Reklamı Geç
Reklam
Reklam
Bedri Baykam

Bedri Baykam


Nadal ilk 11'i tamamladı!

18 Haziran 2018 - 13:56

Sonuçta Nadal, beklenildiği gibi Paris’i 11. kere kazandı ve her zamanki centilmen mutluluğunu yansıtan havasıyla kupayı eski efsane Rosewall’dan aldı. Thiem;  Rafa 2005’te ilk Paris finalindeyken, henüz 11 yaşında olduğunu söylemeyi ihmal etmedi.

Paris’te büyük kapışma başlarken, Federer ve Murray yine iki eksik yıldızdı. İlk turlardan itibaren hızla yeni kayıplar eklendi bu listeye. Verdasco, Dimitrov’u 3-0 la geçerken, Alexander Zverev, önce Dzumhur’u, ardından Rus Khachanov’u üst üste 3-2 zar zor yenmeyi başardı. Ama çeyrek finalde sakatlığı da nüksedince, 2 numara plase Zverev yine bir Slam turnuvasında hayal kırıklığı yarattı ve Thiem’e 3-0 yenilerek turnuvaya veda etti. Ispanyol Garcia Lopez, Paris’in eski şampiyonlarından İsviçreli Wavrinka’yı ilk maçında 5 sette yenip elerken, ünlü Çek oyuncu Berdych de Fransız Chardy’e yine 5 sette yenilerek fanlarını şaşırttı.

CECCHINATO'DAN DEV ŞAKA

Turnuvanın parlayan yıldızı ve peri masalının kahramanı, İtalyan Cecchinato’ydu. O da ilk turda Copil ile karşılaştı ve büyük bir maratondan sonra, 5. sette 10-8 kazanmayı başardı. Tabii bu sonuç, belki italyanlardan başka kimsenin dikkatini çekmedi. Ama Cecchinato, bunun ardından Goffin ve Djokovic’i 4'er sette yenip yarı finale çıkarak, herkese dev bir şaka yapmış oldu. Maalesef mucize orada durdu. Aslında maçın ikinci setinde, Cecchinato 3 set topunu üst üste kurtardıktan sonra, kendisi de 3 set topunu kaybedince, içinde ciddi bir kırılma yaşadı, 0-2 den sonra maça küstü.

NADAL'IN CENTİLMEN MUTLULUĞU...

Nadal’ın yarı tablosunda da, Cilic, Italyan Fognini’yi, Arjantinli atom karınca Scwartzman, Güney Afrikalı Anderson’u 3-2 yendiler. Ancak çeyrekte, her ikisi de yarı finale çıkacak olan usta rakiplerine 4’er sette kaybetti. Nadal’ın “set kaybetmeme” rekor denemesini durduran Schwartzman, Nadal’a, Cilic ise Del Potro’ya 4 sette kaybetti. Aynen Cecchinato gibi, Del Potro’da belki Nadal’ı zorlayabilirdi ama ilk sette 4-4’e kadar dayandıktan sonra onun da direnci kırıldı ve 6-4, 6-1, 6-2 yenilerek elendi.

Sonuçta Nadal, beklenildiği gibi Paris’i 11. kere kazandı ve her zamanki centilmen mutluluğunu yansıtan havasıyla kupayı eski efsane Rosewall’dan aldı. Thiem;  Rafa 2005’te ilk Paris finalindeyken, henüz 11 yaşında olduğunu söylemeyi ihmal etmedi..

MAÇIN AKIŞI

Final maçına dönersek, aslında maç boyunca yaşanan ralliler ve güzel puanlar skorun yansıttığından daha etkileyiciydi. İlk sette iki tenisçi birer kere servis kırdıktan sonra, Nadal 3-2 İleride iken Thiem’in servisinde 13 dakika süren çok uzun ve çekişmeli bir oyun izledik. Nadal iki kere rakibinin servisini kırma puanı kaçırdı. Ardından her iki tenisçi de servislerini kazanarak 5-4’e kadar geldiler. Ancak o noktada Thiem, akıl almaz bir şekilde üst üste dört basit hata yaparak, kendi servisi ile beraber seti neredeyse Nadal’a hediye etti. Bunun ardından bir break’le 2. seti de kazanan Nadal, 3. sette bir parmak krampına maruz kalsa da, yine 'Nadal'lığını yaparak maçı 3-0’a kilitlemeyi başardı: 6-4, 6-3, 6-2.

MUHTEŞEM PUANLAR

Maç iki muhteşem forehand'in yarışı şeklinde geçti. Acımasızca, toprağa gömülürcesine çakılan o düz vuruşlar, inanılmaz açılar, fizik olarak mükemmel derecede hızlı ayaklar, tenisseverlere tam bir ziyafet çekti. Thiem ise skora rağmen, gerçek bir şampiyon olduğunu herkese hissettirdi.

Oynadığı 11 finalin dokuzunu orada canlı seyretmiş biri olarak, onun adına sevindim. Avustralya Açık’ı on bir kere kazanan büyük sporcu Margaret Court’un rekorunu egale etmişti ve artık kendisi ve Federer arasında yalnız üç Slam şampiyonluğu farkı kalmıştı: 20-17.

2018 Paris unutulmaz bir final veya turnuva olmadı. Ama gerek oyun, gerek centilmenlik seviyesiyle, gerek yarınlara taşıdığı umutlarla tenisin yine her zamanki gibi kalbi oldu.

Bu yazı, Kort Dergi Haziran 2018 sayısında yayınlanmıştır.