Ballboy idik tenisçi olduk

Ballboy idik tenisçi olduk

Ballboy idik tenisçi olduk
02 Mayıs 2018 - 18:37 - Güncelleme: 07 Mayıs 2018 - 09:56

Ballboy (Ballkid) teniste top toplayan, oyunun akıcılığını sağlayan ciddi bir iş yapan yardımcılar. Onlar birçok toplu spor branşında (futbol, golf, voleybol gibi) vardır.

 

Bu çocuklar tenisi bilir, oyun kurallarına hakimdir. Topu, oyuncuların tekniklerini, oyun içindeki stratejiyi, oyuncunun pisokolojisini en yakından takip ederler. Oyuncunun alnından damlayan teri bile görürler. Sevdikleri oyuncunun ona en ufak gülüşü, onları ne kadar mutlu eder inanamazsınız. Ve o çocuk, o oyuncuyu taklit eder, onun gibi oynamaya çalışır. Büyük turnuvalar sonunda seromonide, organizasyon ekibince dizilirler ve ilk tebrik edilenler onlardır.

TÜRKİYE ŞAMPİYONU ÇIKARIRLARDI

Ülkemizde uzun yıllar kulüplerde 'ballboy'lar çalışırdı. Kulüplerde her işe de koştururlar... Cep harçlıklarını çıkarırlar, aynı zamanda da boş zamanlarda duvarda, kortta kendilerince iyi oyuncuları taklit ederek tenis oynarlardı.

Bizim Ankara Tenis Kulübü'nde (ATK) bu işler çok ciddiye alınır.  Müdüre hanım rahmetli Türkan Sete, bu çocukların eğitimi ile de ilgilenir, karnesi zayıf çocuk istenmezdi. Öğle saatlerinde rahmetli Fuat Anbar (Fuat Baba) raket verir, bizler de tenis oynardık. Her yıl ballboylar tenis turnuvası olur, bu turnuvada 1. olan zaten büyük olakılıkla Türkiye Şampiyonu olur, bir sonraki 'ballboylar turnuvası'na alınmazdı.

O yıllarda klasman ve Türkiye şampiyonalarına katılmak için bölge turnuvasında başarılı olmak gerekirdi. İlk ayrılan kantenjanda olamazsan bu turnuvalara gidemezdin.

Ballboylar tenis kulüplerine aileleri tarafından tenis öğrensin diye kursa, derse gönderilen çocuklar değildi. Başarılı olduklarında ailelerinin de çocuklarını bu turnuvalara gönderecek durumları yoktu. Kulüplerin de sporcuların tüm masraflarını karşılayacak ekonomileri yoktu. Türkiye Tenis Federasyonu, bu turnuvalara katılan tüm sporculara harcırah verirdi. Tüm kulüplerden turnuvaya katılan oyuncular ve idareciler yurtlarda, kamplarda kalırdı. İaşe-ibade, yol; tüm masrafları karşılanırr, bu şartlarda herkes tenis oynardı. (Halen birçok spor branşında ülkemizde federasyonlar baraj-kota sistemiyle sporculara katkı sağlayarak, organizasyonlarını geliştiriyor.)

YORUCU DA OLSA BÜYÜK BİR TECRÜBE...

ATK'da güçlü bir ballboy geleneği ve rol modelleri vardı. Bunlar teniste milli olmuş, üniversite okumuş, yurt dışından tenis bursu almış abilerimizdi. Onların katkıları muhteşemdi. Bizler onları çok severken, çok da çekinirdik. Ayrıca kulüp üyelerinin yaklaşımları başka bir güzeldi.

Bir gün 'ballboy'luktan gelip tenise hizmet etmiş başarılı sporcularımızın hayat hikayelerini yazmak isterim. Ballboy idik, tenisçi olduk...

Ülkemizde çok önemli tenis organizasyonları yapılıyor. Ballboylar kulüplerin altyapı oyuncuları içinden organize ediliyorlar. Burada görev alanlar tenisleri için çok fayda görecekler. Yorucu bir iş; ancak tenisçi olmak isteyenler için büyük tecrübe...