Reklam
Reklam

Svitolina: "Puansız turnuva oynanması mümkün değil!"

Elina Svitolina, sıralama puanı verilmediği takdirde, bazı turnuvalara katılmayacağını ima etti...

Svitolina: "Puansız turnuva oynanması mümkün değil!"
20 Haziran 2020 - 20:21

Dünya 5 numarası Elina Svitolina, ağustos ayının başında İtalya'da başlayacak olan turun geri dönüşünü ihtiyatlı bir şekilde karşıladı. Mart ayından bu yana, tüm spor organizasyonları pandemi nedeniyle askıya alındı ​​veya iptal edildi. Svitolina en son Meksika'daki Monterey Open'da oynadı ve burada 14'üncü WTA unvanını kazanmak için finalde Marie Bouzkova'yı yendi.

Yine de 2020 yılının geri kalanına ilişkin takvimine katılmak için 25 yaşındaki oyuncunun kafasında birçok sorusu var. Bu yılki ABD Açık, kapalı kapılar ardında oyuncuların 'kabarcık' olarak tanımlanan şeyde tutulmasıyla gerçekleşecekAyrıca sürekli COVID-19 testi yapılacak. Serena Williams New York'ta oynama niyetini doğruladı, ancak Simona Halep ve Petra Kvitova'nın ikisi de kararsız.

 Svitolina, “Elbette her şeyin geri gelmesi harika, ama çok fazla soru var. Bu konudada tek değilim. Şu anda bize sunulan koşullar ideal değil, çünkü birçok test artı izolasyon olacak, turnuvalarda kazanılacak puanlar, paralar vb. ne olacağı belli değil. Şimdiden bir şey söylemek çok zor.


Bir turnuvada puan yoksa, gitmek ve oynamak mantıklı mı bilmiyorum, çünkü izolasyonda çok fazla zaman harcamanız gerekiyorsa, bu da büyük bir rol oynar. Daha fazla toplantı olacağını biliyorum, önümüzdeki haftalarda buna karar verilecek” dedi.

WTA, yılın geri kalanında sıralama sisteminin nasıl olacağını ve herhangi bir değişiklik olup olmayacağını henüz yayınlamadı. Cumartesi günü İspanya gazetesi Marca, tur yeniden başladığında ilk WTA etkinliği olacak Ladies Open'ın (Palermo) puan vermemeyi düşündüğünü bildirdi.

Ladies Open Turnuva direktörü Oliviero Palma, 225.000 dolarlık ödül parası verileceğini doğruladı ve yerel kurallara uygun olarak etkinliğe yaklaşık 500 kişilik sınırlı bir kalabalığı ağırlamayı umuyor. Ancak, herhangi bir puan vermeme olasılığı hakkında yorum yapmadı.ABD Açık ile ilgili olarak Svitolina, etkinliğin mümkün olan en güvenli şekilde yapılacağından emin olduğunu söyledi, her ne kadar orada oynayıp oynamayacağı belli olmasa da. Geçen yıl ABD Açık'ta Serena Williams'a yarı finalde kaybetmişti.

“Koşulların hâlâ katı olduğuna inanıyorum. Örneğin; kurala göre hastalanırsanız veya herhangi bir semptomunuz varsa, turnuvalardan çıkarılabilir ve 14 gün boyunca izole edilebilirsiniz. Yakın gelecekte her şeyin nasıl gittiğini izleyeceğiz. Umarım her şey ortaya çıkar ve yavaşça geri döneriz.”

Svitolina'nın ne zaman ve nerede turnuvalara geri döneceği belirsizliğini koruyor, ancak zaten antrenmanlarını sürdürüyor. Önümüzdeki haftalarda, tur yeniden başlamadan önce çeşitli gösteri turnuvalarında oynayacak.


“Zaten yavaşça form tutmaya başlıyorum, İsviçre ve Berlin'de gösteri turnuvalarına katılacağım. Bu tarz turnuvalara katılan 8-10 kişi var, bu yüzden risk daha az. Seyirci de olmayacak. Benim için bu turnuvalar, motivasyonumu arttıracak."

Svitolina 2020 yılında oynanan 17 maçta 11 galibiyet aldı ve dördüncü Sofia Kenin ile arasında sadece 10 puan fark var.