REKLAM REKLAM

Wimbledon’da kural değişikliği!

kategorisinde, 19 Eki 2018 - 15:22 tarihinde yayınlandı
Wimbledon’da kural değişikliği!

Katı kuralları ile ünlü Wimbledon’da kural değişikliğine gidildi ve önümüzdeki yıldan itibaren maçların final setinde artık tie-break yapılacak, ama bir şartla…

 

Sezonun üçüncü Slam turnuvası olan Wimbledon, nihayet bir kuralını esnetti. Bundan sonra final setinde skor 12-12’ye geldiğinde tie-break’e geçilecek. Kural, beraberinde getirdikleri ile çok büyük farklar oluşturmasa da All-England Lawn Kulübü’nün kabuğunu kırması yine de olumlu bir gelişme olarak kabul edilebilir.

Bu sene yarı finalde oynanan John Isner – Kevin Anderson arasında oynanan maçın final seti 2 saat 50 dakika sürmüş ve Anderson, 26-24’lük beşinci set skoru ile finalist olmuştu. Toplamda altı saat 35 dakika süren bu karşılaşmanın final setinde 50 oyun oynanmış ve maç ertesi güne kalmış, oyuncular aşırı şekilde yorulmuşlardı.

Isner bu konuda daha bir tecrübeli taraf. Zira Nicolas Mahut ile 2010 yılında oynadıkları ve 11 saat 5 dakikada biten maçta son sette 70-68 ile kazanan ABD’li raket olmuştu ve tarihin en uzun Grand Slam maçına imza atmıştı.

Yakın tarihe bakarsak… Roger Federer, bu sene Wimbledon’da yine çeyrek final maçında Kevin Anderson’a beşinci sette 13-11 boyun eğmiş ve elenmişti.

Çoğu otorite, yeni kural değişikliğinin biraz daha esnetilerek, 12-12 değil de 9-9’da tie-break’e geçilmesinin daha faydalı olacağını düşünse de All-England Lawn Kulübü bu konuda kesin kararını verdi bile.

Böylelikle artık Wimbledon’da 2, hatta 3 gün süren maçların önüne geçilmiş oldu. Ayrıca bu kural tüm elemeler, erkekler ve kadınlarda aynı şekilde uygulanacak.

Tenis tarihinin en unutulmaz maçları arasında yer alan 2008 Wimbledon finali de beşinci sete gitmiş ve Rafael Nadal, 9-7’lik sonuçla bu seti kazanıp, ilk Wimbledon zaferine imza atmıştı.

4 Grand Slam arasında final setinde tie-break uygulanan tek Slam ise Amerika açık.

Tüm Yazıları
%d blogcu bunu beğendi: