REKLAM REKLAM

Velilere özel tavsiyeler – 1

kategorisinde, 02 Kas 2018 - 09:41 tarihinde yayınlandı
Velilere özel tavsiyeler – 1

Veli, sporcu ve antrenör, bir sporcunun yetişmesinde emek veren üç silahşör… Sporcunun, istenilen düzeye gelebilmesi ve planlanan çalışmaların verimli bir şekilde devam ettirilebilmesi için bu üçgenin arasındaki iletişimin sağlıklı olması gerekmektedir.

 

– Türkiye’nin en iyi tenis portalı Kort Dergi’de elimden geldiğince bu köşede tecrübelerimi paylaşacağım. İlk olarak tenis oynamaya karar veren gençlerin velilerine birkaç önemli konuda hatırlatmalarda bulunmak istedim. Birkaç bölüm halinde yazılarımı burada yayınlayacağım. Faydalı olması temennisiyle… –

 

Asıl önemli olan, öncelikli olarak sporcunun mutluluğudur. Çünkü mutlu olmayan birisine, özellikle bu bir çocuksa, her hangi bir şeyi yaptırmakta zorlanabilirsiniz. Velinin, antrenörle olan uyumlu iletişiminden doğan sonuç, sporcuya her zaman olumlu yansıyacaktır.

Velinin kendisine çizilen sınırlar içerisinde, sporcunun ve antrenörün belirlediği hedeflere ulaşmasındaki uyumlu davranışları, bu saç ayağının daha da sağlam olmasını sağlayacaktır.

Sonuçta veli, sporcunun anne veya babasıdır. Antrenör ise velinin kendisi için en değerli varlığını emanet ettiği, belirlenen hedeflere ulaşmasında sporcuya yardımcı olacak olan rehber kişidir. Bu bir ekip işidir ve başarılı olmak, sporcunun olduğu konumdan daha iyi yerlere gelmesini sağlamak için bu ekip içerisinde ne kadar uyum olursa, işler o kadar rayında gidecektir.

Antrenörlük kariyerim boyunca, bu üçgenin (veli – sporcu – antrenör) iyi yürütülmemesinden dolayı, tenisi bırakan, artık tenis oynamak istemeyen bir çok sporcu gördüm. İncir çekirdeğini doldurmayacak ve eminim, o kişilerin şimdi düşündüklerinde kendilerine bile saçma geleceğine inandığım davranışlarından dolayı, bir çok sporcu tenise küstü ve tenis hayatına son verdi.

Gözlemlerimden ve deneyimlerimden çıkardığım sonuçlarla bu üçgenin daha sağlam olması amacıyla kendime göre önemli olan maddeleri sizlerle paylaşmak istedim.

Sonuçta hepimiz ortak bir amaç için mücadele etmekteyiz. Ben antrenör olarak sporcumun başarılı olmasını, mutlu ve sağlıklı olmasını isterim. Sporcunun, anne babanın da en büyük mutluluğu, çocuğunun öncelikle sağlıklı olmasıdır. Çocuğunun yaptığı her hangi bir şeyde başarılı olması, tüm anne ve babaların gurur duyacakları bir durumdur.

Amaç ve hedef ortaksa, geriye bu üçgenin arasındaki uyum, iletişim ve görev dağılımına dikkat etmek kalıyor. Gerisi zaten çorap söküğü gibi gelecektir. Benim maddeler halinde veli, oyuncu ve antrenörler için yazdıklarıma elbette ekleyecekleriniz olacaktır.

Ben bana göre önemli bulduklarımı sizlerle paylaştım.

İleride ülkemizden yetişen, başarılı tenisçileri beraber alkışlamak ve onlarla hep beraber gurur duymak dileğiyle…

UZUN VE ZORLU BİR YOL

Bir tenis kulübünün ilanını gördünüz ve tuttunuz çocuğunuzun elinden kulübe gittiniz ve çocuğunuzu kursa başlattınız. Çocuğunuz tenisi çok sevdi, antrenörleri de çocuğunuzun yetenekli olduğunu söyledi ve kulübün lisanslı oyuncusu olarak turnuvalarda boy göstermesini uygun gördüler. Çocuğunuz tenis sevgisiyle ve yeteneğiyle kısa süre içerisinde teniste epey yol almaya başladı. Böylece siz ve çocuğunuz uzun, zorlu ve bir o kadar da keyifli bir yola çıkmış oldunuz.

