Shanghai'da yaprak dökümü!

Shanghai'da yaprak dökümü!

Shanghai'da yaprak dökümü!
11 Ekim 2019 - 20:06 - Güncelleme: 11 Ekim 2019 - 20:37

Favorilerin elendiği Shanghai Masters çeyrek finallerinde Novak Djokovic ve Roger Federer havlu atarken, 20 yıl aradan sonra ilk kez yarı finallerdeki tüm raketlerin yaşı 23'ün altında.


 

Sezonun sekizinci masters turnuvasında büyük sürprizler yaşandı. Daha doğrusu, gençler ağabeylerini mağlup etti. Günün ilk çeyrek final maçında Daniil Medvedev artan form düzeyini devam ettirdiği maçta Fabio Fognini'yi 6-3, 7-6 ile geçti. Rus yıldız, %91 ile ilk servislerinden puan çıkartırken, 12 ace attığı rakibine servis kırma puanı dahi göstermedi.

Son şampiyon Novak Djokovic sert kayaya çarptı. Stefanos Tsitsipas karşısında ilk seti 6-3 kazanmasına rağmen, ikinci sette rakibinin agresif oyunu karşısında çözüm üretemeyen Sırp raket bu seti 7-5 ile kaybetti. Final setinde dördüncü oyunda servis kıran ve ipleri eline alan Yunan oyuncu bu seti de 6-3 ile hanesine yazdırdı ve çeyrek finalde Daniil Medvedev'in rakibi oldu.

2019'da Roger Federer ve Rafael Nadal'dan sonra Novak Djokovic'i de yenmeyi başaran Stefanos Tsitsipas üç büyük oyuncuyu da mağlup ederek önemli bir başarıya imza attı. 32 yaşındaki Djokovic ise Shanghai'da unvanını koruyamadı.

https://youtu.be/viJcpeucNTs

Djokovic'in elenmesi ile 1 numaralı favori haline gelen Roger Federer, Alman Alexander Zverev karşısında servis anlamında çok kötü bir performansa imza attığı ilk seti 6-3 kaybetti. İkinci sette ilk 2 oyunu kaybederek başlasa da, Zverev tekrar oyun üstünlüğünü eline aldı ve 5-5 sonrası servis kırarak maç için servisin başına geçti. Bu bölümde 40-0'ı görerek 3 maç puanını değerlendiremeyen 22 yaşındaki raket karşısında Federer seti tie-break'e götürdü. Tie-break'te de 2, toplamda beşinci maç puanından da eli boş dönen Zverev karşısında İsviçreli raket 9-7 ile maçı final setine taşıdı.

Genel olarak çok iyi bir performansla oynayan Zverev, servislerinin maç boyunca çok iyi işlediği maçın üçüncü setini de 6-3 ile kazandı ve güçlü rakibini, yedinci randevularında dördüncü kez geçmeyi başardı.

Alexander Zverev'in rakibini belirleyecek mücadelede sezonun flaş ismi Matteo Berrettini, Avusturyalı Dominic Thiem önünde kora kor bir maç yaptı. Oldukça çekişmeli geçen düelloda ilk set tie-break'e gitti. Bu bölümde 3-0'lık skor üstünlüğüne ulaşan Thiem, seti kazanır derken, genç İtalyan raket bir set puanını bertaraf ettiği ilk seti tie-break ile 10-8 ile kazandı.

İkinci setin yedinci oyununda servis kıran Berrettini, avantajını setin sonuna kadar korudu ve bu seti de 6-3 ile kazanarak kariyer sezonunda Shanghai'da ilk masters yarı finaline uzandı. Yarı finalde Alexander Zverev ile eşleşen Matteo Berrettini dünya 11 numarasına kadar yükseldi.

https://youtu.be/eQHkh3l6RII