REKLAM REKLAM

Velilere özel tavsiyeler – 2

kategorisinde, 06 Kas 2018 - 10:44 tarihinde yayınlandı
Velilere özel tavsiyeler – 2

Veli – sporcu – antrenör üçgeninde velilerin çocuklar üzerindeki etkilerini ve sorumluluklarını anlatmaya devam ettiğim bu yazımda, ebeveynlerin çocuklara nasıl bu sporu sevdirmeleri gerektiğini ayrıntılı bir şekilde kaleme aldım.

 

Kuşkusuz her veli çocuğunun başarılı olmasını ister. Derslerinde, seçtiği spor branşında, neyle uğraşırsa uğraşsın çocuklarından bir beklenti içerisine giren anne-babaların sayısı hiç de azımsanmayacak kadar çoktur.

İstenilen başarının gelmesi için her veli mutlaka bir şekilde sürecin içerisinde yer alır. Bazı veliler bu sürecin içerisinde kendisine düşen görevleri yerine getirip hem oyuncuya hem de antrenöre destek olurken; bazı veliler ise kendilerini sürece kaptırıp çocuklarına antrenör gibi davranmaya başlayıp, antrenörün işine ortak olurlar.

Tabii bu durum öncelikle çocuğun kafasının karışmasına, sonra da antrenör veli ve sporcu üçgeninde bazı sorunlara yol açar ve uyumlu bir çalışma ortamından uzaklaşılmasına neden olur.

Sonuçta işini iyi yapan, disiplinli, konusuna hakim bir antrenörün işine karışmak pek akıllıca bir şey değildir. Çünkü oyuncu her zaman için antrenör için önemlidir, oyuncu antrenörün kartvizitidir. Her oyuncu davranışlarıyla, duruşuyla antrenöründen mutlaka izler taşır. İşinin hakkını vererek başarılı olmak isteyen hiçbir antrenör, oyuncusunun kötü bir durumda olmasını istemez. O yüzden, hiçbir zaman antrenörlüğe soyunmayın, merak ettiğiniz ve size göre doğru olabileceğini düşündüğünüz bir şey olduğunda bunu antrenörünüzle paylaşın.

Size tavsiyem, çocuğunuz ve antrenörüyle beraber iyi bir iletişim kurmanız ve sınırlarınızı belirlemenizdir. Unutmamanız gereken bir şey varsa da bu da huzurla çalışılan bir ortamda başarılı olmanın daha kolay olduğudur.

EĞLENMELERİNE VE KEYİF ALMALARINA YARDIMCI OLUN

Hiçbirimiz keyif almadığımız ve eğlenmediğimiz bir şeyi yapmak istemeyiz. Eğlenmediğimiz ve yapmak istemediğimiz hiçbir şeyde de başarılı olma ihtimalimiz yoktur.

Eğer bir yetişkin olarak biz böyle düşünüyorsak, eğlenmeyi  bu kadar seven çocuklar neden keyif almadıkları bir şeyde başarılı olsunlar?

Performans sporunun zorluklarından bahsetmiştik, hele bir de tenis gibi bireysel bir spor branşında bu zorluk daha da artıyor.

Tüm sorumluluk üstünüzde, kazanıp kaybetmek sadece sizin performansınıza kalmış, o gün iyiyseniz her şey yolunda ama maç günü kendinizi pek iyi hissetmiyorsanız ve kazanmak için doğru gün o gün değilse yapacak hiçbir şey yok. Tüm bunları düşününce bu stresi ve baskıyı daha aza indirgemek, yapılan işi daha keyifli bir hale getirmekte fayda var diye düşünüyorum.

Çocuğunuzun hem antrenmanda olsun hem de maçta yaptığı işten keyif almasını ve eğlenmesini destekleyin, hep sonuca yönelik telkinler vermeyin, bu çocuğunuzun üzerindeki baskıyı ve stresi daha da arttıracaktır. Bu da performansını olumsuz yönde etkileyecektir. Unutmayalım onlar daha çocuk ve eğlenmek en doğal hakları.

