmış ve ilk seti kazanmıştı.

34 yaşındaki Nadal, doğal olarak 13'üncü kez Roland Garros'u kazanarak, Grand Slam şampiyonluğu sayısında Roger Federer'i bu alanda ilk kez yakalamanın peşinde. Buraları çok iyi biliyor ve bu aynı zamanda onun 34'üncü slam yarı finali anlamına geliyor. Daha önce oynadığı 33 slam yarı finalinin 27'sinden galibiyetle ayrılarak büyük bir başarıya imza atmıştı.

Schwartzman ise ilk kez bir slam yarı finaline yükseldi. 28 yaşında ve diğer rakip olduğu kişilere nazaran boy kısalığı gibi dezavantajlar yaşasa bile kort içindeki mücadelesi, hırsı ve hızıyla toprak zeminin son dönemdeki en iyi oyuncuları arasına girdi. Öyle ki, çeyrek finalde büyük favorilerden Dominic Thiem'i 5 sette geçti. 

İki oyuncu da bu yıl 20'şer galibiyet alırken; Rafa 4, Diego ise 9 kez korttan mağlup ayrıldı.

Nadal kesinlikle favori taraf ama Schwartzman'ın en azından bir set alacağına inananların sayısı çok fazla. Hatta karşılaşmanın 5 sete gidebileceğini düşünen bir çoğunluk da var. 

Şurası kesin; uzun ralliler, bol servis kırma puanları ve final tadında bir yarı final izleyeceğiz. Kazanan ise her zaman, öncelikli olarak tenis olacak.

Sizce maçı kim kazanır? Set skorları ne olur?