Reklam
Reklam

Swiatek'e 3 ödül birden

2020 WTA oyuncu ve antrenör ödülleri açıklanırken, ödüllere Iga Swiatek damga vurdu.

Swiatek'e 3 ödül birden
09 Aralık 2020 - 13:20

2020 sezonunun WTA ödülleri açıklandı. Pandemi sebebiyle turun neredeyse yarısı oynanmazken, Roland Garros'ta şampiyon olarak tarih yazan Polonyalı oyuncu Iga Swiatek ödülleri bir bir topladı.

2020 yılının en çok gelişme gösteren oyuncusu ödülünü alan Swiatek, bu yıl 14-5'lik galibiyet karnesine sahip oldu ve inanılmaz performansı ile Roland Garros'u set kaybı yaşamadan kazandı. 


19 yaşındaki raket, ülkesine slam galibiyeti getirerek bir 'ilk'e imza atarken, sezonun en çok gelişme göstren oyuncusu ödülünü de hak etti. Sene başında 59 numara olan Iga, sezonu 17 numarada tamamladı.

Öte yandan Iga Swiatek'in koçu olan Piotr Sierzputowski ise yılın koçu ödülünün sahibi oldu. 2016 yılında Swiatek ile beraber çalışmaya başlayan Sierzputowski, genç oyuncunun oyununu geliştirmesine yardımcı oldu. İlk olarak 2018'de gençlerde Wimbledon'ı kazanmasında pay sahibi oldu ve sonrasında da bu yıl Roland Garros'ta Simona Halep ve Sofia Kenin gibi iki güçlü raketi mağlup ederek şampiyon olmasını sağladı.

Monica Seles'ten sonra Roland Garros'u kazanan en genç oyuncu olan Iga Swiatek son olarak, taraftarların en sevdiği oyuncu ödülünün de sahibi oldu. Her yıl taraftarların en beğendiği oyuncu seçilirken, bu yıl Polonyalı oyuncu birinci oldu.

Sempatik ve doğal görüntüsü ile milyonların beğeni ile takip ettiği oyuncunun ilerleyen yıllarda daha fazla slam kazanacağınan inananların sayısı bir hayli fazla görünüyor.