Reklam
Reklam

Wimbledon'dan tarihi karar!

Dünyanın en eski tenis turnuvalarından biri olan Wimbledon, önümüzdeki yıldan itibaren bir kuralını daha iptal etti...

Wimbledon'dan tarihi karar!
27 Nisan 2021 - 15:49

All England Lawn Tennis Club (AELTC) 27 Nisan’da yaptığı bildiri ile Wimbledon’ın değişen kurallarını açıkladı. Bildiğiniz gibi geçen sene Wimbledon, pandemi sebebiyle düzenlenememişti.
 
AELTC Başkanı Ian Hewitt şunları söyledi: “Tutkulu seyircilerimizin önünde dünyanın en iyi tenisçilerinin çim kortlarımızda rekabete girdiği Wimbledon'ın bu yaz geri döneceği için ne kadar heyecanlı olduğumuzu söylemek isterim. Bu yaz alıştığımız Wimbledon'dan zorunlu sebeplerden dolayı farklı olacak olsa da, coşkuyla doluyuz ve geçen yılki iptalin ardından geri dönüşümüzü iple çekiyoruz."
Katı kurallarıyla bilinen ve gelenekselci kimliği ile 1877’den beri düzenleniyor. İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra ilk kez geçen yıl turnuva, pandemi sebebiyle iptal edilmişti ve turnuvanın zararını ortadan kaldırma adına daha önceden yapılan anlaşmalar gereğince, ilgili sigorta şirketinden 141 milyon dolarlık bir gelir sağlanmıştı. Bu yıl pandemiye rağmen kapılarını açma konusunda ısrarcı davranan Wimbledon’da seyirci kapasitesi olarak %25’lik bir taraftar topluluğuna izin verilecek. Ancak turnuvanın başlayacağı temmuz ayının sonuna kadar ülkede kısıtlamalar azalırsa taraftar sayısı konusunda da esnemeler yapılabilecek.

Turnuvanın tarihine baktığımızda ilk haftanın son gününe denk gelen pazar gününde hiçbir maç oynanmadığını görmekteydik. Fakat 2022’den itibaren bu katı kural da iptal edildi ve artık turnuvanın ilk pazar gününde de maç oynanabilecek. Bu karar, Merkez Kort’un açılışının 100’üncü yılına denk gelmesi ile alındı. Böylelikle Wimbledon, 14 günlük bir slam’e dönüşecek.