Türkiye’de yüzlerce, dünyada milyonlarca çocuk gibi sizin çocuğunuzda artık hem büyük bir ailenin hem de büyük bir yarışın içerisine girmiş oldu. Bir de çocuğunuz profesyonel tenisçi olmayı seçtiyse, siz de onu destekliyorsanız ve yetenekleri de el veriyorsa, işiniz biraz daha zorlaşıyor. Çünkü dünyada tenise başlayan milyonlarca çocuktan, binlercesi de aynı şeyi istiyor. Başarılı bir profesyonel tenis kariyeri…

Onun için bu sporcular dünyanın çeşitli ülkelerinde sabahları hedefini gerçekleştirmek için kalkıyor, akşam ise  şampiyonluk kupalarını kaldırırken rüyaya dalıyorlar. Biliyorlar ki; çok çalışmazlarsa,  kendilerini yaptıkları işe vermezlerse ve hedeflerine adamazlarsa, dünyadaki diğer rakiplerinden bir fark yaratamazsa, o kurduğu hayaller sona erecek. Çünkü, bu yol gerçekleştirilmesi mümkün ama bir o kadar da uzun bir yol.

Böyle bir tabloda ise bir veliye en büyük tavsiyem… Çocuklarına karşı sabırlı olmaları, bu yolun uzun ama bir o kadar da zevkli bir yol olduğunu bilmeleri. Çok aceleci olmamaları, yapmaları gerekenleri yapmaları ve sonucu beklemeleri.

Bir profesyonel oyuncu nasıl yetişir? Hangi turnuvaları oynamalıdır? Bu turnuvaların sıralaması nasıl olmalıdır? Bunlara ulaşmak artık çok kolay. Günümüzde her bilgiye ulaşabilmek artık mümkün. Zaten böyle bir yola çıkarken tenis bilgisi ve vizyonu geniş bir koçla yola çıkacağınız için (aksi halde işiniz çok zor) size rehberlik edecek koçunuza güvenip onun dediklerini ve çizdiği yolu takip ederseniz zaten üstünüze düşeni yapmış olursunuz.

Günlük sonuçlara aldırmadan, gelişimin ve hedeflenen yerlerde olmanın zorluklarını ve bu zorlukları aşabilenlerin zaten profesyonel kariyerlerinde iyi bir yerlere gelebileceğini kabullenip ona göre bir yol izlerseniz ve çocuğunuzu da desteklerseniz. Bu hedef asla gerçekleşmeyecek bir hedef değildir.

Tabii ki, bir velinin yapması gerekenler bu kadarla  kalmıyor.

Profesyonel tenisçi olması için çocuğunuza bir hedef koyduysanız ve bu yolda ilerleyecekseniz. Çocuğunuz belli bir tenis seviyesine gelip, maddi destek alana kadar(bu sponsorluk veya federasyon desteği olabilir) ve ya profesyonel turda kendini finanse edecek parayı kazanana kadar. Sizin finansal olarak onu desteklemeniz gerekecektir. Onun için bu yolda yürüyecekseniz ve çocuğunuzun kariyer planını profesyonel tenis oyuncusu olarak çizecekseniz. Bütçenizi ona göre ayarlamak durumundasınız.

Özetle çizdiğiniz yol cesaret, inanç ve kararlılık gerektiren uzun ve zorlu bir yol. Ama insanoğlu kararlı olduğunda ve bir şeyi gerçekten istediğinde her şeyi gerçekleştirebilecek bir güce sahiptir.

Bu yola baş koyan herkese çıktıkları yolda başarılar diliyorum.

Umarım her şey istedikleri gibi olur.

  • Devamı gelecek…

………………………………………………………..

SERDAR SÜTÇÜ KİMDİR?

Yaklaşık 8 yıl tenis milli takım antrenörlüğü yaptı, çeşitli yaş gruplarında üst düzey oyuncularla çalıştı, tenisle ilgili bir de kitabı var. Adı: “Oyun, Set, Maç”. Yerel bir gazetede kesintisiz 5 yıl tenis köşe yazısı yazdı. Çeşitli dergilerde ve sitelerde yazılar yazdı.

%d blogcu bunu beğendi: