REKLAM REKLAM

Savaş, azim, zafer ve tabii ki Nadal

kategorisinde, 01 Eyl 2018 - 09:01 tarihinde yayınlandı
Savaş, azim, zafer ve tabii ki Nadal

Amerika Açık’ta şu ana kadar ki en güzel maçın oynandığı Rafael Nadal – Karen Khachanov üçüncü tur karşılaşmasında gülen taraf, dört saat 23 dakika sonunda ‘matador’ Nadal oldu.

 

Tüm setlerde kıran kırana bir maç izledik. Açılış setinde karşılıklı birer servis kırma ile oyun devam ederken, 6-5 Khachanov önde ve Nadal servis atarken, tam 4 kez set puanını elde eden Rus raket sonunda amacına ulaştı ve 7-5 ile ilk seti kazandı.

İkinci set yine 22 yaşındaki Khachanov’un istediği gibi devam etti. Setin en kritik yerinde Nadal’ın servisinde 0-40’ı gören genç raket, üçüncü denemesinde servis kırdı ve 5-4 öne geçip, set için servis atmaya başladı. Dünya 1 numarası Nadal, rakibinin setlerde 2-0 öne geçmesini önlemek için her şeyi yaptı ve önce servis kırarak, skoru eşitledi, daha sonra da iki oyun daha kazanarak seti 7-5 ile hanesine yazdırdı ve maça dengeyi getirdi.

Üçüncü sette servis kırma yaşanmadı ve tie-break’e gidildi. Bu bölümde 6-3 öne geçen Nadal, toplamda beşinci set puanında tie-break’i 9-7 kazanarak, setlerde 2-1 öne geçti.

Maçta heyecan bir an olsun azalmadı. Dördüncü setin üçüncü oyununda kırdığı servisle büyük avantaja sahip olan Nadal, 5-4 önde ve maç için servis atarken, bu defa Khachanov, sıfıra karşı kırdığı servisle ‘bu maç burada bitmez’ mesajını verdi. Bu defa 6-5 geride olduğu ve sete tutunmak için servis attığı sırada Nadal, rakibinin bir kez de set puanını çevirdi. Khachanov, maçı beşinci sete götürecek bu puanı değerlendiremedi ve set tie-break’e gitti.

Tie-break ustası Nadal bu bölümde baştan sona üstün bir oyun sergiledi ve 5-7, 7-5, 7-6(7), 7-6(3) ile turnuvanın şimdiye kadar ki en güzel maçında Rus Khachanov’u 3-1 mağlup ederek, dördüncü tura yükseldi.

Nadal bu turda Nikoloz Basilashvili ile eşleşti. Öte yandan Rafa, Khachanov karşısında hiç ‘ace’ atamazken, karşılığında tam 22 ‘ace’ yedi. 49 winner, 35 basit hata yapan Nadal karşısında Khachanov ise 66 winner, 55 basit hata yaptı.

Nadal bu galibiyetle Amerika Açık’ta üst üste 10’uncu galibiyetine uzanırken, yine bu turnuvada 10’uncu kez dördüncü tura yükselmeyi başardı.

Tüm Yazıları
%d blogcu bunu beğendi: