Cem Çetin

Cem Çetin


Kortlardaki şiddet can sıkmaya başladı!

15 Mayıs 2022 - 20:21

2022 yılının ilk 4 aylık süresinde raketlerin, spor ruhuyla bağdaşmayan davranışlarının artması ve bunların medyada sıkça konuşulur hale gelmesi, profesyonel tenisi yönetenleri de fazlasıyla rahatsız etmeye başladı.

Teoman’ın “Serseri” şarkısını severim; şarkının hem müziği iyidir hem de sözleri…  Şarkıdaki, “Aynaya bakmam kendimi bilmem, hayat acıtınca dünyayı sevmem” sözleri, etrafımızda tasvip etmediğimiz insan davranışlarının sanki bir özetidir. Son yıllarda erkekler tenisinde bazı raketlerin maçlardaki davranışları, Teoman’ın şarkısındaki, “Aynaya bakmam, kendimi bilmem” gibi… Geçmiş yıllarda kortlarda 1-2 yaramaz çocuk ya da “Bad Boys” (Kötü Çocuk) varken, günümüzde bu sayı geçmişe göre çok daha fazla… Ve işin vahim tarafı, bu kötü çocukların kort üzerindeki davranışlarının kabul edilemeyecek derecede şiddet içermesi. Raketlerin şiddetine maruz kalanların başında hakemler geliyor. Ayrıca oyuncular da sporcuların şiddetinden nasibini alıyorlar!  

SERENA: BEN YAPSAM TUTUKLANMIŞTIM!

Kortlardaki “Bad Boys” ifadesini kullanınca, tahmin ediyorum çoğu tenisseverin aklına gelen isim Nick Kyrgios’tur. 27 yaşındaki Avustralyalı raket, çok yetenekli olmasına karşın sportif başarılarıyla değil, kortta ya da kort dışında yaptığı saygısız davranış ve söylemleriyle bu popülerliğin sahibi. Hafızalardan silinmeyen örneklerden biri, 2019 yılında Cincinnati ‘de yaşanmıştı. Maçın ikinci setini kaybettikten sonra Avustralyalı raket, kule hakemine söylemediğini bırakmamıştı. Bu yıl içinde Kyrgios, Miami ve Indian Wells’te de rahat durmadı. Kırdığı raketler nedeniyle 60 bin dolar para cezasına çarptırıldı. Ayrıca yine Indian Wells’te kaybettiği Nadal maçından sonra kızarak fırlattığı raketi top toplayan çocuğun yaralanmasına neden olabilirdi…Ne yazık ki ‘Bad Boys’ denildiğinde akıllara sadece Kyrgios gelmiyor. Son dönemde kötü davranışlarıyla ön plana çıkan bir diğer raket, şu sıralar ATP’nin 3.sırasındaki Alexander Zverev. Tenisseverler 25 yaşındaki Rus asıllı Alman’dan spektaküler şampiyonluklar beklerken, kendisinin kort üzerindeki şiddetine şahit oluyorlar. Son olarak Zverev’in şubat ayında düzenlenen Meksika’daki Acapulco Turnuvası’ndaki davranışları tam bir ŞOK etkisi yaptı. Çiftler maçında Zverev, hakem kararlarını beğenmeyip, hakem kulesinin yanına gidip, hem kötü sözler söyleyip hem de raketiyle hakem kulesine defalarca vurması inanılacak gibi değildi. Bu davranışıyla Alman oyuncu, Kyrgios’u aratmadı.

Bu akıl almaz davranışları nedeniyle Zverev, öncelikli olarak turnuvadan men edildi.  Ancak bu men cezasını daha ağır bir ceza izlemedi. Her ne kadar ATP, kendisine kortlardan 2 ay men cezası verse de, bu ceza eğer Zverev bir yıl içinde aynı davranışı bir daha tekrarlarsa devreye girecek. ATP Yönetimi şimdilik Alman rakete para cezası kesti! Şiddet içeren davranışları için 40 bin dolar para cezası alan Zverev’in ayrıca turnuva kazancı olan 31 bin dolarına da el konuldu.  Zverev’in bu davranışına en ilginç tepkiyi CNN ekranlarından ABD’li raket Serena Williams, 2009 ABD Açık’ta çizgi hakemi ile yaşadığı soruna gönderme yapıp, “Eğer aynı hareketleri ben sergileseydim, çoktan tutuklanmıştım” diyerek gösterdi.CEZALAR YETERSİZ

