Reklamı Geç
Reklam
Reklam

Thiem, Nadal'ı devirdi!

Rafael Nadal'ı son yıllarda en çok zorlayan isimlerin başında gelen Dominic Thiem, rakibini mağlup ederek gruptan çıkma yolunda büyük avantaj sağladı...

Thiem, Nadal'ı devirdi!
17 Kasım 2020 - 20:25

Dünya 2 numarası Rafael Nadal ile dünya 3 numarası Dominic Thiem'i karşı karşıya getiren mücadelede kazanan iki tie-break ile Avusturyalı oldu.

Açılış setine her iki taraf da iyi başladı. Kıran kırana geçmesi beklenen maç tam da beklentileri karşıladı. Her iki oyuncu da servis oyunlarını kazandı ve seti kazanan tarafı tie-break belirledi.


Tie-break'te inanılmaz puanla izledik. Nadal muazzam başladığı tie-break'te bir anda 5-2 öne geçti. Thiem kendi servislerinde hiç puan alamazken, set artık Nadal'a gitmek üzereydi. Fakat Avusturalı raket Thiem beş puanın dördünü alarak, bir de set puanı kurtarak skoru 6-6'ya getirdi.

7-6'da ikinci set puanını kurtaran 27 yaşındaki oyuncu, 9-7 ile tie-break'i kazandı. 72 dakika süren bu muazzam ilk sette Nadal 7-12 ile basit hata sayısında pozitif işler yapsa da Thiem, set puanını da getiren muhteşem içten dışa forahand'i ve 21-16'lık winner farkı ile seti hanesine yazdırdı.

İkinci sette de senaryo değişmedi. Setin ortasına kadar servis kırılma olmadı. 3-3 sonrasında ilk hatayı yapan Thiem servisini verse de bir sonraki oyunda hemen skoru eşitledi. 5-4 önde olan Avusturyalı, Nadal'ın servisinde 0-40'ı yakalayıp 3 maç puanı şansı yakaladı.

Nadal iyi servis attığı ve file önü oyunları ile puanları birer birer aldı ve devamında bir kez daha tie-break kaçınılmaz oldu. Kontrollü ve soğukkanlı oyununda güzel backhand'lerle puanları alan Dominic Thiem, 7-4 ile tie-break'i ve maçı kazandı.
 


Nadal karşısında altıncı galibiyetini alan Thiem, böylelikle ATP Finalleri grubunda iki maçını da kazanarak liderliğini perçinleştirdi.

İki saat 25 dakika süren maçta Thiem 37 winner ve 22 basit hata ile oynarken, Nadal ise 25 winner ve 16 basit hata kaydetti. Nadal tam 32 kez file önüne gelirken bunlardan 21'inden puan çıkarttı. Thiem ise bu alanda 15'te 11 ile iyi iş çıkardı.

Grup son maçları şu şekilde olacak:

Dominic Thiem - Andrey Rublev
Rafael Nadal - Stefanos Tsitsipas