Reklam
Reklam

Üst üste ikinci kez finalde!

Oldukça çekişmeli geçen mücadelede Novak Djokovic'i üç sette deviren Dominic Thiem, ATP Finalleri'nde üst üste ikinci kez finale adını yazdırdı...

Üst üste ikinci kez finalde!
21 Kasım 2020 - 20:11 - Güncelleme: 22 Kasım 2020 - 20:11
Oldukça çekişmeli geçen mücadelede Novak Djokovic'i üç sette deviren Dominic Thiem, ATP Finalleri'nde üst üste ikinci kez finale adını yazdırdı...

Adeta final gibi bir eşleşme olan mücadele, adına yakışır eşsiz görüntülere yol açtı. Açılış setinde her iki oyuncu da servis oyunlarında uzun süre hata yapmayınca set tie-break'e gidecek gibi göründü. Fakat Thiem 5-5'te eline geçen ilk fırsatta servis kırdı ve ilk seti 7-5 ile hanesine yazdırdı.

En son 2015'te ATP Finalleri'nde şampiyonluk sevinci yaşayan Djokovic, ikinci sette inanılmaz bir direniş gösterdi. Son iki yıldır BIG3 karşısında oynadığı ve aldığı başarılı sonuçlarla adeta onların belalısı olan Dominic Thiem de geri atmayınca ikinci sette kimse servis kıramadı ve tie-break kaçınılmaz oldu.

Tie-break'te set her iki tarafa da gidip geldi. 6-5'te maç puanından yararlanamayan Thiem iki oyun sonra bir kez daha şans buldu yine olmadı. İki oyun sonra bu defa Djokovic set puanı gördü, sonuç yine değişmedi. Son yılların en kaliteli ve unutulmaz maçlarından birini izliyorduk şüphesiz.

Grubunu lider bitirerek yarı finale uzanan Thiem, tie-break'te 4 kez maç puanı şansını yakalasa da Djokovic tamamını püskürttü ve 12-10 ile tie-break'i kazanıp, setlere dengeyi getirdi : 1-1!

Bu yıl oynadığı 16 tie-break'in 15'incisini kazanan Sırp raket, altıncı ATP Finalleri'ni kazanmayı ne kadar istediğini gösterdi. Fakat ondan daha fazla finali isteyen ve ilk servisler, winner üretme gibi önemli parametrelerde rakibine üstünlük kuran Thiem, tie-break'e giden final setinde inanılmaz bir geri dönüşe imza attı.
Final seti yine beklenen senaryoda geçti ve tie-break'e gidildi. Kısa sürede ilk 4 oyunu alarak maçı kazanmasına sadee 3 puan kalan Djokovic, bu dakikadan sonra 27 yaşındaki rakibinin resitaline çözüm üretemedi.

Böylesine dezavantajlı dıurum sonrası hemen toparlanan Thiem üst üste 6 oyun alarak bir anda maç puanı görecek noktaya geldi. Bu tie-break'te ikinci, toplamda altıncı maç puanında nihayet sonuca giden Avusturyalı raket, 7-5 ile tie-break'i ve maçı bitirdi.

Geçen yıl finalde Stefanos Tsitsipas'a kaybeden Dominic Thiem bir kez daha finale yükselmenin mutluluğunu yaşarken, son zamanlarda yaptığı yükselişi de devam ettirmiş oldu.


İki saat 54 dakika süren bu mükemmel maçta Thiem 50 winner ve 39 basit hata ile oynarken, file önünde de 17'de 16 ile puan çıkartarak oldukça etkili bir performansa imza attı. Djokovic ise 23 winner ve 27 basit hata kaydetti.

ATP Finalleri'nde dokuzuncu galibiyetini alan Thiem, bu yıl üst düzey turnuvalardaki finallerine de yenisini ekledi. Avustralya Açık Finali, ABD Açık şampiyonluğundan sonra ATP Finalleri Kupası'nın da bir ucundan tutmuş oldu.

Thiem yarın Rafael Nadal - Daniil Medvedev galibi ile bu yılın üçüncü, toplamda ise 28'inci finalini oynayacak.