Tsitsipas: "Slam kazanma konusunda kendime çok fazla baskı yapıyorum!"

Yunan oyuncu Stefanos Tsitsipas, Grand Slam kazanma konusunda kendine çok baskı yaptığını itiraf etti...

Tsitsipas: "Slam kazanma konusunda kendime çok fazla baskı yapıyorum!"
04 Haziran 2020 - 21:32

Stefanos Tsitsipas, geçen yıl kasım ayında Londra'daki 2019 Nitto ATP Finalleri'nde kariyerinin en büyük kupasını elde ettikten sonra ilk Grand Slam unvanını kazanmaya yakın olduğunu şu sözlerle söylemişti:

“Grand Slam şampiyonu olarak taçlandırılmaya gerçekten yakın olduğuma inanıyorum. Bunların çok iddialı sözler olduğunu biliyorum ama oraya ait olduğumu hissediyorum.”

21 yaşındaki Tsitsipas, sezon başında Avustralya Açık'ın üçüncü turunda Milos Raonic'e kaybettikten sonra bu konuda kendisine çok fazla baskı yaptığını itiraf etti:

“Geriye dönüp baktığımda, slam kazanma konusunun ciddiye alınacak bir ifadeden çok büyük olduğunu düşünüyorum. Çok erken bakmamalıyım. Elbette, kazanmayı bir an önce istiyorum, ama böyle şeyler hakkında daha az konuşmalıyım ve şimdiye konsantre olmalıyım. Sanırım kendime çok fazla baskı yaptım, bu kadar yüksek bir hedef aldım. Artık sadece adım adım atmam gerekiyor, gelecek hakkında fazla düşünmemeliyim ve mantıksız hareket etmemeliyim.

Genç oyuncu, Grand Slam'lerde en iyi sonucunu 2019 yılında Avustralya Açık'ta yarı finale ulaşmak için Roger Federer'i yendiğinde elde etti. Tsitsipas, kariyerinde beş ATP kupası kazandı. (2018'de Stockolm, 2019'da Marsilya, Estoril ve Londra'daki ATP Finalleri, 2020'de ise Marsilya). 


2019'da Tsitsipas, 2001'de Lleyton Hewitt'ten bu yana en genç ATP Finalleri şampiyonu olurken, 2003'te Andy Roddick'ten bu yana da en genç Avustralya Açık yarı finalisti oldu. Yine geçen sene Madrid'de Rafael Nadal'ı yarı finalde eledikten sonra Novak Djokovic ile ilk masters finaline ulaştı.

Bu yıl Marsilya'da ikinci kez şampiyonluğa ulaştı ve Dubai'de finalde Novak Djokovic'e karşı kaybetti.

“İnsanlar bana her zaman Grand Slam şampiyonluğunu ne zaman kazanacağımı soruyorlar. Bir gün geleceğini hissediyorum. Her seferinde aynı soruyu sormak zorunda değilsiniz. BIG3 müthiş bir iş çıkarıyor, bulundukları yerde kalıyor ve yaptıklarına bu kadar bağlılar. Onları yenmek zor, bu konuda yalan söylemeyeceğim, gerçekten yenmek zor. Çünkü hâlâ aynı seviyede oynuyorlar. 

Belki aynı değiller ama beş-altı yıl önceki seviyelerinden daha da iyiler. Her zaman gelişiyorlar, hep öğreniyorlar. Bizden daha deneyimliler. Belki fiziksel olarak yaş nedeniyle aynı değildirler. Grand Slam kazanabileceğimi hissediyorum. Nitto ATP Finalleri'nde kendimi kanıtladım."