Raketlerin şiddetin dozunu artırarak sergiledikleri çirkin davranışlar için sadece para cezası verilmesi tepkilere de neden oluyor. Eski kadın oyunculardan Pam Shriver, ATP’nin Zverev’e verdiği cezayı tatminkâr bulmayıp, “Hakemleri oyuncuların fiziksel saldırısından ve hakaretlerinden koruyamayan bir spor dalı varsa o da tenis. Verilen cezalar bu gerçeği gözler önüne seriyor” demekten kaçınmadı. Cezaların yetersizliğine dikkat çekenlerden biri de Rafael Nadal oldu. İspanyol raket Indian Wells sırasında, Zverev’in Meksika’daki davranışlarına gönderme yaparak, “Pozitif anlamda örnek olmamız gerekir. Cezaların daha ağır olması gerekir. Böylece sporumuzu koruyabiliriz” dedi.

Nadal ve Serena gibi, kort üzerinde çoğu insanın kabul etmeyeceği şiddet içeren davranışlarına verilen cezaların yetersizliğini savunanlardan biri de Mats Wilander. Zverev’in yaptıklarının hoş görülecek bir tarafının bulunmadığına dikkat çeken İsveçli raket, “Kortlardan 1 ya da 2 ay uzaklaştırılmalıydı ya da bir sonraki Grand Slam turnuvasından men edilmeliydi. Yaptığı hatayı anlayacak bir ceza verilmeliydi. Sadece hiçbir anlam ifade etmeyen uyarılar yapıldı. Ne yazık ki hayat böyle işlemiyor” yorumunu yaptı. Bu arada ilginç bir bakış açısı ve uyarı da Casper Ruud’tan geldi. 23 yaşındaki Norveçli raket, “Bu şekliyle verilen cezalar bazıları için bir anlam ifade etmiyor. Endişem, her an büyük bir olayın yaşanma ihtimalinin bulunması” görüşünü ortaya attı. WILANDER’DEN DERS NİTELİĞİNDE TESPİT

2022 yılının ilk 4 aylık süresinde raketlerin, spor ruhuyla bağdaşmayan davranışlarının artması ve bunların medyada sıkça konuşulur hale gelmesi, profesyonel tenisi yönetenleri de fazlasıyla rahatsız etmeye başladı. Gelişmeler karşısında sessiz kalmayan ATP Başkanı Andrea Gaudenzi, “Tasvip etmeyeceğiz bu görüntüler herkesi etkiliyor ve olumsuz mesajların yayılmasına neden oluyor” ifadesini kullanıp, “Davranışları yeniden düzenleyen kurallar üzerinde çalışıyoruz. Spor ruhuna uygun olmayan davranışların mutlaka bir cezası olacak”  mesajını kamuoyuyla paylaştı. Bu arada ATP Yönetimi, mart ayında yapılan Indian Wells ve Miami’de yaşanan olayları dikkate alıp, “Hakemler; sporcuların davranış ihlallerinde kuralları uygulamaktan kaçınmamalılar” uyarısında bulundu.Yazının içeriğine Nick Kyrgios ile başladık, onunla da bitirelim. Wilander, eski Avustralyalı raket Lleyton Hewitt ile yaptığı bir görüşmeye gönderme yapıp, “Hewitt, bana Avustralya’daki bütün çocukların Nick Kyrgios gibi olmak istedikleri söyledi” bilgisini paylaşıp tenisin içinde olan herkes için çok önemli olan şu mesajı veriyor: “Evet tenis bir oyun; ama öyle bir oyun ki, o oyunun içinde hayatı, kuralları ve eğitimi öğreniyorsunuz; böyle bir gerçek söz konusuyken kortların önde gelen isimlerinin sorumlulukları çok büyük.” Wilander’in bu sözlerinden, hakemlere saldıran, kort üstünde raket kıran “Bad Boys”lar ders çıkarttılar mı dersiniz?


*: Bu makale ilk olarak Kort Dergisi'nin 39'uncu sayısında (Mayıs 2022) yayımlanmıştır. Kort Dergisi'ni Turkcell Dergilik ve Türk Telekom e-dergi uygulamaları üzerinden de indirebilir; bilgisayarınız, tabletiniz ya da cep telefonlarınızdan her an okuyabilirsiniz...