Reklam
Reklam

Thiem'den güçlü başlangıç!

ATP Finalleri'nin ilk maçında Dominic Thiem, Stefanos Tsitsipas karşısında kazanarak turnuvaya galibiyetle başladı...

Thiem'den güçlü başlangıç!
15 Kasım 2020 - 19:55

ATP'de sezonun en iyi 8 raketinin Londra'da karşılaştığı turnuvanın ilk maçında Dominic Thiem ile Stefanos Tsitsipas karşılaştı.

Açılış setine iki oyuncu da iyi başladı ve servis kırma yaşanmadı. İlk seti kazanan tarafı tie-break belirledi.


Tie-break'te 5-3'lük skor avantajını yakalayan Tsitsipas, basit hataların sonuna bir de 6-5 geride iken file önündeki basit voleyi yanlış yere vurdu ve bedeli ağır oldu. Avusturyalı Thiem ilk seti tir-break ile 7-5 kazandı.

İlk set 55 dakika sürdü ve Tsitsipas 17-12 winner farkına rağmen 11-18'lik basit hata ile kaybetti. Thiem kazandığı sette rakibine servis kırma puanı dahi göstermedi.

Geçen sene yine bu statta finalde karşılaşan ikilinin düellosunda ikinci sete Thiem'in servisleri ile başlandı. 

22 yaşındaki Tsitsipas bu sete agresif oyun anlayışı ile başladı ve üçüncü oyunda rakibinin servisini kırdı. 14 dakika sonunda 2-1'lik skor avantajını cebine koyan Yunan raket, set sonuna kadar hedefinden bir geri adım atmadı ve seti 6-4 ile hanesine yazdırdı.

Final seti, maçın galibini gösterecekti ve mental güç de doğal olarak devreye girecekti artık. Dünya 3 numarası Dominic Thiem, henüz ikinci oyunda eline geçen ilk fırsatta servis kırınca ilk 3 oyun sonunda 3-0'lık avantajın sahibi oldu.

Beşinci oyun adet nesefleri kesti. Tsitsipas'ın bir kez servis kırma puanından yararlanamadığı ve 6 kez beraberliğin yaşandığı bu oyun 10 dakika sürdü ve Thiem zor da olsa servisine tutunarak 4-1'i yakaladı.
 Tsitsipas'ın servis kırmaktan başka çaresi yoktu ama bunu değerlendirecek başka da şansı bulamadı. 27 yaşındaki Thiem bu seti de 6-3, maçı da 2-1 kazandı.

2 saat 18 dakika süren mücadelede Thiem 37 winner ve 30 basit hata ile oynarken, Tsitsipas ise 30 winner ve 26 basit hata kaydetti.

Dominic Thiem bu yıl TOP10 raketler karşısında 6-2'lik galibiyet karnesini yakalarken, grup ikinci maçında Rafael Nadal - Andrey Rublev maçının galibi ile karşılaşacak.