Reklamı Geç
Reklam
Reklam

Yastremska'da doping çıktı!

Dünya 29 numarası Dayana Yastremska yasaklı madde kullandığı için lisansı askıya alındı...

Yastremska'da doping çıktı!
07 Ocak 2021 - 19:31

Dayana Yastremska, 2020 Tenis Dopingle Mücadele Programı'nın 8.3.1 (c) maddesi uyarınca, kendisine yöneltilen suçlamanın belirlenmesine kadar geçici olarak askıya alındı.

Ukraynalı 20 yaşındaki raket, 24 Kasım 2020'de alınan idrar örneği Kanada'nın Montreal kentindeki Dünya Anti-Doping Ajansı (WADA) akredite laboratuvara gönderildi.


Analiz sounucunda mesterolon metaboliti içerdiği bulundu. Mesterolon, 2020 WADA Yasaklılar Listesi'nin S1 kategorisi altında yasaklanmış ve bu nedenle program kapsamında yasaklanmış ve tanımlanmamış bir maddedir. Tanımlanmamış maddelere yönelik pozitif testler, zorunlu bir lisans askı sonucunu doğuruyor. 

22 Aralık 2020 tarihinde, Dayana Yastremska, programın 2.1 Maddesi uyarınca bir Anti-Doping Kuralı İhlali ile suçlandı (Oyuncunun idrar örneğinde yasaklı bir maddenin varlığı) ve 7 Ocak 2021 tarihinden itibaren lisansı da geçici olarak askıya alındı.

Yastremska ise olanlar karşısında sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda; asla perdormans arttırıcı bir madde kullanmadığını, numuneyi vermeden iki hafta önce Linz'deki turnuvada negatif olduğunu idrarındaki bulunan maddenin çok düşük oranda olduğunu belirterek kendini savundu.