HABER: Velilere özel tavsiyeler – 1

NE MUTLU Kİ ÇOCUĞUNUZ SAĞLIKLI

Her anne babanın çocuklarının çok başarılı olmasını, kupalar, madalyalar kazanmasını istediğinden bahsetmiştik. Doğal olarak hiçbir anne ve baba çocuklarının yaptığı herhangi bir işten olumsuz sonuç almasını istemez.

İşin sportif tarafını bir yere ayırıp bir de başka yönden bakalım. Çocuğunuzu tenisle tanıştırdınız, tenisi çok sevdi ve tenisçi olma adına bir yola çıktı ve her anne baba gibi sizde çocuğunuza destek oldunuz. Ne güzel, ne mutlu size.

Çocuğunuz da düzenli bir şekilde antrenmanlarına gelip gidiyor, zamanını en iyi şekilde kullanıyor. Bir çok arkadaş ediniyor.Kötü alışkanlıklardan uzak duruyor, ömür boyu düzenli spor yapma alışkanlığını elde ediyor. Okulunda burslu okuyor, arkadaşları bilgisayar karşısında vakit geçirirken, çocuğunuz kendine koyduğu hedefler doğrultusunda çalışmaya devam ediyor. Ve en önemlisi sağlıklı ki, spor yapmaya devam ediyor. Bundan daha büyük bir mutluluk olabilir mi?

Böylece, çocuğunuz tenis oynarken zaten bir çok şey kazanmış oluyor. Çocuğunuzun mutlu, sağlıklı bir şekilde tenis oynaması bence en büyük kazanç. Bu mutluluğun devam etmesi için sizin yapacağınız en önemli davranış onu hep desteklemek, sonuç ne olursa olsun, önemli bir şey yaptığını ve başardığını çocuğunuza hissettirmektir.

ANTRENMANLARA HAZIR GELMELERİNE YARDIMCI OLUN

Performans gerektiren tüm spor branşlarının hepsinde başarılı olmak için çok iyi antrenman yapmak gerekir. İyi bir antrenman içinde sporcunun antrenmana mutlaka hazır gelmesi gerekmektedir. Bana göre sporcularımızın daha başarılı olamama nedenlerinden birisi antrenmana çoğu zaman hazır gelmemeleri ve antrenmanı sevmemeleridir.

Bir antrenör, sporcusunun her zaman antrenmana hazır olarak gelmesini ister. Gerekli çalışmaları ve yüklenmeleri yapabilmek için sporcunun antrenmandan maksimum verimi alabilmesi için, fiziksel ve mental olarak antrenmana hazır durumda olması gerekir. Bir çok kez sabah antrenmanlarına kahvaltısını yapmadan ve gece çok geç yatmış sporcuların antrenmana geldiğine şahit oldum ve antrenmandan hiçbir verim almadan, tekrardan evlerine dönmelerine.

Biz antrenörler olarak her zaman sporcunun yanında olamıyoruz, kamp ve turnuva dönemleri hariç kontrol mekanizmasını çalıştırmak gerçekten zor oluyor. Burada veliye düşen en önemli görevlerden birisi, bir oyuncunun evden gelirken antrenmana hazır bir şekilde gelmesini sağlamak, onu teşvik etmek ve bazı alışkanlıkları sağlamakta antrenörle beraber sporcuya yardımcı olmaktır. Çünkü antrenmana tam anlamıyla hazır gelmemesi o günkü antrenmandan hiçbir verim alınamamasına neden olacaktır.

Her günün, her antrenmanın performans sporunda önemi çok büyüktür. Aynı amaca baş koymuş herkes çalışırken, bizim sporcumuzun sorumluluklarını yerine getirmediği için antrenmana hazır gelmediği için o gün tam anlamıyla çalışamamasını ben kabul edemiyorum.

Serdar SÜTÇÜ

%d blogcu bunu beğendi: