Roland Garros seyircili oynanacak!

Pandemi sebebiyle ABD Açık’ın aksine Roland Garros seyircili oynanacak. Stadyumların %50 ile %60’ına kadar seyirci, tribündeki yerini alabilecek.

Roland Garros seyircili oynanacak!
02 Temmuz 2020 - 20:04

Elemelerle beraber 21 Eylül - 11 Ekim tarihleri arasında gerçekleşecek olan Roland Garros, bilet satışlarının 9 Temmuz Perşembe günü başlayacağını duyurdu. Fransız Tenis Federasyonu bu süreçte hükümet yetkilileriyle yakın işbirliği içinde hareket etti ve çok disiplinli uzmanlardan oluşan bir komitenin tavsiyelerinden de sonuna kadar yararlandı. Covid-19 krizinin yol açtığı duruma uyum sağlayan Roland Garros, sonbahardaki bu özel turnuvayı izleyecek seyircileri korumayı amaçlayan bir protokol hazırladı.

Roland Garros 2020 için bilet satışları 9 Temmuz'da öncelikli alıcılar (Fransız Tenis Federasyonu lisanslı kulüplerin üyeleri için) ve 16 Temmuz'da genel halk için açılacak. Turnuvası sırasında seyirciler, eleme turlarını (erkek ve kadın), erkek ve kadın tekler ve çiftler maçlarını, junior klasmandaki tekler ve çiftler maçlarını (erkek ve kızlar) ve tekerlekli sandalye tenisi etkinlikleri izleme fırsatına sahip olacaklar.
 


Sürekli değişen durum göz önüne alındığında, üç büyük tenis stadyumunun (Philippe-Chatrier, Suzanne-Lenglen ve Simonne-Mathieu) rezervasyon sistemi daha esnek hale getiriliyor. Biletler gün, kort ve koltuk kategorilerine göre satılacak. Bilet satın alanlara eylül ayı ortasında koltuklarının tam konumu bildirilecek.
 
NORMAL KAPASİTENİN % 50 İLA % 60'ı
 
Salgının boyutunda durum iyileşme yönünde yükselişe geçerse, eylül başında daha fazla bilet satışa sunulabilir. Ancak, mevcut durum, tribündeki seyirci sayısını azaltmaya zorlayan daha katı hijyen standartları gerektiriyorsa, turnuva organizatörleri satılan tüm ek biletleri iade etme hakkına sahip olacak.
 

Mevcut sağlıkla ilgili bilgiler ve öngörülen yönergeler ile beraber Fransız Tenis Federasyonu, kortlardaki doluluk oranı konusunda da birçok faktörü göz önünde bulundurdu. Buna göre; stadyum içindeki seyirci sayısını, toplam stadyum kapasitesine göre sınırlayan sorumlu bir strateji geliştirdi. Söz konusu üç stadyumda, koltuklara kademeli olarak oturulacak. Her iki koltuktan biri boş bırakılacak ve bitişik koltuklarda oturmak isteyenlere ise (gruplar için) en fazla 4 kişi olmalarına izin verilecek. Bu şekilde, stadyumda izin verilen seyirci sayısı, normal kapasitesinin % 50 ila % 60'ı kadar olacak ve seyircilerin bariyer önlemlerine uyulması sağlanacak.

HİJYEN KURALLARINA BAĞLILIK

Fransız Tenis Federasyonu, bariyer önlemlerine ve sosyal mesafeye uyulmasını sağlamak için seyircilerin stadyum içinde hareket etme şeklini de uyarlayacak. Stadyumun yakınları da dahil olmak üzere, stadyum içinde ayakta dururken ya da otururken bile maske takmak zorunlu olacak. Son olarak, çeşitli alanların temizliği ve dezenfeksiyonu hızlandırılacak ve hidroalkolik çözelti dağıtıcıları kurulacak.

Bu şekilde organizasyon koşulları ve Spor Bakanlığı ile yakın ve yapıcı işbirliği sayesinde Roland Garros'un sonbahara denk gelen zamanlaması, dünyanın en iyi toprak zemin turnuvasının heyecanını mevcut hijyen önlemlerine sıkı sıkıya bağlı kalması, diğer turnuvalara da örnek olacak gibi görünüyor.Fransız Tenis Federasyonu, aynı sorumluluk ruhu içinde ve aynı yöntemlere göre oyuncular ve çevresi için özel bir hijyen protokolü imzalayacak. Bu protokol hakkında bir basın bildirisi, ilerleyen tarihte yayınlanacak.